UE włącza się w działania na arenie globalnej w celu opracowania terapii i szczepionek przeciwko koronawirusowi
28 kwietnia 2020

UE włącza się w działania na arenie globalnej w celu opracowania terapii i szczepionek przeciwko koronawirusowi

Począwszy od 4 maja 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i organizacje działające w dziedzinie zdrowia na całym świecie ogłosiły wspólne wezwanie do podjęcia działań w celu opracowania szybkiego i sprawiedliwego dostępu do wysokiej jakości, bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo metod diagnostyki, terapii i szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Aby zebrać fundusze na wsparcie tego przedsięwzięcia, UE i jej partnerzy zorganizują światowy maraton składania deklaracji wkładów finansowych. Zachęca się kraje i organizacje na całym świecie do składania zobowiązań, aby pomóc w zebraniu docelowej kwoty 7,5 mld EUR wstępnego finansowania.

Przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen, powiedziała: „Musimy zebrać wszystkie kraje, ich przywódców i ludzi na całym świecie i połączyć siły w walce z koronawirusem. W ciągu zaledwie 10 dni przeprowadzimy światową akcję zbierania deklaracji wsparcia. Będzie to istny maraton. Pokonanie koronawirusa wymaga globalnej reakcji i nieustannych działań na wielu frontach. Musimy opracować i wyprodukować szczepionkę oraz umożliwić jej zastosowanie w każdym zakątku świata. I wszystko to musi się odbywać po przystępnej cenie.”

Naukowcy i innowatorzy na całym świecie bardzo ciężko pracują nad znalezieniem rozwiązań pozwalających na ratowanie życia i ochronę zdrowia. Począwszy od 4 maja Komisja będzie zbierać deklaracje ze strony krajów i fundacji biznesowych. Zebrane środki zostaną wykorzystane w trzech obszarach: diagnostyka, leczenie i szczepionki. Więcej informacji na temat tej akcji i możliwości zaangażowania się w nią znajduje się na stronie internetowej globalnej reakcji na pandemię koronawirusa: europa.eu/global-response.

Konfederacja Lewiatan