Stopy procentowe nadal bez zmian
03 lipca 2024

Stopy procentowe nadal bez zmian

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zmieniła stóp procentowych, utrzymując je na poziomie 5,75%.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana:

Rada Polityki Pieniężnej ponownie pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wciąż prawdopodobne jest luzowanie polityki pieniężnej  jeszcze w końcówce tego roku.

Dużo ciekawsze informacje oczekiwane są jednak jutro – na konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego. Prawdopodobnie wtedy też zobaczymy najważniejsze dwa wykresy z lipcowej projekcji NBP– inflacja oraz PKB, w oparciu o które Rada podejmuje decyzje. Rzeczywistość pokazuje, że faktyczna inflacja jest wyraźnie niższa niż ta, którą prognozowali analitycy NBP w marcu 2024 r. Jednocześnie realizacja ścieżki wzrostu gospodarczego znajduje się również poniżej poziomu zaprezentowanego w kwietniu.

Luzowanie polityki monetarnej w strefie euro i innych państwach

Drugim czynnikiem, jaki może zdecydować o zmianie narracji Rady, jest fakt luzowania polityki monetarnej w strefie euro oraz w innych państwach spoza tej strefy. Jednocześnie w społeczeństwie nie widać tendencji do zwiększania zakupów. Świadczą o tym relatywnie słabe dane o sprzedaży detalicznej oraz konsumpcji w I kwartale tego roku (w stosunku do oczekiwań), co może być jednym z czynników wpływających  na aktualne odczyty inflacji – kupujemy mniej, a wolimy oszczędzać.

Jeśli jednak Rada decydowałaby się na obniżkę stóp, to raczej symboliczną i dopiero w końcówce tego roku.

Więcej komentarzy ekonomicznych w serwisie społecznościowym X, na profilu naszego eksperta Mariusza Zielonki.

Konfederacja Lewiatan