Trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu na prokobiecą firmę roku
24 czerwca 2024

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu na prokobiecą firmę roku

Jeszcze tylko do 30 czerwca przyjmowane będą zgłoszenia do konkursu na prokobiecą firmę roku RównoWaga. Jest on skierowany do pracodawczyń i pracodawców, którzy angażują się w działania na rzecz równości kobiet w miejscu pracy. Organizatorami konkursu są Kulczyk Foundation, Konfederacja Lewiatan i Kongres Kobiet.

Dostępny jest już poradnik „Na drodze do równowagi” o tym, jak stworzyć miejsce pracy przyjazne każdemu bez względu na płeć. Są w nim opisane konkretne rozwiązania – takie, które działają w praktyce, nie tylko w teorii. Przewodnik objaśnia mechanizmy wykluczeń i proponuje rozwiązania sprawdzone przez uczestników konkursu RównoWaga. Prokobieca Firma Roku.

W zgłoszeniach do konkursu oceniane są mechanizmy równości, rozwój i szkolenia, równowaga praca-dom, płace oraz zdrowie. Udział w konkursie kreuje pozytywny embloyer branding, wspiera działania ESG, a także daje możliwość sprawdzenia i zweryfikowania działań firmy w obszarze wspierania kobiet. Badania pokazują, że 90% polskich studentów zwraca uwagę na politykę równościową w pracy[1].

Konkurs nie tylko promuje zaangażowanie w osiągnięcie szeroko rozumianej równości płci w pracy, ale może stanowić również źródło inspiracji. Firmy i instytucje mogą się wzajemnie wspierać i czerpać ze swoich inicjatyw pozytywne wzorce.

W poprzedniej edycji wzięło udział niemal 100 firm. Nagrody główne zostały przyznane Standard Chartered Poland (w kategorii firmy zatrudniającej powyżej 100 osób) oraz Organon Polska sp. z o.o. (w kategorii firmy zatrudniającej poniżej 100 osób). Wyróżnienia otrzymały: IKEA Retail (Polityka i mechanizmy równości), Veolia Energia Polska (Rozwój i szkolenia), NatWest Polska (Równowaga praca-dom), Orange Polska (Płace), M&J (Zdrowie).

Kapitułę konkursu tworzą: Karolina Andrian (Fundacja Share the Care), Henryka Bochniarz (Konfederacja Lewiatan), Dominika Kulczyk (Kulczyk Foundation), Iga Magda (Instytut Badań Strukturalnych, SGH) oraz Ewa Rumińska-Zimny (Stowarzyszenie Kongres Kobiet).

RównoWaga. Prokobieca firma roku. Szczegóły i zapisy: rownowaga.org

Zgłoszenia do 30.06.2024

Kontakt dla mediów:

Barbara Paczkowska

media@rownowaga.org.pl

530 008 269

Konkurs na prokobiecą firmę roku. RównoWaga to innicjatywa dla polskich pracodawców
i pracodawczyń, którzy angażują się w działania na rzecz równości kobiet w miejscu pracy
i w kompleksowy sposób przeciwdziałają dyskryminacji. Powstał w 2023 r. z inicjatywy Dominiki Kulczyk. Jest współorganizowany przez Kulczyk Foundation, Konfederację Lewiatan i Stowarzyszenie Kongres Kobiet, w partnerstwie Fundacji Share the Care
i Instytutu Badań Strukturalnych. Konkurs kierowany jest do firm, samorządów i NGO.
 

 

[1] Raport „Pierwsze kroki na rynku pracy. First Steps into the Labour Market”, Deloitte, 2021 r.