Krajowy System e-Faktur będzie zmodyfikowany – to efekt rozmów Lewiatana z MF
03 lutego 2023

Krajowy System e-Faktur będzie zmodyfikowany – to efekt rozmów Lewiatana z MF

fot. shutterstock

Zawsze podkreślamy, że dialog jest ważny, bo prowadzi do dobrych rozwiązań. Dzięki staraniom Lewiatana Ministerstwo Finansów uwzględniło postulaty firm i wprowadzi zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. System budzi wiele wątpliwości, dlatego Lewiatan odbył wiele spotkań z przedstawicielami resortu, i jak widać – ministerstwo rozumie punkt widzenia biznesu.

Ministerstwo Finansów wyszło naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i uwzględniło liczne postulaty zgłoszone przez biznes. Zgodnie z zapowiedziami projekt ustawy wdrażającej Krajowy System e-Faktur zostanie zmodyfikowany.

Resort finansów podjął decyzję o zmianach w KSeF

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przesunie termin wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. Zgodziło się też na wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.

Kolejna zmiana dotyczy faktur konsumenckich (B2C) – nie będą one objęte KSeF. Z systemu zostaną też wyłączone bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych). Faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.

W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline. Resort zdecydował się też na liberalizację sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.

Więcej czasu dla przedsiębiorców na wdrożenie KSeF

Przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na wdrożenie tego skomplikowanego narzędzia do wystawiania, otrzymywania i przechowywania e- faktur. Zmiany to dobra wiadomość, bo prawidłowe działanie systemu będzie miało duże znaczenie dla funkcjonowania firm.

– Cieszy również informacja o rezygnacji z objęcia KSeF faktur wystawianych konsumentom, tzw. transakcje B2C, które nasuwały w trakcie konsultacji z biznesem wiele wątpliwości co do ich zasadności – mówi Anna Słomińska-Wernik, ekspertka Lewiatana.

Są to modyfikacje, o które zabiegała Konfederacja Lewiatan. W ramach Rady Podatkowej przekazaliśmy dwa stanowiska do projektowanej ustawy oraz czterokrotnie spotkaliśmy się z przedstawicielami resortu finansów, wskazując na potencjalne ryzyka prawno-podatkowe oraz ich wpływ na funkcjonowanie firm.

 

Czytaj też:
O trudnościach w nowym systemie e- faktur na spotkaniu z resortem finansów
Krajowy System e-Faktur wielkim wyzwaniem dla firm
Krajowy System e-Faktur tematem spotkania z przedstawicielami resortu finansów
Krajowy System e-Faktur – wątpliwości trzeba wyeliminować na etapie wdrażania
W tym roku nie będzie nowych zmian w podatkach – zapowiedział wiceminister finansów w Lewiatanie