Ukraina bliżej członkostwa w Unii Europejskiej
16 listopada 2023

Ukraina bliżej członkostwa w Unii Europejskiej

iStock

KE opublikowała raport nt. stanu przygotowań Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i rekomenduje rozpoczęcie negocjacji członkowskich.

Komisja Europejska opublikowała 8 listopada 2023 roku raport nt. stanu przygotowań Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej, w konkluzji którego rekomenduje rozpoczęcie negocjacji członkowskich. Rekomendacja ta powinna być przyjęta przez szczyt Rady Europejskiej zaplanowany na 14-15 grudnia 2023, a same negocjacje rozpoczną się zapewne wiosną 2024 roku.

Dla przypomnienia, Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w dniu 28 lutego 2022, cztery dni po agresji Rosji na ten kraj. 23 czerwca 2022 Rada Europejska przyjęła rekomendację Komisji i przyznała Ukrainie status kraju kandydackiego, równocześnie określając warunki niezbędne do spełnienia przed rozpoczęciem negocjacji (7 warunków, głównie z zakresu praworządności).

Ostatni raport uznaje, że zostały one spełnione średnio w 90% i tym samym Ukraina jest gotowa do rozpoczęcia procesu negocjacji, który z pewnością potrwa kilka lat. Realnie Ukraina może zostać członkiem UE w 2030 roku.

Raport KE nt. stanu przygotowań Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej tutaj