Oceny nie świadczą o wartości dziecka – apel RPD ws. kampanii marketingowych
21 czerwca 2024

Oceny nie świadczą o wartości dziecka – apel RPD ws. kampanii marketingowych

unsplash.com

Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślik zaapelowała do przedsiębiorców i właścicieli sklepów o odstąpienie od działań promocyjnych, w których nagrodą za dobre oceny na świadectwie byłby rabat na produkty.

Zdaniem RPD takie działania naruszają prawa konsumenta oraz wolność konsumencką, ale też nie sprzyjają realizacji postanowień Konwencji o prawach dziecka i Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Monika Horna-Cieślik podkreśla w apelu, że oceny nie świadczą o wartości dziecka ani o jego potencjale.

– Każde dziecko jest wyjątkowe i wartościowe bez względu na uzyskiwane oceny. Każde dziecko posiada unikalne talenty, umiejętności i cechy charakteru, które nie zawszę znajdują odzwierciedlenie w szkolnych stopniach – czytamy w apelu.

I dodaje, że czynniki wpływające na wyniki dzieci w nauce to m.in.:

  • sytuacja rodzinna i finansowa,
  • zdrowie psychiczne i fizyczne,
  • dostęp do odpowiednich zasobów edukacyjnych, a także indywidualne tempo rozwoju.

Koncentrowanie się na ocenach, jako kryterium nagradzania może więc prowadzić do niepotrzebnej presji i poczucia niższej wartości wśród dzieci oraz nastolatków, którzy nie osiągają najwyższych wyników.

RPD prosi o rozważenie odstąpienia od takich praktyk handlowych lub podjęcie działań promujących równość. Chodzi o to, by w czasie zakończenia roku szkolnego docenić dzieci i młodzież na równi, bez wyjątku i bez względu na oceny uzyskane na koniec roku szkolnego.

Zobacz apel RPD