Od nowego parlamentu, rządu i prezydenta RP oczekujemy szybkich działań, które naprawią nasze relacje z Unią Europejską, zapewnią przestrzeganie unijnych traktatów i wyroków Trybunałów, poszanowanie zasad demokracji, Konstytucji i racjonalny dialog polityczny – napisali uczestnicy EFNI w Deklaracji Sopockiej przyjętej na zakończenie konferencji.
W wydarzeniu wzięło udział 1400 osób z kilkunastu krajów, w tym wybitni ekonomiści, liderzy biznesu i nauki, odbyło się prawie 90 paneli. Głównym tematem tegorocznego spotkania była przyszłość polityczna i ekonomiczna Polski i Europy.
W czasie ceremonii zamknięcia EFNI głos zabrali Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu oraz Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope.
Uczestnicy EFNI przyjęli Deklarację Sopocką, w której podkreślili, że przed nami kluczowe wybory, które zadecydują nie tylko o wewnętrznych sprawach, ale także o naszej przyszłości w Unii Europejskiej. Czytamy w niej m.in. że Unia Europejska jest potrzebna Polsce, ale Polska też jest potrzebna Unii Europejskiej! W świecie tak szybkich globalnych zmian nie możemy być sami. Polsce i światu potrzebna jest Unia odporna, niezależna, sprawna, konkurencyjna i odpowiedzialna. Unia zaangażowana w wyzwania klimatyczne, cyfrowe, demograficzne, reagująca na biedę w Europie i poza nią, groźby wojen, wyzwania migracyjne itd. Unia efektywna i sprawcza potrzebuje wewnętrznych reform, monitorowania i egzekwowania przyjmowanych regulacji. Lepiej mniej, ale skutecznie.
Unia Europejska to nie tylko jednolity rynek, ale przede wszystkich wspólnota wartości. Istotą unijnej tożsamości są swobody obywatelskie, wolne sądy, praworządność, równość, poszanowanie różnorodności, solidarność, troska o rozwój społeczny i gospodarczy, inwestycje w wyrównywanie szans, poszanowanie samorządności regionów. Jednym słowem: demokracja.
Powinniśmy znów stać się wzorem w Unii Europejskiej. Nasz kraj był podziwiany i stawiany za przykład przemian wśród nowo przyjętych do Unii po 2004 roku. Dziś stał się hamulcowym niezbędnych reform i przykładem łamania unijnego prawa, braku tolerancji, łamania niezależności wymiaru sprawiedliwości, oligarchicznego rządzenia, upolitycznienia mediów publicznych, prokuratury itd. Zróbmy wszystko, by wrócić do grona krajów proeuropejskich. Wykorzystajmy dobrze przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego i czas polskiej prezydencji w UE – czytamy w deklaracji sopockiej.
W trakcie panelu „Świat według kobiet”, który odbył się na zakończenie EFNI, ogłoszono wyniki konkursu „RównoWaga. Prokobieca firma roku”, zorganizowanego przez Kulczyk Foundation, Kongres Kobiet i Konfederację Lewiatan.
Nagrodę główną w kategorii firmy zatrudniające od 10 do 100 pracowników otrzymał Organon Polska. Nagroda główna w kategorii firmy zatrudniające powyżej 100 pracowników trafiła do Standard Chartered Polska.
Przyznano też dwie nagrody specjalne. W kategorii NGO nagrodę wręczono Stowarzyszeniu Robisz.to, natomiast w kategorii administracja publiczna i samorządowa wyróżniono Urząd Miasta Krakowa.
– Z taką aktywnością kobiet, ich determinacją polityczną, jak w ostatnich miesiącach, nie mieliśmy do tej pory do czynienia. Prawa kobiet były na sztandarach wszystkich partii politycznych – powiedziała Barbara Nowacka, posłanka w czasie panelu „ Świat według Kobiet”.
Wtórowała jej Barbara Labuda, polityczka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL. – Wszystkie partie zaczęły walczyć o głosy kobiet. Ich prawa były mocno eksponowane. Teraz nie ma już mowy, żeby kobiety zapędzić do kuchni – dodała.
Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka przekonywała, że im więcej kobiet będzie aktywnych zawodowo, tym wyższy będzie wzrost gospodarczy i dochód narodowy. A kobiety będą bardziej niezależne finansowo, co przełoży się na zmniejszenie nierówności.
Anja Rubik, Founder & CEO, Fundacja SexEdPL powiedziała, że takie organizacje jak jej fundacja zaczynają zmieniać rzeczywistość, np. w kwestii edukacji seksualnej. Akcje edukacyjne za pośrednictwem mediów społecznościowych trafiają miesięcznie do 4 mln osób.
Bianka Siwińska, prezeska, Fundacja Edukacyjna Perspektywy 34 przestrzegała, przed konsekwencjami szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji. – Niepokoi mnie tempo w jakim rośnie AI. Nie wiadomo dokąd nas ta technologia zaprowadzi – powiedziała.
Panel prowadziła Aleksandra Karasińska, redaktorka naczelna, Forbes Women.
Partnerem strategicznym 12. edycji EFNI jest Orange, natomiast partnerami głównymi: Adamed, Allegro, Autopay, BASF, BAT, Fundacja Kronenberga Citi Handlowy, Clear Air Fund, Google, Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych, EY, IKEA, Invest in Pomerania, Grupa Luxmed, Miasto Gdańsk oraz Samorząd Województwa Pomorskiego, T-Mobile i Veolia.
Do partnerów wspierających należą: Amazon, Antal, BP, Deutsche Bank, Electro Mobility Poland, European Climete Foundation, Grupa Ergis, Miasto Gdynia, Heidelberg Materials Polska, Huawei, Château Isolette, Kruk, Otodom, P&G, Polska Bezgotówkowa, Radisson Blu, SAR, Scotwork, TikTok, TM Grupo Inmobiliario, Uber i ZUS.
Strategicznymi partnerami merytorycznymi są Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytet Łódzki.
Partnerzy Merytoryczni to: Centrum Stosunków Międzynarodowych, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Fundacja Veolia, Instytut Finansów Publicznych, Kultura Liberalna, NASK, Polityka Insight, Polski Alarm Smogowy, Polski Instytut Ekonomiczny, PWN, Think Tank i WWF.
Do partnerów instytucjonalnych należą: Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.
Głównymi partnerami medialnymi są: Dziennik Gazeta Prawna, money.pl, TOK FM, Radio ZET.
Partnerzy medialni to: ams, chillizet, Express Biznesu, Forbes Women, ICAN Institute, ISBNews, My Company Polska, Puls Biznesu, Rzeczpospolita, Trójmiasto.pl oraz Warsaw Business Journal.
Partnerem Technologicznym jest Amber Expo, a Partnerem Logistycznym BMW Zdunek.
Deklaracja sopocka - wersja angielska