Jesteśmy częścią BusinessEurope
29 czerwca 2021

Jesteśmy częścią BusinessEurope

Konfederacja Lewiatan od 20 lat posiada stałe przedstawicielstwo w Brukseli. Już od 2001 jest również członkiem BusinessEurope, czyli największej paneuropejskiej federacji biznesowej zrzeszającej 40 organizacji pracodawców z 35 krajów. Na czym polega nasza codzienna praca w ramach BusinessEurope oraz współpraca z innymi federacjami pracodawców? Kim są nasi eksperci?

 

 

 

Komitety i grupy robocze BusinessEurope

BusinessEurope jest na mocy unijnych traktatów jednym z  czterech uznanych partnerów europejskiego dialogu społecznego. W jego obrębie funkcjonują komitety i grupy robocze m.in. ds. jednolitego rynku, handlu międzynarodowego, społecznych, prawnych, a także przemysłowych. Odpowiadają one  za wypracowywanie wspólnych stanowisk np. ostatnio dot.  Digital Services Act, Digital Market Act, czy też Due Diligence.

Współpraca z innymi federacjami pracodawców

Jako Konfederacja Lewiatan jesteśmy również aktywni w tworzeniu koalicji z innymi organizacjami pracodawców, którzy są członkami BusinessEurope. Przykłady? Oto one: stanowisko ws. Pakietu Mobilności (listopad 2019), apel federacji o zniesienie testów dla kierowców (luty 2021),  apel federacji do rządów o skoordynowane przywracanie swobody przemieszczania się i otwieranie granic dla działalności gospodarczej (maj 2020), list federacji przedsiębiorców do unijnych przywódców ws. przyjęcia Funduszu Odbudowy i Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 (grudzień 2020).

Współpraca w ramach Egelund Network

W ramach BusinessEurope współpracujemy też z federacjami z regionu Morza Bałtyckiego, Skandynawii i Europy Środkowej, czyli w tzw. nieformalnym Egelund Network. Wspólnie zorganizowaliśmy dwie konferencje w Parlamencie Europejskim:

  • 23 stycznia 2019, pt.: „European Social Dialogue”
  • 19 lutego 2020 „Europe as the best place to work and conduct business. Priorities for the new EU cycle in the fields of employment and social affairs”

Wzięli w nich udział urzędnicy Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, europosłowie i ich doradcy, przedstawiciele organizacji pracodawców i związków zawodowych oraz think-tanków. Opracowaliśmy też wspólne stanowiska:

Eksperci Lewiatana w BusinessEurope

W pracach komitetów i grup roboczych BusinessEurope uczestniczą eksperci Konfederacji Lewiatan:

    Kinga Grafa oraz Adam Dorywalski (Biuro w Brukseli)
   Robert Lisicki (ekspert ds. społecznych)
 Dorota Zawadzka-Stępniak (ekspertka ds. energii i klimatu)
     Aleksandra Musielak i Elżbieta Dziuba (ekspertki ds. cyfrowych i sztucznej inteligencji)
 Andrzej Rudka (doradca Zarządu, sprawy międzynarodowe)
  Kacper Olejniczak (ekspert ds. zdrowia)

 

Zadaniem naszych ekspertów w ramach BusinessEurope jest współpraca z innymi federacjami pracodawców i bieżący monitoring całej unijnej legislacji we właściwym dla siebie obszarze tematycznym.

 

Konfederacja Lewiatan