Era HR bez technologii dobiega końca
10 czerwca 2024

Era HR bez technologii dobiega końca

76% firm Polskiego Forum HR, które jest członkiem Konfederacji Lewiatan, planuje inwestycje w rozwój technologii w ciągu najbliższych 2 lat. Wiedza na temat funkcjonujących rozwiązań staje się niezbędna, aby pozostać konkurencyjnym.

Z jednej strony rosnące koszty zatrudnienia, z drugiej pogłębiające się trudności z niedoborem kandydatów na rynku – to nadal główne wyzwania stojące przed działami HR. Automatyzacja staje się koniecznością, pozwala na optymalizację procesów, bez której efektywne zarządzanie jest niemożliwe. W tym celu Polskie Forum HR przygotowało kolejną odsłonę konkursu HR TECH CHANGER.

Czasy, kiedy pracodawcy mogli przebierać w kandydatach do pracy bezpowrotnie minęły. Sytuacja demograficzna i zmieniające się realia prowadzenia biznesu sprawiły, że o talenty trzeba zabiegać, nie tylko w procesie rekrutacji ale w całym okresie zatrudnienia a nawet po rozstaniu z pracownikiem.  Coraz więcej pracodawców zgłasza trudności z pozyskiwaniem kandydatów, co staje się poważnym wyzwaniem. Dodatkowo rekordowe wzrosty minimalnego wynagrodzenia wpływają na cały rynek pracy a rozmowy o skróceniu norm czasu pracy rodzą pytania: jak wypełnimy już istniejące braki kadrowe i jakie będą tego koszty?

Z pomocą śpieszą rozwiązania technologiczne, które coraz odważniej wkraczają w świat HR-u. Szczególne zainteresowanie budzą rozwiązania pozwalające na optymalizację kosztów, ograniczające rotację pracowników, wspierające procesy rekrutacyjne, głównie w zakresie szybkiej i trafnej weryfikacji kompetencji kandydatów oraz rozwiązania HR automation, usprawniające procesy kadrowe w firmach.

– Liczba dostępnych narzędzi rośnie, a wykorzystanie sztucznej inteligencji staje się nową normą. Innowacje obejmują wiele obszarów, mogą zwiększać efektywność rekrutacji i onboardingu, wspierać zarządzanie pracownikami, automatyzować procesy dokumentacyjne, podnosić atrakcyjność pracodawcy oraz ułatwiać komunikację zarówno z kandydatami, jak i pracownikami – mówi Anna Wicha, Prezes Polskiego Forum HR.

W ubiegłym roku zainteresowanie konkursem było ogromne. Zgłoszono 73 rozwiązania. Zdaniem uczestników największym wyzwaniem stojącym przed rynkiem HR Tech w Polsce są wysokie koszty prowadzenia działalności oraz trudności w dotarciu do klientów. Budowanie świadomości biznesu w zakresie istniejących rozwiązań oraz możliwości i korzyści, które dają jest niezwykle istotna. Nadal świadomość polskich HR-owców w tym zakresie jest stosunkowo niska.

– Cel jaki sobie postawiliśmy to szerzenie wiedzy na temat rozwiązań dostępnych na rynku, z których korzystać mogą nie tylko agencje zatrudnienia, ale generalnie pracodawcy. Bez technologii nie ma rozwoju, również w obszarze HR. Budowanie relacji między rynkiem usług HR i rozwiązaniami HR Tech, wymiana doświadczeń jest dla nas kluczowym elementem w procesie tworzenia nowoczesnego rynku usług HR – dodaje Przemysław Kadula, członek Zarządu Polskiego Forum HR.

W tym roku konkurs podzielono na pięć kategorii:

  • Debiut roku
  • Optymalizacja kosztów HR – najlepszy case study
  • HR automation
  • Recruitment tools
  • HR management

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 20 września 2024 roku za pośrednictwem strony www.hrtechchanger.pl.

Polskie Forum HR jest najbardziej wpływową organizacją pracodawców reprezentującą rynek agencji zatrudnienia. Od 2002 roku działa na rzecz budowy efektywnego rynku pracy poprzez wpieranie zrównoważonego rozwoju usług w zakresie szeroko rozumianego doradztwa personalnego. Jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i Europie.

www.polskieforumhr.pl

 Konfederacja Lewiatan