O kobietach, przywództwie, ekonomii i biznesie oraz przyszłości Polski i Europy podczas spotkań w Krakowie
22 listopada 2023

O kobietach, przywództwie, ekonomii i biznesie oraz przyszłości Polski i Europy podczas spotkań w Krakowie

Kobiety w biznesie, przywództwo na trudne czasy oraz wyzwania, jakie obecnie stoją przed środowiskiem przedsiębiorców, były tematem spotkań zorganizowanych przez Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan. W Krakowie odbywa się też kongres VIII Kongres Open Eyes Economy Summit z udziałem ekspertek Lewiatana.

We wtorek w Krakowie odbyły się spotkania z dr Henryką Bochniarz, przewodniczącą Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, twórczynią Akademii Liderek.

Pierwsze spotkanie z udziałem aktywnych i przedsiębiorczych kobiet zdominowały rozmowy o biznesie, aktywności publicznej, godzeniu wielu ról, wyzwaniach i frustracjach. Przedstawiane były pomysły, jak sobie z nimi radzić.

Drugie spotkanie poświęcone było tematom przywództwa na trudne czasy. Podczas dyskusji uczestnicy zastanawiali się, jakich liderów nam potrzeba, a także jakie są dziś największe wyzwania i w jaki sposób im sprostać.

Panel podczas Open Eyes Economy Summit „Dokąd zmierza Europa”

Również we wtorek w Krakowie odbywał się VIII Kongres Open Eyes Economy Summit.

Dr Henryka Bochniarz podczas panelu „Dokąd zmierza Europa” pierwszego dnia kongresu mówiła o tym, że Polska nie uczestniczyła w rozmowach odnoszących się do przyszłości Europy i nie jest gotowa na rewolucyjny, ze względu na wybory na świecie, m.in. do Parlamentu Europejskiego, a także w Rosji i USA, przyszły rok.

To właśnie 2024 rok może sprawić, że Unia Europejska nagle zastanie „nowym światem”, na który nie jesteśmy gotowi. – Teraz musimy się skupić na tym, by Polacy weszli w obywatelski dialog europejski. W nowej Unii, która się tworzy, nasze interesy powinny być reprezentowane nie poprzez machanie biało-czerwoną flagą, ale przez racjonalne szukanie kompromisów, oparcia dla naszych koncepcji. Inaczej będziemy przegrywać – mówiła dr Henryka Bochniarz podczas dyskusji.

Sesję specjalną moderowała Agata Stremecka, prezeska Zarządu Four Reasons, a udział wzięli także Jekaterina Novikova, Deputy Head of Unit, Innovation Policy and Access to Finance, Directorate-General for Research and Innovation, European Commission i Tomasz Wróblewski, prezes Zarządu Warsaw Enterprise Institute.

Panel „Europejska motoryzacja – terapia szokowa czy rewolucja?”

Podczas pierwszego dnia Kongresu Open Eyes Economy Summit odbył się też panel „Europejska motoryzacja – terapia szokowa czy rewolucja?”. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że nie można zlekceważyć naszego powiązania z rynkiem motoryzacyjnym. Polska nie nadąża nad resztą świata w kontekście innowacji i produkcji. – Tak jest, kiedy się tylko reaguje, a nie narzuca scenariusz. Martwi mnie rosnący protekcjonizm – mówiła dr Henryka Bochniarz.

Paneliści zastanawiali się też, czy Europie uda się konkurować z Chinami. Rozważali również temat elektromobilności i realnych możliwości produkcji samochodów elektrycznych w Polsce. Omawiali też wskaźniki zanieczyszczenia powietrza przez samochody. Według ekspertów są one mierzone błędnie, ponieważ opierają się na analizie „tłumika samochodu”, a nie na szerszej perspektywie produkcji transportu czy – w przypadku samochodów elektrycznych – źródła energii do ich ładowania.

W spotkaniu udział wzięli Janusz Kobus, prezes Polskiej Izby Motoryzacji i wiceprezes Zarządu Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o., Andrzej Kublik, prezes Zarządu QSense, Kinga Marczak, Dyrektor Handlowa Personnel Service, Maciej Mazur, dyrektor Zarządzający z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej  Konfederacji Lewiatan.

Indeks wiarygodności ekonomicznej

Drugiego dnia Open Eyes Economy Summit w spotkaniu panelowym przedstawicieli biznesu wzięły udział Przewodnicząca Rady Głównej Lewiatana dr Henryka Bochniarz oraz Anna Rulkiewicz, prezeska grupy LUXMED i wiceprezydentka Lewiatana.

Uczestnicy dyskutowali m.in. o wynikach Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej Polski, którego druga edycja została zaprezentowana podczas drugiego dnia kongresu. Indeks Wiarygodności Ekonomicznej opracowuje corocznie zespół ekspertów pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera, jest wśród nich prof. dr hab. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Według oceny ekspertów jeszcze rok temu mowa była o możliwym wyraźnym spadku indeksu. Jednak wynik tegorocznego indeksu za 2022 r. na poziomie -4,3,  to poważne zaskoczenie. Wydawało się, że najgorsze dla gospodarki już minęło – pandemia covid i całkowite wstrzymanie aktywności. Okazało się jednak, że dużo gorsza dla wiarygodności Polski może być inflacja.

Z perspektywy pracodawców, jako jednego z dwóch partnerów społecznych ostatnie lata rządów Prawa i Sprawiedliwości to całkowita erozja dialogu społecznego, a co za tym idzie systemu stanowienia prawa, ignorowanie procesu konsultacji społecznych, nadużywania ścieżki poselskiej forsowania ustaw, wreszcie skracania vacatio legis – nawet do 30 dni w ważnych sprawach podatkowych lub z obszaru prawa pracy.

– Dowodem na to, jak zaprzestaliśmy konsultacji i oceny legislacji, jest Rada Dialogu Społecznego, którą można określić jako faktycznie „martwe ciało”. Z jednej strony przez unikanie konsultacji, bo m.in. większość projektów ustaw jest procedowanych jako projekty poselskie i nie są konsultowane. Po drugie, nieprzestrzeganie kryterium reprezentatywności doprowadziło do tego, że obecnie po stronie organizacji pracodawców przynajmniej połowa ich nie spełnia, bo nie są one sprawdzane. Jeśli nie zrobimy czegoś z RDS, to ta fikcja będzie trwać – mówiła dr Henryka Bochniarz.

Moderatorem dyskusji był Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej, Brunon Bartkiewicz, prezes Zarządu ING Bank Śląski, Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Mirosław Gronicki, konsultant, Anna Rulkiewicz, prezeska Zarządu Grupy LUX MED i wiceprezydentka Konfederacji Lewiatan oraz Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca Rady Nadzorczej Bank BNP Paribas.

 

Obrady Open Eyes Economy Summit odbywały się od 21 do 22 listopada w Krakowie. Dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, zasiada w Radzie Programowej Kongresu.