O przyszłości Ukrainy podczas spotkania władz i członków Lewiatana
17 marca 2023

O przyszłości Ukrainy podczas spotkania władz i członków Lewiatana

Jaki będzie udział polskich firm w odbudowie Ukrainy i co czeka ten kraj po zakończeniu wojny, czy ukraińscy pracownicy zostaną w Polsce, czy wrócą do swojej ojczyzny - to niektóre z zagadnień poruszanych podczas debaty o przyszłości Ukrainy.

 

Na spotkaniu władz i członków Konfederacji Lewiatan w Józefowie odbyła się debata „Co nas czeka w 2023 – przyszłość Ukrainy”. Rozmowa dotyczyła między innymi współpracy pomiędzy ukraińskim i polskim biznesem.

Minął rok od agresji Rosji na Ukrainę. Ten czas upłynął pod znakiem pogłębiających się problemów gospodarczych w Europie, z drugiej jednak strony – państwa Unii wykazały się niebywałą solidarnością wobec napadniętego sąsiada. Eksperci dyskutowali o tym, czy determinację w pomocy oraz nastroje społeczne uda się utrzymać, a także czy istnieją już pomysły na czas po wojnie. Zastanawiali się także, w jaki sposób sprawnie wypracować i zrealizować plan odbudowy Ukrainy pod względem infrastrukturalnym i gospodarczym, ale też rozwijając trzeci sektor i samorządność w tym kraju.

 

W dyskusji udział wzięli: Tadeusz Iwański, kierownik OSW – Ośrodek Studiów Wschodnich / Centre for Eastern Studies, dr Jakub Karnowski, wykładowca SGH, Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, Iaroslava Savastieieva, zastępczyni dyrektora ds. operacyjnych European Business Association, Anna Karaszewska, prezeska Jobs First, Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Rozmowę prowadził dr Andrzej Rudka, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Spotkanie odbyło się 17 marca w Józefowie podczas dorocznego spotkania kluczowych członków Lewiatana.