• Wiele rozwiązań zaproponowanych w nowelizacji prawa pocztowego, jak chociażby zmiana definicji przesyłki kurierskiej, idzie w dobrym kierunku – uważa Konfederacja Lewiatan.
• Część przepisów, np. dotyczących uregulowania kwestii automatów do pocztowej obsługi klientów, definicji placówki pocztowej czy procedury reklamacyjnej wymaga jednak modyfikacji i doprecyzowania.
– Pozytywnie odnosimy się do zmian w zakresie modyfikacji definicji usługi kurierskiej poprzez rezygnację z elementów bezpośredniego odbioru przesyłki przez kuriera od nadawcy, doręczenia przesyłki bezpośrednio do rąk adresata lub osoby uprawnionej do odbioru oraz konieczności uzyskania pokwitowania odbioru przesyłki pocztowej w formie pisemnej lub elektronicznej. Doprecyzować należałoby obowiązki sprawozdawcze operatorów pocztowych – mówi dr Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Konfederacja Lewiatan ma nadzieję, że zgłoszone przez przedsiębiorców uwagi, sugestie lub doprecyzowania przepisów w prawie pocztowym zostaną uwzględnione w dalszych pracach nad nowelizacją ustawy.
Propozycje zmian w prawie pocztowym:
– doprecyzowanie definicji „przesyłki kurierskiej”.
– zmiana definicji usługi pocztowej.
– uregulowanie kwestii „automatów do pocztowej obsługi klientów”, „automatów pocztowych” poprzez wprowadzenie definicji „automatu do pocztowej obsługi klientów”/„automatu pocztowego”.
– wprowadzenie zmian w definicji „placówki pocztowej”.
– doprecyzowanie postanowień dotyczących procedury reklamacyjnej, w tym: uściślenie kwestii związanych z osobami uprawnionymi do wniesienia reklamacji, czy miejscem wniesienia reklamacji, rezygnacja z procedury odwoławczej w ramach postępowania reklamacyjnego.
– zniesienie uprzywilejowanej pozycji operatora wyznaczonego w wybranych aspektach świadczenia usług pocztowych.
– złagodzenie wybranych obowiązków prawnych ciążących na operatorach pocztowych.
Konfederacja Lewiatan