Sankcje UE nałożone na Rosję i Białoruś (PRZEWODNIK)
24 marca 2022

Sankcje UE nałożone na Rosję i Białoruś (PRZEWODNIK)

Dla polskich przedsiębiorców przygotowaliśmy przetłumaczone na język polski ważne dokumenty, które pozwolą im na szczegółowy wgląd na gospodarczy i handlowy wymiar konfliktu pomiędzy Zachodem a Rosją i Białorusią.

Udostępniamy między innymi: listę pytań i odpowiedzi dotyczących przewozu towarów do Rosji i Białorusi, zestawienie dotychczasowych sankcji UE i innych państw wobec Rosji i Białorusi oraz podsumowanie „kontrsankcji” wdrożonych przez Rosję.

W ostatnich tygodniach Unia Europejska i społeczność międzynarodowa nałożyły na Rosję szereg bezprecedensowych sankcji i ograniczeń. Nie spotkało się to bez odpowiedzi Rosji, która wprowadziła własne „kontrsankcje” przeciwko „krajom nieprzyjaznym” oraz nałożyła drakońskie ograniczenia na rosyjskich obywateli, zakazując im dostępu do walut obcych, i na rosyjskie przedsiębiorstwa próbujące wycofać swój kapitał za granicę.

 

Listę pytań i odpowiedzi dotyczących przewozu towarów do Rosji i Białorusi, skierowanych przez BusinessEurope do DG TAXUD z Komisji Europejskiej. Za pomocą tej listy dowiedzieć się można między innymi:

  • Jakie przejścia graniczne zostały całkowicie zamknięte pomiędzy UE i Rosją?
  • Jak wwóz przedmiotów osobistych Ukraińców wjeżdżających na terytorium Unii, w tym zwierząt domowych i gotówki jest odprawiany przez organy celne?
  • Jaki jest wpływ sankcji na towary tranzytowe pochodzące spoza UE, których ostatecznym miejscem przeznaczenia jest Rosja?

Zestawienie dotychczasowych sankcji UE i innych państw wobec Rosji i Białorusi sporządzone przez BusinessEurope. W tym:

  •  Podsumowanie działań koordynowanych wspólnie przez zachodnich sojuszników
  •  Oficjalne stanowiska poszczególnych państw
  •  Szczegółową listę pakietów sankcji wdrożonych przez UE

Podsumowanie „kontrsankcji” i innych środków wdrożonych przez Rosję w następstwie sankcji nałożonych na nią przez społeczność międzynarodową, stworzoną przez firmę prawniczą Clifford Chance. W dokumenty wymienione są elementy rosyjskiej polityki takie jak:

  • Obowiązki i zakazy nałożone na rezydentów rosyjskich
  • Zezwolenia i wyjątki od sankcji przewidziane dla niektórych rosyjskich podmiotów
  • Projekt ustawy o odpowiedzialności karnej za przestrzeganie sankcji

Pobierz dokumenty:

 

Zestawienie sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś