Posiedzenie plenarne RDS o rynku pracy. Wkrótce debata o Polskim Ładzie
01 lutego 2022

Posiedzenie plenarne RDS o rynku pracy. Wkrótce debata o Polskim Ładzie

Źródło: Kancelaria Prezydenta

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a poświęconym wyzwaniom rynku pracy, organizacje pracodawców przedstawiły wspólne oświadczenie, wskazując, że skala problemów z Polskim Ładem jest zbyt duża, aby pomijać go w pracach RDS .

Jak podkreśliła Konfederacja Lewiatan, kwestie Polskiego Ładu wymagają pilnej rozmowy. Reakcją prezydenta na oświadczenie pracodawców była deklaracja jego udziału w dyskusji na ten temat, która ma się odbyć na najbliższym posiedzeniu RDS, jeszcze w lutym br.

W kolejnym punkcie obrad rozmawiano o wyzwaniach rynku pracy. Po wystąpieniu Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, poświęconym sytuacji na rynku pracy w Polsce w dobie pandemii głos zabrał prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Wskazał on na kluczowe  wyzwania z perspektywy przedsiębiorców.

 Oświadczenie organizacji pracodawców na posiedzeniu RDS  

Dialog społeczny między rządem, związkami zawodowymi i pracodawcami powinien uwzględniać kwestie kluczowe dla zarządzania publicznego i interesów pracowników i pracodawców. Nikt nie spodziewa się jednomyślności, wszyscy jesteśmy świadomi różnic w poglądach, ale umiejętność podejmowania debat na ważne tematy jest kluczową wartością dialogu społecznego. Dlatego pracodawcy, przy poparciu związków zawodowych umówili się na agendę dzisiejszego posiedzenia, która oprócz kwestii rynku pracy, miała zawierać dyskusję o problemach z Polskim Ładem. Dzisiejsze agenda posiedzenia Rady Dialogu Społecznego nie uwzględnia tego tematu.

Problemy Polskiego Ładu  od kilku miesięcy omawialiśmy w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jeszcze pod koniec roku rząd i premier M. Morawiecki przyznali, że regulacje te zawierają błędy i rozpoczęto prace nad usuwaniem problemów i wątpliwości w tych regulacjach, a ich skutki  spadają dziś na pracodawców i pracowników.

Dlatego wyrażamy swoje rozczarowanie, że na dzisiejszym posiedzeniu RDS z udziałem Prezydenta RP nie możemy dyskutować  o kwestiach kluczowych dla państwa, dla rządu, pracodawców i pracowników. Jeśli zależy nam na tym, aby dialog społeczny nie sprowadzał się do fasadowych spotkań i dyskusji, musi uwzględniać on tematy, może nie wygodne i kontrowersyjne, ale kluczowe  dla społeczeństwa i gospodarki.

Konfederacja Lewiatan