Maciej Witucki członkiem Biznesowej Rady Doradczej dla Ukrainy
27 maja 2024

Maciej Witucki członkiem Biznesowej Rady Doradczej dla Ukrainy

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki wszedł w skład międzynarodowej Biznesowej Rady Doradczej dla Ukrainy (Business Advisory Council, BAC), która ma doradzać Multi-agency Donor Coordination Platform for Ukraine (MDCP), jak najlepiej inwestować pieniądze zbierane przez rządy i różne instytucje międzynarodowe na pomoc Ukrainie.

Szef Lewiatana został nominowany do Rady z ramienia BusinessEurope, największej organizacji europejskich pracodawców, której jest wiceprezydentem i specjalnym wysłannikiem ds. współpracy z Ukrainą. Wśród członków Rady są m.in. reprezentanci USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec czy Japonii.

Biznesowa Rada Doradcza dla Ukrainy ma doradzać MDCP (Multi-Agency-Donor-Coordination Platform), wielostronnej platformie koordynacji darczyńców na rzecz Ukrainy, skupiającej przedstawicieli rządów, agencji, darczyńców, którzy przekazują pieniądze walczącej Ukrainie. Na koniec 2023 roku była to kwota około 140 mld euro.

– Wojna w Ukrainie trwa i nie wiadomo kiedy się skończy. Trzeba robić to co jest możliwe w sprawie odbudowy, by nie marnować czasu. Należy też stale zabiegać o wsparcie kandydatury Ukrainy w jej drodze do członkostwa w UE, bo w wielu krajach, podejście do samej idei kandydowania jest coraz bardziej sceptyczne. Szczególnie ważne jest wspieranie ukraińskich firm, nawiązywanie współpracy z tamtejszym biznesem. Jestem przekonany, że nowo powołana Rada swoim głosem doradczym  pomoże lepiej i skuteczniej wspierać Ukrainę. Jej działalność powinna się też istotnie przyczynić do budowy i odbudowy w Ukrainie instytucji koniecznych do jej gospodarczej i politycznej integracji z UE, w tym instytucji dialogu społecznego  – mówi Maciej Witucki.

Inauguracyjne posiedzenie Rady Doradczej Biznesu dla Ukrainy odbędzie się 10 czerwca br. w Berlinie, w przededniu otwarcia międzynarodowej konferencji dotyczącej odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference).

Konfederacja Lewiatan