Eksperci Rady Podatkowej spotkali się, aby podsumować ostatnie dwa lata zaangażowania w proces legislacyjny.
Tematem spotkania ekspertów były także bieżące trudności i problemy ze stosowaniem przepisów podatkowych. Ostatni czas był bardzo pracowity, patrząc na listę projektów legislacyjnych.
Podsumowanie działania Rady Podatkowej Lewiatana
Rada Podatkowa w latach 2022-2023 r. zaopiniowała oraz zgłosiła uwagi do co najmniej 20 kluczowych ustaw podatkowych w tym:
- Polski ład 2.0 (zmiany PIT),
- Polski Ład 3.0 (zmiany CIT),
- Ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw – implementacja dyrektyw DAC7,
- zmiany w Ordynacji podatkowej,
- Reforma Unijnego Kodeksu Celnego,
- przepisy wprowadzające obligatoryjne wystawianie e-faktur – Krajowy System e-Faktur,
- Slim VAT-3,
- propozycje pakietu zmian KE VAT in Digital Age.
W sumie w tym czasie przekazała decydentom 64 opinie prawne do proponowanych zmian.
Plany i postulaty na przyszłość
W dyskusji nt. bieżących prac oraz o postulatach na przyszłość członkowie Rady uzgodnili, że biorąc pod uwagę zapaść jakości polskiego systemu podatkowego, należy wciąż apelować do rządzących o:
– zapewnienie partnerom społecznym 30-dniowego terminu na przedstawienie uwag w konsultacjach aktów prawnych oraz innych dokumentów tworzonych w ministerstwach, które mają istotne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorców,
– wydłużenie okresu vacatio legis dla uchwalanych przepisów podatkowych.
Choć wydawać by się mogło, że są to najłatwiejsze do spełnienia postulaty, to wciąż rządzący nagminnie naruszają te zasady.
W ocenie uczestników spotkania kluczowa jest również praca nad bieżącymi projektami tj. objaśnienia WHT w zakresie beneficial owner, implementacji globalnego podatku minimalnego BEPS 2.0, ale również zmiana tych uchwalonych, które jeszcze nie weszły w życie tj. opodatkowanie VAT w ramach systemu kaucyjnego.