Inflacja rośnie powoli. W lipcu przyspieszy [+MP3]
28 czerwca 2024

Inflacja rośnie powoli. W lipcu przyspieszy [+MP3]

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w czerwcu br. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 r. wzrosły o 2,6%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca były wyższe o 0,1% - podał GUS.

Wysłuchaj komentarza eksperta:

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana

Wszyscy się mylili. Tak można podsumować dzisiejszy szybki odczyt inflacji w czerwcu na poziomie 2,6%. Jeszcze przed miesiącem pisaliśmy, że jeśli inflacja w tym miesiącu nie wyjdzie poza cel NBP, możemy być świadkami przynajmniej zmiany narracji członków Rady Polityki Pieniężnej, co do poziomu stóp procentowych w obecnym roku.

Bardziej newralgiczny w tym aspekcie wydaje się jednak przyszły miesiąc, który już uwzględni podwyżkę cen energii oraz gazu. Te dwa elementy jednak ważą całkiem sporo w koszyku inflacyjnym.

Na ten moment z danych szczegółowych GUS wynika, że ceny żywności urosły o 2,5% w stosunku do poprzedniego roku. Tu mimo wszystko zaczyna być widoczny efekt powrotu stawki VAT na żywność. Być może firmy uznały jednak, że nie stać ich na przejęcie całości wzrostu cen produktów i rozłożyły w czasie podwyżki, tak aby były mniej dotkliwe dla obywateli.

Wszystko wskazuje na to, że nadal inflacją rządzą ceny usług, a nie ceny produktów i pewnie tak też pozostanie biorąc pod uwagę rosnące koszty pracy.

Relatywnie niska inflacja może wskazywać na jeszcze jeden aspekt. Wolimy oszczędzać niż konsumować, co de facto może się odbić na wzroście PKB. Przypomnę, że jednogłośnie wszyscy liczą na konsumpcję, która ma ciągnąć w tym roku wzrost gospodarczy

Więcej komentarzy ekonomicznych w serwisie społecznościowym X, na profilu naszego eksperta Mariusza Zielonki, https://x.com/MariuszZielon11

Konfederacja Lewiatan