PMI w górę. Rośnie produkcja i nowe zamówienia
03 stycznia 2022

PMI w górę. Rośnie produkcja i nowe zamówienia

Rok zaczynamy kolejnymi znakomitymi wynikami indeksu menedżerów logistyki (PMI), który w grudniu wzrósł o 1,7 pkt. do poziomu 56,1 pkt. To najlepszy wynik od lipca 2021 r. – podała firma Markit.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Przemysł jest niesiony w głównej mierze przez wzrost produkcji oraz nowych zamówień. To one wygenerowały popyt na pracowników, których nadal brakuje na  rynku pracy. W grudniu producenci kolejny miesiąc z rzędu borykają się z  niedoborem odpowiednio wykfalifikowanych pracowników, tak wskazują wyniki cząstkowego wskaźnika odpowiedzialnego za zatrudnienie w głównym indeksie PMI.

Rynek ciągle jednak żyje w obawie o przyszłość. Świadczy o tym największy w historii badania wzrost zapasów środków produkcji. Przedsiębiorcy gromadzą towary i produkty w obawie przed ciągłym i prognozowanym na 2022 r. wzrostem cen hurtowych, ale także energii. Nadal na rynku istnieje zagrożenie związane z podażą towarów. Mimo, że następuje wzrost liczby produktów dostarczanych z Azji, to trafiają one na rynki, gdzie marże producentów są dużo wyższe niż w Polsce.

Dzisiejszy odczyt jest pierwszym ze styczniowych danych, które potwierdzają nasze prognozy o mocnym wzroście PKB za IV kw. w Polsce, który może nawet oprzeć się o granicę 10%, co w konsekwencji przyniesie przekroczenie 6% rocznego wzrostu PKB w całym 2021 r.

Konfederacja Lewiatan