Nie będzie zmiany stóp przez kilka miesięcy
10 maja 2023

Nie będzie zmiany stóp przez kilka miesięcy

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zmieniła dzisiaj stóp procentowych.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Gołębia polityka Rady Polityki Pieniężnej pozostanie niezmienna przez najbliższe kilka miesięcy. Dane makro z gospodarki zdają się potwierdzać słuszność stagnacji w polityce monetarnej. Wciąż wydaje się, że RPP czeka z decyzją o zmianie stóp na punkt przegięcia aktywności gospodarczej, czyli jej trwałego spadku. Sygnały w kontekście stóp są pozytywne, maleje produkcja, sprzedaż detaliczna i w końcu zmniejsza się dynamika inflacji.

Czy to wystarczy Radzie, żeby za jakiś czas obniżyć stopy procentowe? Zdecydowanie tak, szczególnie, że mamy rok wyborczy. Czy będzie to ruch słuszny? Raczej nie. Patrząc na to co prawdopodobnie widzi również Rada, dynamika inflacji bazowej pokazuje jednoznacznie, że inflacja zadomowiła się w Polsce na dłużej i walka z nią nie powinna być przerywana na tym etapie.

Oczywiście można przyjąć, że nie jest możliwe w tej chwili wyodrębnienie takiej czystej inflacji bazowej, bowiem większość kosztów, a co za tym cen, ma ze sobą silną korelację. Ciężko oczekiwać, że w cenach np. żywności nie ma kosztów energii czy paliw. Nie zmienia to jednak faktu, że czynnik ryzyka nadal istnieje, szczególnie, że nie widzimy wyraźnej transpozycji spadku cen na giełdach światowych surowców,  na polski rynek.

Konfederacja Lewiatan