Polacy ograniczają zakupy [+MP3]
21 lipca 2023

Polacy ograniczają zakupy [+MP3]

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu br. była niższa niż przed rokiem o 4,7% (wobec wzrostu o 3,2% w czerwcu 2022 r.) – podał GUS.

Wysłuchaj komentarza eksperta:

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

W czerwcu sprzedaż detaliczna na wyraźnym minusie (-4,7% r/r).  Konsumenci dalej ograniczają zakupy i robią to w sposób równomierny. Kupujemy coraz mniej produktów pierwszej potrzeby, ale jeszcze mniej tych których zakup może zostać odłożony w czasie. Największy spadek w skali roku odnotowuje prasa i książki. Na drugim miejscu są meble oraz RTV i AGD. Najbliższe miesiące nie przyniosą większej zmiany. Nadal sprzedaż detaliczna będzie poniżej krótko i długoterminowych trendów.


Dzisiejsze dane GUS kończą serie odczytów za II kwartał. Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy to wygląda na to, że nasza konsumpcja była gorsza niż w pierwszym kwartale. Jeśli dorzucimy do tego, że przedsiębiorstwa nadal intensywnie schodzą z zapasów to może się okazać, że PKB za II kwartał będzie poniżej zera. Jedyne co może nas jeszcze ratować to przewaga eksportu w handlu zagranicznym.

Konfederacja Lewiatan