Integracja Ukraińców na rynku pracy – będzie raport pracodawców, NGO i administracji
25 listopada 2022

Integracja Ukraińców na rynku pracy – będzie raport pracodawców, NGO i administracji

fot. IOM Polska

Przedstawiciele administracji publicznej, pracodawców, organizacji pozarządowych, związków zawodowych i urzędów pracy uważają, że konieczne jest wspólne wsparcie integracji na polskim rynku pracy osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Podczas okrągłego stołu prezentowany był projekt Lewiatana dotyczący aktywizacji zawodowej Ukraińców.

24 listopada IOM Polska zorganizowała Okrągły Stół, na który zaproszono przedstawicieli KPRM, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, pracodawców, organizacji pozarządowych, związków zawodowych, urzędów pracy i innych instytucji. Spotkanie dotyczyło integracji na polskim rynku pracy osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Konfederacja Lewiatan była patronem medialnym wydarzenia.

Podczas spotkania zostały przedstawione wnioski z pilotażowego programu „Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy”, który prowadzi Jobs First na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Naszą organizację reprezentowała Nadia Kurtieva, ekspertka ds. pracy i zatrudnienia.

Powstanie raport z diagnozą wyzwań oraz propozycją rozwiązań

W czasie konferencji uczestnicy pracowali także w ramach stolików tematycznych ze wsparciem moderatorów. Próbowali odpowiedzieć na pytania: Jak wspierać aktywność zawodową i przedsiębiorczość ukraińskich kobiet? Jak rozwijać potencjał zawodowy uchodźców mając na uwadze potrzeby rynku pracy? Jak przeciwdziałać nadużyciom oraz zapewnić uchodźcom godną pracę? Jak promować spójność społeczną w miejscu pracy i lokalnych społecznościach?

Na podstawie rozmów prowadzonych przy stolikach tematycznych powstanie raport z diagnozą wyzwań oraz propozycją rekomendacji i rozwiązań. Uczestnicy spotkania wypracowali kluczowe wnioski dotyczące najważniejszych wyzwań związanych z aktywizacją zawodową uchodźców.

– W obliczu wyzwań związanych z aktywizacją zawodową obywateli Ukrainy sektor publiczny, prywatny i pozarządowy muszą połączyć siły. Musimy zapewnić naszym gościom zza wschodniej granicy wsparcie w sposób systemowy i długofalowy – mówi Nadia Kurtieva.

Dostęp do usług opieki nad dziećmi oraz edukacji dla Ukraińców

Biorąc pod uwagę strukturę demograficzną obywateli Ukrainy przybywających do Polski po wybuchu wojny, należy zapewnić odpowiedni dostęp do usług opieki nad dziećmi oraz edukacji, szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Obecni na spotkaniu zgodzili się, że obywatele Ukrainy często pracują poniżej swoich kwalifikacji. Jednym z najczęstszych powodów jest brak znajomości języka polskiego, ale również długi proces nostryfikacji dyplomów ukraińskich.

Od 24 lutego powstało i wciąż powstaje dużo inicjatyw wspierających integrację obywateli Ukrainy na rynku pracy i w społeczeństwie. Inicjując takie działania, warto wziąć pod uwagę kanały komunikacyjne, z których przeważnie korzystają, szukając wsparcia.

Obecni na spotkaniu doszli też do wniosku, że pełne wykorzystanie potencjału kandydatów do pracy z Ukrainy nie jest możliwe bez odpowiedniego dopasowywania ofert do kompetencji, doradztwa zawodowego oraz dodatkowych kursów i szkoleń wspierających zdobycie kwalifikacji najbardziej pożądanych na polskim rynku pracy.

Sektor publiczny, prywatny i pozarządowy muszą połączyć siły

Uczestnicy zgodzili się także, że duża niepewność co do przyszłości i długości czasu pobytu w Polsce jest dużym wyzwaniem w zapewnieniu stabilnego zatrudnienia.

Uznano też, że efektywna integracja uchodźców na rynku pracy i w społeczeństwie wymaga zrozumienia ich potrzeb i planów, jak również opracowania indywidualnych strategii uwzględniających te kwestie.

W obliczu wyzwań związanych z aktywizacją zawodową obywateli Ukrainy sektor publiczny, prywatny i pozarządowy muszą połączyć siły aby zapewnić systemowe i długofalowe formy wsparcia obywatelom Ukrainy.

Projekt „Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy”

Konfederacja Lewiatan we współpracy z Jobs First sp. z o.o. i Urzędem Pracy m.st. Warszawy realizuje projekt „Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy”. Jego celem jest ułatwienie znalezienia pracy osobom, które przybyły do Polski w związku z konfliktem zbrojnym. Kluczowy element projektu to aktywizacja pracowników i wsparcie w zatrudnieniu obywateli Ukrainy przez polskich przedsiębiorców.

W ramach projektu, 29 listopada, odbędzie się webinarium, na którym przedstawimy główne wyzwania i bariery związane procesem aktywizacji i rekrutacji pracowników z  Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem osób wjeżdżających na terytorium RP od 24 lutego 2022 r.

Jak zapowiedzieliśmy, powstaje także specjalny poradnik dla przedsiębiorstw i przedsiębiorców zainteresowanych zatrudnieniem pracowników z Ukrainy. Znajdą się w nim wszystkie kwestie dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce, takie jak zasady związane z prawem pobytu na terytorium RP, odpowiednie przepisy podatkowe czy regulacje związane z ubezpieczeniem.

Projekt jest realizowany w ramach Inicjatywy Nr FWD-H-4 pt. “Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy” w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej “FWD” Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG.