Prace nad wprowadzeniem nowego dnia wolnego od pracy powinny przebiegać z poszanowaniem dialogu społecznego
08 listopada 2024

Prace nad wprowadzeniem nowego dnia wolnego od pracy powinny przebiegać z poszanowaniem dialogu społecznego

Źródło: istockphoto.com

Konfederacja Lewiatan krytycznie odnosi się do poselskiej propozycji wprowadzenia nowego dnia wolnego od pracy jeszcze w tym roku, apelując o prowadzenie dyskusji w ramach Rady Dialogu Społecznego.

W związku z poselskim projektem ustawy w sprawie ustanowienia 24 grudnia  dniem wolnym od pracy Konfederacja Lewiatan apeluje o konstruktywną dyskusję nad realnymi możliwościami wprowadzenia tej zmiany – w trybie adekwatnym do jej rangi.

Projekt wpłynął do Sejmu w drugiej połowie października, 5 listopada został skierowany do pierwszego czytania, które zaplanowane jest na dziś (8 listopada). Nowy dzień wolny od pracy obowiązywałby już w tym roku.

Konfederacja Lewiatan apeluje o konstruktywną dyskusję nad przedłożoną propozycją, ale nie w trybie zaproponowanym przez wnioskodawców. Dyskusja ta powinna mieć miejsce w gremiach do tego powołanych, tj. Radzie Dialogu Społecznego. Proponujemy, aby strona rządowa i społeczna usiadły do stołu negocjacyjnego i wypracowały kompromisowe rozwiązanie, które mogłoby zacząć obowiązywać nie wcześniej niż od 2025 r.

Konfederacja Lewiatan rekomenduje wypracowanie rozwiązań, które zrównoważą planowane zmiany – na przykład wprowadzenie wolnej Wigilii w miejsce innego dnia wolnego od pracy, oddanie dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciotygodniowego tygodnia pracy (zazwyczaj sobota)  czy – w przypadku sektora handlu – wprowadzenie dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu, tak aby zapewnić w tym miesiącu trzy niedziele handlowe przed Wigilią. Jesteśmy gotowi do dyskusji nad każdym z powyższych wariantów.

– Wniesienie do Sejmu projektu ustawy przez grupę posłów wchodzących w skład „Koalicji 15 października” jest naszym zdaniem złamaniem zobowiązania koalicyjnego o odejściu od praktyk „obchodzenia” konsultacji społecznych i wykorzystywania w tym celu poselskiej ścieżki legislacyjnej – mówi Krzysztof Kajda, zastępca dyrektor generalnej Konfederacji Lewiatan.

– Działanie w takim trybie uniemożliwia przedsiębiorcom prowadzenie firm w przewidywalnych warunkach. Pracodawcy planują swoją działalność w dużo dłuższej perspektywie niż kilka tygodni, a proponowana a zmiana wpłynie na funkcjonowanie i organizację pracy szeregu branż w Polsce. Podważa to bez wątpienia zaufanie do instytucji państwa – podkreśla Krzysztof Kajda.

Konfederacja Lewiatan zwraca także uwagę na fakt, iż do projektu ustawy przedstawiono bardzo pobieżną ocenę skutków proponowanej regulacji. Nie uwzględnia ona szeregu czynników, w tym bezpośredniego wpływu dodatkowego dnia wolnego na przedsiębiorców i gospodarkę,

– Musimy dostrzegać fakt, iż w ostatnich latach stopniowo zwiększana jest w naszych przepisach liczba dni wolnych, zwolnień od pracy, które przysługują pracownikom. Coraz trudniejsze staje się zapewnienie normalnego toku organizacji pracy. Często podnoszony argument wysokiej liczby godzin pracy w Polsce wynika z faktu, iż na tle innych krajów UE  Polacy rzadziej pracują w niepełnym wymiarze czasu pracy. Praca najczęściej wykonywana jest w pełnym wymiarze (pełny etat) – dodaje Krzysztof Kajda.

 

Konfederacja Lewiatan