10 postulatów Lewiatana na 100 dni nowego rządu
09 października 2023

10 postulatów Lewiatana na 100 dni nowego rządu

Wykonanie orzeczeń TSUE i zakończenie sporu z Komisją Europejską w zakresie praworządności, przywrócenie zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców czy wdrożenie wspólnej polityki migracyjnej – proponuje Lewiatan w pierwszych 100 dniach nowego rządu.

Polska potrzebuje silnej gospodarki, solidnych instytucji państwowych i efektywnego dialogu społecznego. Nie zbudujemy mocnej gospodarki tylko w oparciu o konsumpcję i gromadzenie zapasów. Nie da się tego zrobić zaciągając kredyt na wiele pokoleń po to, żeby go dziś „przejeść” w całości. Zadłużać się trzeba mądrze. Rozwój nie może być oparty na populistycznych i krótkowzrocznych obietnicach, na bezmyślnym izolowaniu się, tłumaczonym wzmacnianiem suwerenności.

 

Nie można pozwolić, aby Polska była zarządzana chaotycznie, od pomysłu do pomysłu, gdzie potrzeby społeczne są zaspokajane przez rozdawnictwo, bez liczenia się z deficytem finansów publicznych, gdzie znaczna część wydatków budżetu państwa jest de facto ukryta, a podatki rosną, gdzie publiczna służba zdrowia jest w coraz głębszym kryzysie, podobnie jak standard edukacji, który nie przystaje do aktualnych wyzwań.

Polska gospodarka potrzebuje jasnego podziału odpowiedzialności, przejrzystego zarządzana finansami publicznymi, poszanowania dialogu społecznego, rządów prawa, stabilnych regulacji i krytycznej analizy dotychczasowych  obietnic wyborczych.

Lewiatan w trosce o przyszłość i z nadzieją na to, że możemy wykorzystać stojące przed nami wyzwania i nadarzające się szanse, przygotował zestaw postulatów obejmujących kluczowe obszary gospodarki. Gospodarka ma bowiem ogromne znaczenie dla pozycji Polski w świecie i poziomu życia Polek i Polaków.

Konfederacja Lewiatan