Ursula von der Leyen odpowiada na list Lewiatana
27 stycznia 2021

Ursula von der Leyen odpowiada na list Lewiatana

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odpowiedziała na wspólny list Prezydenta Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego oraz Prezydentów federacji pracodawców z Niemiec (BDI), Hiszpanii (CEOE), Włoch (CONFIDUSTRIA) i Francji (MEDEF) dot. unijnego budżetu na lata 2021-2027, Funduszu Odbudowy UE oraz tymczasowych ram pomocy publicznej UE mających związek z pandemią COVID-19 przyjętych 19 marca 2020 r.

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej uważa, że porozumienie dot. budżetu i Funduszu Odbudowy, zawarte przez Radę Europejską w grudniu 2020r., pomoże w odbudowie Unii, która stanie się „bardziej ekologiczna, cyfrowa, odporna i lepiej przygotowana na obecne i przyszłe wyzwania”. Von der Leyen zadeklarowała również pełną gotowość Komisji do dialogu z państwami członkowskimi ws. Krajowych Planów Odbudowy, będących częścią Funduszu Odbudowy, zaznaczając jednocześnie, że powinny być one konsultowane ze środowiskami pracodawców.

Ponadto, zwraca uwagę, że Komisja zwiększyła zakres tymczasowych ram pomocy publicznej UE oraz zatwierdziła ich przedłużenie o sześć miesięcy tj. do 30 czerwca 2021 r., przy czym sekcja umożliwiająca wsparcie w zakresie dokapitalizowania będzie miała zastosowanie do 30 września 2021 r. Dodatkowo Komisja deklaruje, że możliwe jest dalsze przedłużenie i dostosowanie tych tymczasowych ram prawnych.

Zobacz pełną treść listu.

 

Konfederacja Lewiatan