Produkcja zaczyna hamować [+MP3]
22 listopada 2022

Produkcja zaczyna hamować [+MP3]

W październiku br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 6,8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 7,6%. W stosunku do września br. spadła o 0,7% - podał GUS. We wrześniu 2022 r. produkcja przemysłowa wzrosła w ujęciu rocznym o 9,8%

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Dynamika produkcji przemysłowej zwalnia szybciej niż oczekiwał tego rynek. Nie 8,1% jak przewidywali analitycy, ale zaledwie 6,8% wzrostu odnotował polski przemysł w październiku. Rok temu ten sektor gospodarki rósł w tempie 7,6%. Czyżbyśmy się doczekali, wyczekiwanego przez Radę Polityki Pieniężnej spowolnienia? Wydaje się, że to pierwsze jego oznaki.

W skali miesiąca przemysł notuje spadki produkcji o 0,7%, a to za sprawą słabnącego wydobycia w górnictwie, które jeszcze przed dwoma miesiącami miało dynamikę przekraczającą 22%. Przed miesiącem było to 9,2%. W październiku zaś produkcja górnictwa była o 4,6% wyższa niż przed rokiem.

Dużo stabilniej zachowuje się przetwórstwo przemysłowe, którego dynamika nadal oscyluje w granicach 10%. To nadal efekt dość wysokiego popytu na produkty tej kategorii. W danych widać jednak bardzo poważne „przycinanie” produkcji w branżach energochłonnych – metale, chemikalia.

Konfederacja Lewiatan

Pobierz MP3