Cyfryzacja edukacji – spotkanie z wiceminister edukacji Katarzyną Lubnauer
19 sierpnia 2024

Cyfryzacja edukacji – spotkanie z wiceminister edukacji Katarzyną Lubnauer

W resorcie edukacji trwają prace nad reformą, której poszczególne elementy będą widoczne już w roku szkolnym 2025/2026. Między innymi na ten temat rozmawiali przedstawiciele Lewiatana i firm członkowskich z wiceszefową resortu edukacji Katarzyną Lubnauer.

Cyfryzacja edukacji to temat spotkania z wiceminister edukacji Katarzyną Lubnauer. W spotkaniu ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej udział wziął także Tomasz Kulasa, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju.

Duża reforma w sektorze edukacji, zmiany w projektach cyfryzacyjnych

Elementy prac nad reformą edukacji, opracowywaną przez Ministerstwo Edukacji będą widoczne już w roku szkolnym 2025/2026, kiedy to w szkołach rozpoczną się zajęcia z dwóch nowych przedmiotów: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Nie tylko zakres merytoryczny tych lekcji będzie w szkole nowością. Resort zakłada, że będą one także prowadzone nowoczesnymi metodami, z wykorzystaniem pracy grupowej, praktycznego przygotowania projektów, itp.

Trwają prace nad opisem sylwetki absolwenta, która będzie podstawą do zmian w nauczaniu poszczególnych przedmiotów. Duża rewizja podstaw programowych dla klas 1 i 4 planowana jest na wrzesień 2026, a w kolejnym roku zmiany te będą dotyczyć szkół ponadpodstawowych.

Ważnym elementem reformy będą także zmiany dotyczące budowania wśród uczniów kompetencji przyszłości, ale także dalszego doposażania szkół w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dotychczas wdrażane programy takie jak Aktywna Tablica, Laptop dla ucznia, Laptop dla nauczyciela będą poddane gruntownej rewizji i przebudowie. Nad ramami wykorzystania TIK w edukacji pracuje obecnie Instytut Badań Edukacyjnych. Ta sama instytucja była także odpowiedzialna za przygotowanie diagnozy do polityki publicznej w obszarze cyfryzacji edukacji: „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji”, która teraz jest konsultowana społecznie. Ten dokument to jeden z kamieni milowych w KPO, ale także bezsprzecznie kamień milowy w planowaniu inwestycji w edukacji w ogóle. Polityka spina różne plany inwestycyjne i różne działania resortu edukacji, ale także Ministerstwa Cyfryzacji finansowane z KPO, polityki spójności, ale także z budżetu państwa. Co ważne, w pracach nad tymi dokumentami wykorzystano także materiały i rekomendacje przygotowane przez Konfederację Lewiatan, w szczególności Radę ds. EdTech.

Wśród inwestycji realizowanych przy wsparciu z KPO zmianie ulegnie m.in. program „Laptop dla ucznia” – planowany jest powrót do jego pierwotnego celu, czyli wsparcia sprzętowego szkół, unowocześnienia ich i uodpornienia ich na wypadek kolejnych lockdownów. Sprzęt ma zawierać oprogramowanie i materiały edukacyjne, a kupować będzie można nie tylko laptopy, ale także tablety i laptopy przeglądarkowe.

W przypadku programu „Laptop dla nauczyciela” ostatnią rewizją KPO udało się objąć programem także nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli klas 1-3. Realizacja tych programów w nowej odsłonie wymaga zmian w prawie, nad którymi obecnie pracuje resort cyfryzacji. Zgodnie z zapisami w KPO to on jest bowiem odpowiedzialny za te inwestycje. Z KPO planowane są jeszcze inwestycje w sieci LAN w szkołach, laboratoria AI oraz laboratoria STEM. Te programy mają być realizowane z poziomu samorządów, ale nad szczegółami resort także jeszcze pracuje. W te prace za pośrednictwem Lewiatana można się jeszcze włączyć. Nie jest natomiast planowany obecnie żaden odrębny cyfryzacyjny program dla przedszkoli. W przedszkolach ma także ulec zmianie podstawa programowa.

Nauczyciele – kluczowy potencjał w edukacji

Jednym z ważnych wyzwań w edukacji jest właściwe przygotowanie do zawodu, ale także stałe doskonalenie nauczycieli. Według członków Lewiatana obecnych na spotkaniu to obszar wymagający przygotowanie odrębnej, długofalowej strategii. Bez niej inwestycje w tym obszarze będą rozproszone i nieefektywne. A potrzeby są ogromne – oczekiwania wobec nauczycieli rosną i pozornie wiele ich potrzeb kompetencyjnych może być zaspokojonych w różnych programach finansowanych z poziomu centralnego lub regionalnego. Często wyzwaniem jest jednak motywacja do rozwoju, dostęp do informacji o ofercie, z jednej strony szeroka gama dostępnych szkoleń, ale z drugiej ich niezadowalająca jakość. Nauczyciele nie mają systemowego wsparcia, w tym motywacyjnego, czy w zakresie budowania ich ścieżki kariery w oparciu o mocne strony.

Zintegrowana Platforma Edukacyjna otwarta dla biznesu

Jednym z wątków w dyskusji było także wykorzystanie w systemie edukacji bezpłatnych materiałów i szkoleń przygotowywanych przez firmy zrzeszone w Lewiatanie. Miejscem, gdzie można zamieszczać tego rodzaju treści jest Zintegrowana Platforma Edukacyjna zawierająca zweryfikowane pod kątem treści i jakości materiały edukacyjne, także te przygotowane przez firmy prywatne, o ile oczywiście nie noszą one znamion informacji marketingowej. Za prowadzenie i rozwój tej platformy obecnie odpowiedzialne jest Centrum Informatyczne Edukacji. Z dyrektorem tej placówki, panem Markiem Chorążką członkowie Lewiatana będą mieli okazję spotkać się już 28 sierpnia 2024 r.

Czytaj też:

Ministra edukacji Barbara Nowacka w Lewiatanie