Promowanie równego traktowania kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia, włącznie z polityką, biznesem, edukacją, mediami – było tematem konferencji w Białymstoku.
Istnieje potrzeba dążenia do realnego równouprawnienia kobiet i mężczyzn w życiu publicznym – mówili uczestnicy konferencji „Równość płci, czyli jak parytety gwarantują zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy” zorganizowanej przez Podlaski Związek Pracodawców.
Równość w biznesie jest niezbędna
W panelu poświęconym różnorodności i równości w biznesie wzięła udział dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. Jak podkreślała, nie możemy marnować potencjału kobiet. Dodała jednak, że to one przede wszystkim są bardzo racjonalne i oceniając swoje możliwości awansu czy udziału w polityce lub życiu społecznym, biorą przede wszystkim pod uwagę dodatkowe obowiązki prywatne, które przeszkadzają zajmować wysokie stanowiska. Rezygnują więc z ubiegania się o nie.
– Kobiety powinny mieć szansę przekonać same siebie, że mogą sięgać po wyższe stanowiska, budować networking. Najpierw powinny jednak odrzucić myśli, że nie mogą tego osiągnąć – mówiła. Zdaniem Henryki Bochniarz, koncentrując się na obowiązkach prywatnych i pracy, kobietom trudno brać udział w polityce, mimo że powinny się w nią angażować. Jak mówiła, potrzebują przestrzeni, w której będą mogły wychodzić ze swoich ról i nabywać pewności siebie. Powinny też dostrzegać inne kobiety i jeśli tylko „będzie można sięgnąć po pierwsze miejsce, to po nie sięgać”. Taka idea przyświeca Akademii Liderek Henryki Bochniarz.
– Jeśli chcemy mieć na coś wpływ, to nie ma innej możliwości, trzeba iść do wyborów i głosować na kobiety oraz mieć pozycję, która da nam szansę wpływu na to, co jest najważniejsze – zaznaczyła dr Henryka Bochniarz.
W panelu wzięły udział także Katarzyna Rutkowska, wiceprezeska Zarządu AC S.A. w Białymstoku, Łukasz Chałaczkiewicz, prezes Lipton Teasand Infusions w Europie Wschodniej, Magdalena Pogorzelska, starszy kierownik Centrum Kompetencji Liderów Orsted Polska sp. z o.o., Agniesz Rudnicka, prezes zarządu Palisander sp. z o.o. Panek moderowała r.pr. Katarzyna Zadykowicz-Sokół, wiceprezeska Podlaskiego Związku Pracodawców.
Równość i kobiety w samorządach
Panel dotyczący możliwości uzyskania równowagi w reprezentacji społecznej moderował prof. Jacek Męcina z UW, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Podkreślił, że fakty wskazują, że kobiety są coraz lepiej wykształcone, a równość przekłada się na większy postęp w wymiarze publicznym, społecznym i gospodarczym. W debacie wzięli udział samorządowcy – prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, wiceprezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim i wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński.
Zdaniem Jacka Męciny wiele pozytywnych wzorów płynących z samorządów może dostarczyć przykłady, że o równość można zawalczyć. Jak dodał, mimo że kobiet na ważnych stanowiskach samorządowych jest 10 razy mniej niż mężczyzn, to wybory 2010 i 2014 zwiększyły kobiet na stanowiskach wójtów, burmistrzów i prezydentów. W radach gmin, miast i powiatów kobiet jest coraz więcej.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że przykład z miasta, mimo że nie ma podstawowych parytetów, pokazuje, że liczba kobiet sprawujących kierownicze funkcje jest większa niż mężczyzn.
Wiceprezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim podkreślała, że parytet to nie cel tylko narzędzie, dzięki któremu reprezentacja kobiet w biznesie czy polityce będzie większa. – Mówiąc o samorządzie czy innych dziedzinach, musimy myśleć o całym systemie postrzegania ról i wsparcia kobiet, żeby np. „nie czuły się gorszymi mamami, wracając do pracy”. – Boleję nad tym, że w edukacji jest mniej mężczyzn. To samo w usługach społecznych. A to działy, w których zarobki są niskie, i pracują tam głównie kobiety – dodała.
Wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński mówił, że legislacja jest narzędziem służącym do zmiany na rzecz równouprawnienia. – Gdyby nie zmiany prawa, pewne rzeczy nie zadziałyby się w prawie wyborczym czy dyrektywach związanych z pracą – podkreślił.
Edukacja – czy nauka ma płeć
W panelu poświęconym edukacji udział wzięli dr Anna Górska, adiunktka w Akademii Leona Koźmińskiego oraz dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach, dr hab. Izabela Kraśnicka, prof. UwB, prodziekan Wydziału Prawa ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju, dr Anna Augustyn, przewodnicząca Rady Kobiet, radna sejmiku woj. Podlaskiego oraz dr hab. Bartosz Kuźniarz, prof. UwB, Instytut Filozofii UwB. Panel moderował Adam Janczewski, dziennikarz Radia Białystok.
Podczas spotkania ambasador Finlandii i przedstawicielka ambasady Islandii online opowiedziały uczestnikom o historii i przykładach działań swoich państw na rzecz równości płci i powszechnej edukacji.
Konferencja zorganizowana przez Podlaski Związek Pracodawców odbyła się 21 września 2023 r. w formule hybrydowej – stacjonarnie w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku z transmisją online. Konfederacja Lewiatan była partnerem wydarzenia.