Wyższa podwyżka stóp procentowych może pomóc złotemu
07 marca 2022

Wyższa podwyżka stóp procentowych może pomóc złotemu

Jutro odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego najprawdopodobniej zostaną podniesione stopy procentowe.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Mamy do czynienia z kolejnym tygodniem ogromnej zmienności na rynkach. Jeszcze dziś prawdopodobnie kurs EUR/PLN przekroczy 5 zł. Klienci banków, którzy chcieli wymienić euro w weekend już płacili powyżej 5 zł. Nie pomagają interwencje Narodowego Banku Polskiego  – dotychczas odbyły się już trzy. Kurs tylko na chwilę korygował dotychczasową przecenę.

Polska jest postrzegana jako najbardziej aktywna jeśli chodzi o skalę pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy, a co za tym idzie traktowana jako bardzo ryzykowny rynek. Dodatkowo kurs naszej rodzimej waluty jest mocno skorelowany z parą EUR/USD. Sentyment na rynku europejskim jest również minorowy, co umacnia amerykańską walutę, a to wszystko powoduje, że Europie zagraża coraz bardziej widmo stagflacji. Oczywiście jest wiele zmiennych, które są nieznane i nieprzewidywalne, choćby długość trwania agresji Rosji na Ukrainę i jej trwałe konsekwencje, a raczej ich głębokość.

W tej atmosferze niepewności musi odnaleźć się RPP, która jutro zdecyduje o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Patrząc racjonalnie na rynek, wydaje się, że RPP nie powinna w tej chwili podejmować pochopnej decyzji o wyższej niż przewidujemy podwyżce – 25 punktów bazowych, szczególnie, że nadal ma do dyspozycji instrument szybkiego reagowania – interwencje na rynku. Jednak patrząc na to, że rynek oczekuje i już wycenia wyższą podwyżkę stóp na poziomie nawet 100 pkt. bazowych, to niewielka podwyżka może wywołać kolejną wyprzedaż polskiej waluty. Dlatego prawdopodobnie RPP zdecyduje się nie zawieźć rynku i jutro stopy procentowe przekroczą próg 3,5%.

Konfederacja Lewiatan