Bezrobocie stoi w miejscu [+MP3]
23 marca 2023

Bezrobocie stoi w miejscu [+MP3]

Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 5,5 proc., wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS.

Wysłuchaj komentarza eksperta:

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

 Na rynku pracy cisza. Stopa bezrobocia zgodnie z naszymi oczekiwaniami nie drgnęła nawet o 0,1 pkt. proc. W lutym w urzędach pracy było zarejestrowanych 864,8 tys. osób, co oznacza, że stopa bezrobocia wyniosła 5,5% osób. Na razie nic nie zapowiada, że rynek pracy może zareagować w bardziej wyraźny sposób na zbliżające się spowolnienie.

Rekordzistą z najniższą stopą bezrobocia okazał się Poznań. Stopa bezrobocia w tym mieście wynosi zaledwie 1,1%, pozostawiające w tyle Warszawę, czy Kraków. Oczywiście sytuacja na rynku pracy zawsze jest zdecydowanie lepsza w wielkich miastach lub ich obrzeżach, gdzie koncentrują się wielkie firmy i zagraniczni inwestorzy.

Co ciekawe, na drugiej stronie skali mamy średniej wielkości miasta, które są prawdopodobnie drenowane z miejsc pracy przez większe metropolie – za sztandarowy przykład może tutaj służyć Radom, gdzie w całym podregionie stopa bezrobocia przekroczyła 13%. Niezmiennie na dole stawki są również województwa znajdujące się po wschodniej stronie Polski – warmińsko-mazurskie czy podkarpackie.

Konfederacja Lewiatan