O legislacji i stosowaniu przepisów na spotkaniu Rady Podatkowej Lewiatana
05 października 2023

O legislacji i stosowaniu przepisów na spotkaniu Rady Podatkowej Lewiatana

Eksperci Rady Podatkowej spotkali się, aby podsumować ostatnie dwa lata zaangażowania w proces legislacyjny.

Tematem spotkania ekspertów były także bieżące trudności i problemy ze stosowaniem przepisów podatkowych. Ostatni czas był bardzo pracowity, patrząc na listę projektów legislacyjnych.

Podsumowanie działania Rady Podatkowej Lewiatana

Rada Podatkowa w latach 2022-2023 r. zaopiniowała oraz zgłosiła uwagi do co najmniej 20 kluczowych ustaw podatkowych w tym:

  • Polski ład 2.0 (zmiany PIT),
  • Polski Ład 3.0 (zmiany CIT),
  • Ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw – implementacja dyrektyw DAC7,
  • zmiany w Ordynacji podatkowej​,
  • Reforma Unijnego Kodeksu Celnego,
  • przepisy wprowadzające obligatoryjne wystawianie e-faktur – Krajowy System e-Faktur,
  • Slim VAT-3,
  • propozycje pakietu zmian KE VAT in Digital Age.

W sumie w tym czasie przekazała decydentom 64 opinie prawne do proponowanych zmian.

Plany i postulaty na przyszłość

W dyskusji nt. bieżących prac oraz o postulatach na przyszłość członkowie Rady uzgodnili, że biorąc pod uwagę zapaść jakości polskiego systemu podatkowego, należy wciąż apelować do rządzących o:

– zapewnienie partnerom społecznym 30-dniowego terminu na przedstawienie uwag w konsultacjach aktów prawnych oraz innych dokumentów tworzonych w ministerstwach, które mają istotne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorców,

wydłużenie okresu vacatio legis dla uchwalanych przepisów podatkowych.

Choć wydawać by się mogło, że są to najłatwiejsze do spełnienia postulaty, to wciąż rządzący nagminnie naruszają te zasady.

W ocenie uczestników spotkania kluczowa jest również praca nad bieżącymi projektami tj. objaśnienia WHT w zakresie beneficial owner, implementacji globalnego podatku minimalnego BEPS 2.0, ale również zmiana tych uchwalonych, które jeszcze nie weszły w życie tj. opodatkowanie VAT w ramach systemu kaucyjnego.