Praca 4.0. Wyzwaniem jest brak pracowników o odpowiednich kompetencjach
21 stycznia 2020

Praca 4.0. Wyzwaniem jest brak pracowników o odpowiednich kompetencjach

– Mamy najniższe bezrobocie w historii, ale to nie znaczy, że wszystko jest w porządku. Największym wyzwaniem pozostaje brak wykwalifikowanych pracowników, o czym już od dawna sygnalizują pracodawcy. Mamy też zbyt wysoki odsetek osób biernych zawodowo i niski poziom zatrudnienia osób w wieku 50 plus – powiedziała Alina Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na konferencji „Praca 4.0 – Rynek pracy w procesie zmiany”, zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan.

Zdaniem wiceszefowej resortu rodziny, która uczestniczyła w panelu „ Przyszłość rynku pracy – jak doprowadzić do sytuacji win-win w relacji pracodawca-pracownik”, przedsiębiorcy nie obawiają się negatywnego wpływu spowolnienia gospodarczego na rynek pracy. Niepokoi ich raczej brak pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Ten rok będzie dobry, i dla pracowników i pracodawców.

– Ale już teraz powinniśmy podejmować działania w celu aktywizowania osób biernych zawodowo oraz zachęcenia przedsiębiorców do zatrudniania osób w wieku 50 plus. Musimy też przekonać do powrotu do kraju osoby, które wyjechały do pracy za granicę, a także mocniej otworzyć się na repatriantów. W resorcie trwają prace na ten temat – dodała Alina Nowak.

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki, również sygnalizował coraz większe problemy pracodawców z zatrudnianiem wykwalifikowanych pracowników, ale zwrócił też uwagę na zmianę pokoleniową w firmach. – Do pracy przychodzi nowa generacja pracowników, menedżerów, która ma inne oczekiwania, inne podejście do pracy – dodał.

Anna Wicha, prezes zarządu Polskiego Forum HR podkreśliła, że mimo dobrej sytuacji na rynku pracy, 24 proc. pracodawców obawia się recesji. Jej zdaniem obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika, o czym świadczy fakt, że brakuje nam ok. 1 mln miejsc pracy.- Ale taka sytuacja nie będzie trwała w nieskończoność. Tym bardziej, że za wzrostem płac nie idzie wzrost produktywności. W tym roku będzie jeszcze dobrze, ale w przyszłym możemy się spodziewać pogorszenia sytuacji – dodała.

Zdaniem Mirosława Grewińskiego, rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. J. Korczaka w Warszawie będziemy potrzebowali coraz więcej wykwalifikowanych osób, o odpowiednich kompetencjach. Już teraz w wielu branżach ich brakuje. – W obszarze polityki społecznej cierpimy na deficyt nauczycieli, pracowników socjalnych. I nic nie wskazuje na to, że szybko to się zmieni – stwierdził.

W czasie dwudniowej konferencji, ponad 200 uczestników, weźmie udział w panelach, debatach i warsztatach tematycznych.

Patronem honorowym konferencji są PARP, Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Cyfryzacji.

Konfederacja Lewiatan