PMI w sierpniu. Przemysł się odradza, ale wolniej niż przed miesiącem
01 września 2020

PMI w sierpniu. Przemysł się odradza, ale wolniej niż przed miesiącem

PMI w sierpniu wyniósł 50,6 pkt, wobec 52,8 pkt w lipcu. Oznacza to, że ankietowane przedsiębiorstwa odczuwają poprawę warunków gospodarowania, lecz w wolniejszym tempie niż miesiąc wcześniej – podał dzisiaj IHS Markit. Zapoznaj się z komentarzem dr Sonii Buchholtz, ekspertki ekonomicznej Konfederacji Lewiatan.

Przewaga firm notujących poprawę jest mniejsza niż przed miesiącem – wtedy na liczniku pojawiło się 52,8 pkt. Jak pokazujemy dalej, jest to sygnał, że odmrażanie gospodarki przynosi rezultaty, ale jednocześnie nie oznacza to automatycznie wysokiego popytu na wszystkie kategorie dóbr. Obawy o drugą falę i niski popyt inwestycyjny to aktualnie cześć obrazu gospodarki.

 


Subwskźniki PMI (czyli nowe zamówienia, produkcja, zatrudnienie, stany magazynowe) w sierpniu tworzą dość ciekawy obraz. Utrzymany poziom nowych zamówień zawdzięczamy podmiotom zagranicznym. Wzrost produkcji w istotnej części przypisuje się nadrabianiu zaległości. Zatrudnienie nadal spada, mimo tarcz antykryzysowych obwarowanych kryterium utrzymania zatrudnienia (tu zapewne znaczenie ma dostęp do wsparcia dla dużych podmiotów). Redukowane są zapasy materiałów i półproduktów, jak również wyrobów gotowych. Jest to czytelny sygnał niepewności gospodarczej. Pesymistycznego kontekstu nadaje systematyczny wzrost kosztów produkcji przy spadających cenach wyrobów gotowych.

Konfederacja Lewiatan

 

Jeśli jesteś odpowiedzialny za rozwój lub finanse biznesu, zdecydowanie powinieneś śledzić wskaźnik PMI

Czym jest PMI?

PMI (Purchasing Managers’ Index) to w najprostszym ujęciu wskaźnik ogólnego stanu gospodarki oparty na danych o przetwórstwie przemysłowym. Publikowany jest raz w miesiącu i opiera się na badaniach nastrojów nabywczych i inwestorskich kadry menadżerskiej sektora przetwórczego.

Wskaźnik ten, opracowywany przez IHS Markit, pozwala w przybliżeniu określić, jak w najbliższej przyszłości będzie zachowywać się gospodarka oraz rynki. Na tej podstawie możesz obrać właściwy kurs biznesowy.

PMI przybiera wartości od 0 do 100 i zwykle oscyluje w granicach 40 – 60 punktów. Wartości powyżej 50 punktów wskazują na wzrost aktywności ekonomicznej w badanym sektorze, poniżej – na spadek.