E-commerce 2022. Szanse, trendy i wyzwania

Termin
14/06/2022 - 15/06/2022
Godzina
10:00
Rejestracja
Zarejestruj się

W ostatnich latach mamy do czynienia w Polsce z niezwykłym wzrostem rynku e-commerce; pandemia nadała mu jeszcze większego tempa. Stymulowała wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych mających być nowym źródłem przewag, a podmioty dotąd mocno osadzone w tradycyjnym handlu, zaczęły przenosić swoje zasoby do sieci.

Co to oznacza dla rynku – producentów i dystrybutorów, ale i konsumentów? Czy pandemiczne trendy okażą się trwałymi zmianami? Klienci dokonujący e-zakupów oczekują coraz sprawniejszej obsługi, szybszych dostaw, bezpłatnych zwrotów czy odroczonych płatności. To również czynniki mocno wpływające na wszystkich uczestników rynku e-commerce, zarówno globalnych i regionalnych, jak i tych zagospodarowujących nisze.

Podczas konferencji, w gronie praktyków rynku i ekspertów, zastanowimy się nad przyszłością e-handlu, legislacją w tym zakresie oraz technologiczną transformacją i ułatwieniami w ekspansji zagranicznej dzięki cyfryzacji zakupów. Zastanowimy się także, czy i na ile firmy mocno obecne w e-commerce odpowiadają na wyzwania środowiskowe i dążenia do neutralności klimatycznej, a także na nowe postawy konsumentów – coraz wrażliwszych społecznie i środowiskowo oraz ceniących transparentność marek.

Mamy nadzieję, że zechcą Państwo wziąć udział w konferencji, dzieląc się swymi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat rynku e-commerce.

 

14 czerwca 2022

10:00 – 10:10 Otwarcie konferencji

 • Grzegorz Baczewski, Dyrektor generalny, Konfederacja Lewiatan
 • Anna Kania-Okieńczyc, Vice President, Marketing and Custromer Experience Director, DHL Parcel Polska

 

10:10 – 10:35 Sztuczna inteligencja w e-commerce.

 Rozmowa z gościem specjalnym:

Prof. Aleksandra Przegalińska, futurolożka, filozofka, prorektor ds. współpracy z zagranicą w Akademii Leona Koźmińskiego

Rozmowa na temat nowych rozwiązań w handlu elektronicznym, które automatyzują procesy, ułatwiają wybór konsumentom (wyświetlanie podobnych produktów, chatboty, wyszukiwanie głosowe). Kwestia etycznej sztucznej inteligencji (np. reklama personalizowana w sklepach on-line, transparentność i brak stronniczości używanych rozwiązań technologicznych opartych o uczenie maszynowe).

 

10:40 – 11:25 Opodatkowanie sprzedaży e-commerce – trochę trudności, wiele ułatwień

Nowe zasady opodatkowania e-commerce w obrocie międzynarodowym to kolejny pakiet wyzwań i obowiązków dla podatników. Jak pokazuje doświadczenie ostatnich miesięcy – dla wielu przedsiębiorców to przede wszystkim zestaw trudności i dodatkowych komplikacji. Czy zatem unijny projekt pod nazwą „pakiet e-commerce” tworzy dla podatników korzyści, które były jego celem? Niewątpliwie tak – nawet jeśli nie są aż tak spektakularne jak wynikało to z zapowiedzi. Nie wszystko wciąż działa idealnie a część regulacji wymaga pilnych zmian. Jednak im dłużej żyjemy z pakietem e-commerce tym więcej dostrzegamy realnych korzyści z jego wprowadzenia. Czego więc powinniśmy oczekiwać w najbliższej przyszłości.

Prelegenci:

 • Anna Gliniewska, Group Tax Director, Allegro
 • Tomasz Michalik, Doradca podatkowy, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic
  i Partnerzy

Moderacja: Przemysław Pruszyński, Doradca podatkowy, dyrektor Departamentu Podatkowego, Sekretarz Rady Podatkowej, Konfederacja Lewiatan

 

11:30 – 12:30 Płatności odroczone

Jak reagują na nie konsumenci, jakie jest zainteresowanie, jakie wyzwania wiążą się
z wdrożeniem rozwiązania, czy ta opcja jest warunkiem zrobienia zakupów na platformie sprzedażowej, jakie typy produktów i usług najczęściej obejmuje, do jakiego typu konsumenta adresowane są te rozwiązania, jak działa to rozwiązanie (czy jest ono łatwe i szybkie
i intuicyjne).

 • skąd wzięły się płatności odroczone i jak należy je promować;
 • skali popularności rozwiązania (dane na temat rynku, profilu klienta sięgającego po to rozwiązanie, różnic w rozwiązaniach oferowanych przez rynek);
 • plusy i minusy stosowania płatności odroczonych;
 • jak płatności odroczone przyjęły się w świecie e-commerce;
 • czego możemy spodziewać się w obszarze płatności odroczonych w najbliższej przyszłości (megatrendy)

Prelegenci:

 • Witold Litaszewski, Dyrektor Departamentu Finansowania Konsumenckiego, BLIK
 • Aleksandra Musielak, Dyrektorka Departamentu Rynku Cyfrowego, Konfederacja Lewiatan
 • Maciej Samcik, Redaktor naczelny, Subiektywnie o finansach

Moderacja: Paweł Oksanowicz, autor, redaktor, dziennikarz

 

12:35 – 13:35 Ekspansja na nowe rynki w obszarze e-commerce

Z jakimi wyzwaniami mierzy się platforma handlowa/dostawca usług kurierskich, kiedy wchodzi na rynki zagraniczne lub gdy firma z zagraniczna wkracza do Polski. Jakie powinny być pierwsze kroki (jak się przygotować, w jakich obszarach zrobić trzeba research, o czym należy się dowiedzieć najpierw), jak wybrać kraj do ekspansji (co decyduje o atrakcyjności danego obszaru – klienci/kwestie podatkowe/bliskość kulturowa, bliskość geograficzna), jakich błędów unikać (co się sprawdziło, a co zdecydowanie było stratą czasu), jakie plusy/możliwości daje ekspansja na nowy rynek (oprócz oczywistych)

Prelegenci:

 • Marcin Godlewski, Business Development Director, Allegro
 • dr hab. Grzegorz Mazurek, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego
 • Anna Kania-Okieńczyc, Vice President, Marketing and Custromer Experience Director, DHL Parcel Polska

Moderacja: Paweł Oksanowicz, autor, redaktor, dziennikarz

 

13:40 – 14:00 Znaczenie R&D dla rozwoju handlu w sieci

Prowadzenie: Irina Albanese, Head of Innovation Middle East & Africa at DHL

 

14:05-15:05  Green czy greenwashing w e-biznesie

W dążeniu do neutralności klimatycznej przedsiębiorcy mają postawione bardzo ambitne wyzwania i sprecyzowane czasowo cele, w tym środowiskowe, m.in. w związku
z opublikowaniem pakietu reform legislacyjnych znanych pod nazwą „GOTOWI na 55 (ang. FIT for 55). Nie każdemu jednak przyświeca wspólne dobro naszej planety, ale z uwagi na fakt, że teraz wszyscy są „green”, „eco” czy „prośrodowiskowi”, to przecież nie można być tym „gorszym”. I tak właśnie powstał greenwashing, czyli strategia marketingowa, której celem jest stworzenie mylnego wrażenia, że stosująca ją firma i jej produkty są przyjazne dla środowiska.  Co ciekawe, z greenwashingiem mamy do czynienia, gdy firma poświęca więcej czasu i środków na promowanie swojego ekologicznego wizerunku, niż na rzeczywiste proekologiczne działania. Pokażmy więc, jak odróżnić specjalnie prowadzone działania na rzecz środowiska od zwykłego marketingowego oszustwa. Porozmawiajmy o nowych regulacjach i nowych obowiązkach. Zapytajmy naszych partnerów i ekspertów jak to jest być „green”

Prelegenci:

 • Dariusz Bąk, Pełnomocnik zarządu ds. jakości, DHL Parcel Polska
 • Katarzyna Bąkowicz, Head of the Working Group for Ethical and Responsible Communication, UN Global Compact Network Poland
 • Irek Sudnik, Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Dr Irena Eris S.A.

Moderacja: Roksana Kozłowska, Koordynatorka pracy Rady ds. Zielonej Transformacji / Managerka Projektu, Konfederacja Lewiatan

 

15:05-15:15 Podsumowanie i zakończenie konferencji

 

 • Kuba Giedrojć, Zastępca Dyrektora Generalnego, Konfederacja Lewiatan

 

15 czerwca 2022 

10:00 – 11:00 Warsztat:

Pakiet VAT e-commerce rok po wejściu w życie – co działa, a co nie działa i jak sobie z tym radzić w praktyce

Już prawie od roku funkcjonuje unijny pakiet VAT e-commerce, który zrewolucjonizował opodatkowanie sprzedaży e-commerce w kanale B2C. Ale jak w praktyce działają nowe zasady podatkowe do sprzedaży wewnątrzunijnej i czy uproszczenie w ramach jednej rejestracji na VAT to zawsze uproszczenie? Z jakimi kwestiami mierzyli się przez ten roku podatnicy wdrażając nowe zasady opodatkowania? I czy powinniśmy już być przygotowani na kolejne zmiany podatkowe?

Prowadzenie: Magdalena Jaworska, ekspert w zakresie podatku VAT, MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

 

11:00 – 12:00 Warsztat:

Jak proces płatności wpływa na sprzedaż w sklepie internetowym?  

Czy UX procesu płatności może wpłynąć na sprzedaż w e-sklepie? Jak chcą płacić Polacy
w Internecie? Jak można skrócić proces płatności? Przykłady zmian w przebiegu płatności, które pomogły serwisom i sklepom internetowym zwiększyć bazę użytkowników lub poprawić konwersję. 

Prowadzenie: Magdalena Kubisa, Dyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu, BLIK

 

12:00 – 13:00 Warsztat: 

Specyficzne potrzeby e-commerce w zakresie finansowania i jak im sprostać w zdigitalizowanym świecie?

W trakcie spotkania spróbujemy zidentyfikować główne różnice w podejściu do finansowania firm prowadzących sprzedaż w internecie i odpowiedzieć na pytania jak instytucje finansowe mogą tym potrzebom sprostać.  

Prowadzenie:

Ewa Kraińska, Senior Manager, B2B Financial Services Allegro

Tomasz Saulewicz, Product Manager, Merchant Financing, B2B Financial Services Allegro

 

13:00 – 14:00 Warsztat: 

Transakcja z sukcesem. Jak zwiększyć konwersję w obszarze koszyka zakupowego.

 

Prowadzenie:

Izabela Jankowska, Dyrektor sprzedaży regionalnej, DHL Parcel Polska

Joanna Rogosz, Menedżer ds. rozwoju biznesu e-commerce, DHL Parcel Polska