Przed przemysłem trudne miesiące [+MP3]
20 lipca 2022

Przed przemysłem trudne miesiące [+MP3]

Produkcja przemysłowa w czerwcu br. wzrosła o 10,4% rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,3% - podał GUS.

Wysłuchaj komentarza eksperta

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Produkcja przemysłowa, w ujęciu miesięcznym, trzeci raz z rzędu odnotowuje  spadek. W czerwcu przedsiębiorstwa wyprodukowały 0,3% mniej niż w maju.  To kolejny wyraźny sygnał świadczący o spowolnieniu gospodarczym. Teraz trzeba poczekać na oficjalne dane dotyczące PKB za II i III kwartał 2022 r. Znacznie szybciej będziemy jednak obserwować pogorszenie na rynku pracy. Zapewne niewielkie, ale jednak trzeba się liczyć z tym, że popyt na pracowników będzie w najbliższym czasie słabł.

W relacji rocznej przemysł nadal się rozwija w tempie 10,4%. Chociaż to wynik wyraźnie niższy od oczekiwań ekonomistów (11,2%).  Na ten wzrost zapracowało w dużym stopniu górnictwo, które w skali rocznej urosło o ponad 25%. A to z kolei spowodowane jest zbliżającym się wielkimi krokami kryzysem energetycznym i wzmożonym zapotrzebowaniem na węgiel.

Najbliższe miesiące będą trudne dla przemysłu. Przede wszystkim odczuwamy wyraźnie zmniejszony popyt, który przekłada się na niższe niż zwykle zamówienia. Nadal mamy problemy z dostępnością komponentów i półproduktów. Przemysłowi będzie również ponownie ciążyło widmo ograniczeń aktywności gospodarczej związanej z kolejnymi wariantami koronawirusa.

Konfederacja Lewiatan

Pobierz MP3