Mniej kupujemy, bo oszczędzamy [+MP3]
22 czerwca 2023

Mniej kupujemy, bo oszczędzamy [+MP3]

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju br. była niższa niż przed rokiem o 6,8%, w porównaniu z kwietniem spadła o 1% – podał GUS.

Wysłuchaj komentarza eksperta:

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Sprzedaż detaliczna w maju wypadła znacznie gorzej niż wczorajszy wynik przemysłu. Spadek o 6,8% w skali roku to rezultat poniżej oczekiwań rynkowych, ale też nie jest zaskoczeniem, że konsumpcja spada. W najbliższych miesiącach   dalej możemy obserwować podobny trend.

O ile przed miesiącem, w szczegółowych danych dało się znaleźć jakieś pozytywy, tak w maju wszystkie kategorie sprzedaży produktów , w relacji rocznej, świecą się na czerwono. Największy spadek dotyczy prasy i książek, dalej AGD i mebli. To tylko potwierdza, to co wiemy od kilku miesięcy – kupujemy mniej oszczędzając. W maju na wyniki sprzedaży detalicznej mógł mieć również wpływ mniej hucznie obchodzonych komunii w kościele katolickim.

Wyniki sprzedaży detalicznej oraz dotychczasowe odczyty danych makro pokazują, że PKB za drugi kwartał zbliży się do mizernego wyniku z pierwszego kwartału, a to z kolei przybliża nas do rocznej dynamiki PKB między 0 a 1%.

Konfederacja Lewiatan