Większość postulatów podatkowych przedsiębiorców pozostaje wciąż niezrealizowana. Nie nastąpiło uproszczenie przepisów i usunięcie tych, które generują największe trudności, nie poprawiła się jakość prawa podatkowego.
Przed rokiem eksperci Konfederacji Lewiatan w porozumieniu z firmami, przygotowali kilkadziesiąt postulatów do nowego rządu, które obejmowały 12 obszarów, m.in. podatki, pracę, edukację, energetykę, cyfryzację. Teraz w specjalnym raporcie „Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy” oceniamy jak rząd realizuje propozycje przedsiębiorców.
Długa lista spraw do załatwienia
Ministerstwo Finansów wysiłki skierowało na wprowadzenie zmian wynikających z implementacji przepisów unijnych (globalny minimalny CIT), orzeczenia TK (zmiany w definicji budynku i budowli dla potrzeb podatku od nieruchomości) oraz uszczelniających i nakładających nowe obowiązki (KSEF i raportowanie JPK-CIT). Choć powołano grupy ekspertów do rozwiązania wątpliwości związanych z poborem podatku u źródła (WHT), czy przeprowadzono pogłębione konsultacje KSEF, inne kluczowe obszary wymagają nadal pilnej uwagi.
Obciążenia związane z Polskim Ładem zmniejszają możliwości inwestycyjne i konkurencyjność firm, co negatywnie wpływa na rozwój gospodarki. Rząd nie zaproponował przywrócenia neutralności podatkowej wymiany udziałów, przywrócenia amortyzacji nieruchomości mieszkalnych, uchylenia wadliwych podatków minimalnych: CIT i od wynajmu powierzchni komercyjnych albo czasochłonnego i kosztownego raportowania krajowych schematów podatkowych (MDR).
Brak koordynacji polityki gospodarczej
– Dotychczasowe działania rządu w obszarze podatków i składek pokazują brak koordynacji i spójności polityki gospodarczej. Proponowane zmiany, takie jak np. minimalny okres vacatio legis w procedowanej ustawie deregulacyjnej, w teorii realizują zgłaszany przez przedsiębiorców postulat zapewnienia 6 miesięcznego vacatio legis, ale w praktyce okażą się pozorną regulacją ze względu na wyjątki pozwalające na odchodzenie od zapewnienia 6-miesięcznego vacatio legis, jeżeli wymaga tego ważny interes publiczny (czyli w ocenie projektodawców tak będzie zawsze), albo projekt ustawy implementuje prawo UE. Planowane w tym roku zmiany, bardzo trudne i wymagające od firm dużego zaangażowania, m.in. w podatku od nieruchomości czy globalny minimalny CIT, wejdą w życie z minimalnym i niewystarczającym vacatio legis. Wciąż nie mamy propozycji rozwiązań niwelujących negatywne skutki wejścia w życie globalnego minimalnego CIT skierowanych do podmiotów działających w specjalnych strefach ekonomicznych, na podstawie decyzji o wsparciu, albo korzystających z ulg B+R. Priorytetem resortu finansów powinna być praca na rzecz wyjaśnienia znanych i od wielu lat zgłaszanych wątpliwości związanych z interpretacją przepisów podatkowych, dążenie do zakończenia zbędnych sporów administracji skarbowej z podatnikami oraz uproszczenie przepisów, a nie wyłącznie tworzenie nowego prawa w reakcji na doraźne potrzeby finansowe państwa oraz implementację prawa UE. Mamy jednak nadzieję, że nasze postulaty zostaną zrealizowane w tej kadencji parlamentu – przekonuje Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.
Uproszczenie przepisów priorytetem
W Ministerstwie Finansów powinien zostać powołany zespół ekspertów, którego zadaniem będzie analiza stosowania przepisów prawa podatkowego. Rekomendacje zespołu powinny służyć przygotowaniu zmian legislacyjnych eliminujących wadliwe przepisy i regulacje. Obecnie prace Ministerstwa Finansów nakierowane są na zupełnie inny obszar. Stale nakładane są na przedsiębiorców nowe obowiązki bądź ograniczenia, które uzasadniane są konicznością uszczelnienia poboru podatków. Brakuje inicjatyw mających na celu uproszczenie przepisów.
Konfederacja Lewiatan