Kolejny miesiąc bez zmiany stóp procentowych [+MP3]
05 kwietnia 2023

Kolejny miesiąc bez zmiany stóp procentowych [+MP3]

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dzisiaj stóp procentowych.

Komentarz Grzegorza Baczewskiego, dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan

Wysłuchaj komentarza eksperta:

Od września 2022 roku stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie. Wszystko wskazuje na to, że ich wysokość nie zmieni się także przy okazji kolejnych posiedzeń RPP. Jeszcze niedawno wydawało się, że na pierwsze obniżki stóp możemy liczyć pod koniec roku. Ale ten scenariusz staje się coraz mniej prawdopodobny. Dlatego, że spadek inflacji będzie wolniejszy niż się spodziewamy. Presja na wzrost cen w gospodarce wciąż się bowiem utrzymuje. Mocno przyspieszyła inflacja bazowa, nieobejmująca cen energii i żywności. W styczniu wyniosła 11,7 proc., w lutym 12 proc, a w marcu odnotuje zapewne nowy rekord. I w kolejnych miesiącach nadal będzie się utrzymywała na wysokim poziomie.

Szybsze hamowanie inflacji może także utrudniać spodziewana poprawa koniunktury w polskiej gospodarce w drugiej połowie roku. Na razie popyt słabnie, ceny trochę wyhamowały, ale nie wiadomo, czy uda się ten trend utrzymać w okresie spodziewanego ożywienia gospodarczego.

W walce z inflacją może także przeszkadzać sytuacja na światowych rynkach finansowych. Obawy o stabilność instytucji finansowych zmniejszają skłonność banków centralnych do podwyżek stóp.

W ubiegłym miesiącu NBP sugerował, że obniżka stóp procentowych byłaby możliwa, gdyby inflacja znalazła się na koniec roku w okolicy 7 proc. Taki scenariusz jest coraz mniej realny, chociaż jeszcze niewykluczony.

Konfederacja Lewiatan