Negatywne skutki mrożenia cen prądu mogą ponieść mikro, małe i średnie firmy
23 lipca 2024

Negatywne skutki mrożenia cen prądu mogą ponieść mikro, małe i średnie firmy

Firmy sprzedające energię elektryczną dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw będą musiały podjąć szereg działań w stosunku do swoich klientów, aby uchronić ich przed negatywnymi konsekwencjami skorzystania z nieuprawnionej pomocy publicznej wynikającej ze stosowania przepisów ustawy o bonie energetycznym – wskazuje Konfederacja Lewiatan w piśmie do resortów finansów oraz klimatu i środowiska.

Zgodnie z ustawą o bonie energetycznym do końca roku zostały przedłużone regulacje dotyczące mrożenia cen energii dla przedsiębiorców. Podmiotem udzielającym pomocy publicznej w formie ceny maksymalnej prądu jest sprzedawca. I to on jest zobowiązany do weryfikacji czy nie przekracza ona dopuszczalnych pułapów.

Zobacz też nasz najnowszy Biuletyn Zielonej Transformacji

 

Tymczasem sprzedawcy prądu nie mają narzędzi do weryfikacji prawdziwości oświadczenia klienta. Oznacza to, że uprawnienie do ceny maksymalnej mogą zyskać podmioty nieuprawnione i w ten sposób może powstać szkoda dla Skarbu Państwa. Jednocześnie, w przypadku sporu co do prawdziwości danych przedstawionych przez klienta, brak jest ścieżki postępowania właściwej do rozstrzygnięcia takiego sporu pomiędzy tymi podmiotami.

– Pomoc publiczna i pomoc de minimis powinny być udzielane w oparciu o wniosek zainteresowanego przedsiębiorstwa. Klienci z grupy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw powinni mieć obowiązek złożenia wniosków do podmiotu udzielającego tej pomocy, wykazując jednocześnie spełnienie odpowiednich kryteriów koniecznych dla jej uzyskania  i ustalenia, że udzielana jest ona w ramach właściwych progów. Uprawnienie do udzielenia pomocy publicznej de minimis musi podlegać weryfikacji przed jej udzieleniem. Rozliczenia w ramach grupy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzone są cyklicznie – sprzedawca nie ma praktycznej możliwości weryfikacji przyznanej pomocy w momencie jej udzielania. Pomoc jest zatem przyznawana z pominięciem uprzedniej weryfikacji progów, co budzi wątpliwości w świetle regulacji unijnych – ostrzega Paulina Grądzik, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan prawo do korzystania z cen maksymalnych prądu przez małe i średnie przedsiębiorstwa może być formą niedozwolonej pomocy publicznej. Udzielane im bowiem wsparcie w postaci różnicy pomiędzy ceną wynikającą z zawartej przez nich umowy a ceną maksymalną, nie stanowi ani pomocy de minimis ani pomocy publicznej. W takim przypadku – w celu dochowania maksymalnej staranności wobec swoich klientów – sprzedawcy energii elektrycznej powinni poinformować klientów o tym ryzyku. Klienci mogliby uniknąć tego ryzyka jedynie w przypadku, gdy weryfikacja uprawnienia do ceny maksymalnej następuje przed wystawieniem pierwszych faktur.

Konfederacja Lewiatan wielokrotnie zwracała uwagę na pomoc publiczną, która została nieprawidłowo zapisana w regulacjach prawnych obowiązujących od 1 lipca 2024 roku,  a dotyczących sprzedaży energii elektrycznej do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Zobacz pismo Lewiatana

Konfederacja Lewiatan