Konkurencyjność i… Finansowanie transformacji konkurencyjnej

W imieniu Business & Science Poland, Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych przy Konfederacji Lewiatan, Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, Instytutu Zielonej Gospodarki oraz Banku Gospodarstwa Krajowego mamy przyjemność zaprosić do udziału w debacie wysokiego szczebla pt. „Konkurencyjność i… Finansowanie transformacji konkurencyjnej”, która odbędzie się 15 stycznia 2025 r. w biurze Business & Science Poland w Brukseli.

Wydarzenie zostało objęte oficjalnym patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE.

Podczas konferencji nasi goście odpowiedzą na dwa kluczowe pytania:

  • W jaki sposób finansowanie publiczne i prywatne może być skutecznie zintegrowane z modelami finansowania UE i planowaniem wydatków w obecnym i nadchodzącym budżecie?
  • Jakie przekonujące argumenty biznesowe można opracować, aby przyciągnąć inwestycje sektora prywatnego do przemysłu i projektów rozwojowych UE?

Odpowiedź na te pytania ma zasadnicze znaczenie dla opracowania rozwiązań finansowych niezbędnych do ożywienia konkurencyjności UE.

Konferencja rozpocznie się przemówieniami dwóch prelegentów:

  • Robert Kropiwnicki, wiceminister Aktywów Państwowych, Polish presidency of the Council of the European Union
  • Borys Budka, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), European Parliament

W trakcie spotkania zaprezentowany zostanie raport “Re-charging Europe” opracowany przez Instytut Zielonej Gospodarki. Dokument stanowi szczegółową analizę kondycji europejskiego sektora czystych technologii, wzbogaconą o konkretne rekomendacje dotyczące jego wzmocnienia, opracowane na podstawie badań przeprowadzonych przez Cambridge Econometrics. Publikację przedstawią:

  • Marcin Korolec, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytut Zielonej Gospodarki
  • Edo Omic, Head of European Environmental Policy, Cambridge Econometrics

W dyskusji panelowej wezmą udział liderzy branży i eksperci finansowi:

  • Caroline Grewis Vandierendonck, Head of Unit, STEP Platform, European Commission
  • Jarosław Dąbrowski, członek zarządu, Bank Gospodarstwa Krajowego
  • Paweł Wideł, wiceprezydent Konfederacja Lewiatan, prezes ZPMiAP
  • Reinhilde Veugelers, Senior Fellow, Bruegel – Improving economic policy.

Moderatorem rozmowy będzie Joanna Bekker (Polityka Insight).

Po debacie zapraszamy na rozmowy w kuluarach.

Miejsce debaty: Biuro Business & Science Poland, Rue Belliard 40, 5. piętro, Bruksela

Rejestracja na wydarzenie

Konferencja Prezydentów BusinessEurope w Warszawie (CoPres)

 

 

 

W piątek, 29 listopada 2024 r., w Warszawie odbędzie się Konferencja Prezydentów (Council of Presidents, CoPres), organizowane przez BusinessEurope we współpracy z Konfederacją Lewiatan.

Wydarzenie to zgromadzi prezydentów i dyrektorów generalnych 40 kluczowych europejskich federacji biznesowych, którzy omówią najważniejsze wyzwania gospodarcze i określą priorytety dla zwiększenia konkurencyjności Europy.

CoPres odbywa dwa razy w roku, zawsze w kraju sprawującym prezydencję w Radzie UE, bezpośrednio przed jej rozpoczęciem. Efektem spotkania będzie przyjęcie Deklaracji Warszawskiej, która zostanie przekazana polskiemu rządowi jako zestaw rekomendacji biznesu na czas polskiej prezydencji, która zaczyna się w styczniu 2025 roku.

Spotkanie ma formułę zamkniętą.

Patronat medialny nad CoPres objęło TVP Info.


BusinessEurope to Konfederacja Europejskiego Biznesu – stowarzyszenie przedsiębiorców i pracodawców z siedzibą w Brukseli założone w 1958 r. Jest rzecznikiem wzrostu i konkurencyjności na poziomie europejskim, reprezentującym interesy firm z całego kontynentu i angażującym się w kwestie, które najbardziej wpływają na ich rozwój. Jako uznany partner społeczny, wypowiada się w imieniu przedsiębiorstw każdej wielkości w 36 krajach europejskich, których krajowe federacje biznesowe są bezpośrednimi członkami BusinessEurope. Konfederacja Lewiatan jest jedyną organizacją w Polsce należącą do tego grona, a Maciej Witucki zajmuje obecnie stanowisko wiceprezydenta BusinessEurope. Więcej informacji na stronie: www.businesseurope.eu

Konfederacja Lewiatan odgrywa kluczową rolę w reprezentowaniu interesów polskiego biznesu. Dzięki swojemu biuru w Brukseli i regularnej współpracy z instytucjami unijnymi oraz federacjami biznesowymi z innych krajów, Lewiatan od 20 lat monitoruje i wpływa przez działania lobbingowe na unijną politykę gospodarczą, wspierając tworzenie korzystnych warunków dla polskich przedsiębiorstw na jednolitym rynku.

Spotkanie z Katarzyną Kacperczyk z Ministerstwa Zdrowia w ramach cyklu „Spotkań z prezydencją”

Konfederacja Lewiatan w ramach cyklu „Spotkań z Prezydencją” będzie gościć Katarzynę Kacperczyk z Ministerstwa Zdrowia.

Spotkanie odbędzie się w środę 18 września 2024 roku w siedzibie Konfederacji Lewiatan.

Objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE z początkiem 2025 roku jest wyjątkową okazją dla naszego kraju, aby w zasadniczy sposób wpływać na unijny proces legislacyjny i kierunki reform.

Celem serii „Spotkań z Prezydencją” jest włączenie polskich przedsiębiorców w przygotowania do naszego przewodnictwa i ich aktywny udział w trakcie prezydencji.

Spotkanie jest dedykowane członkom Konfederacji Lewiatan.

Konferencja Prezydentów BusinessEurope w Budapeszcie

Uczestniczą: Maciej Witucki, Kinga Grafa

Spotkanie z Ignacym Niemczyckim, wiceministrem rozwoju i technologii, w ramach „Spotkań z prezydencją”

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejne już wydarzenie z cyklu „Spotkań z Prezydencją”.  Tym razem będziemy mieli okazję porozmawiać z Ignacym Niemczyckim, wiceministrem rozwoju i technologii. W spotkaniu wezmą udział również przedstawiciele Departamentu Spraw Europejskich, a także Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej MRiT, którzy opowiedzą o przygotowaniach do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Będzie to też okazja do dyskusji na temat istotnych z perspektywy biznesu postulatów na okres polskiego przewodnictwa.

Spotkanie odbędzie się 21 czerwca w godz. 14:00-15:30, w siedzibie Konfederacji Lewiatan przy ulicy Cybulskiego 3.

Objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE z początkiem 2025 roku jest wyjątkową okazją dla naszego kraju, aby w zasadniczy sposób wpływać na unijny proces legislacyjny i kierunki reform. Celem serii „Spotkań z Prezydencją” jest włączenie polskich przedsiębiorców w przygotowania do naszego przewodnictwa i ich aktywny udział w trakcie prezydencji.

Spotkanie jest bezpłatne. Prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa do środy, 19 czerwca, do końca dnia roboczego.

Forma hybrydowa (z ograniczoną liczbą miejsc stacjonarnych lub online)

Prosimy o rejestrację poprzez link

 

Spotkanie z Kerstin Jorną, dyrektorką generalną w DG GROW w ramach „Spotkań z prezydencją”

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z serii „Spotkań z Prezydencją”. Tym razem będziemy mieli okazję porozmawiać z Kerstin Jorną, Dyrektorką Generalną w DG GROW. Spotkanie odbędzie się 11 czerwca w godz. 9:00-10:30, w siedzibie Konfederacji Lewiatan przy ulicy Cybulskiego 5.

Spotkanie Kerstin Jorny z przedstawicielami biznesu będzie poświęcone przyszłości jednolitego rynku, europejskiej polityce przemysłowej oraz nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie UE.

DG GROW (Dyrekcja Generalna ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP) działa na rzecz utrzymania i zarządzania Jednolitym Rynkiem towarów i usług, który jest jednym z filarów integracji europejskiej. DG GROW prowadzi również działania na rzecz cyfryzacji i dekarbonizacji europejskiego przemysłu oraz MŚP. Przyczynia się do realizacji celu przekształcenia UE w bardziej ekologiczną, bardziej cyfrową i bardziej odporną gospodarkę.

Objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE z początkiem 2025 roku jest wyjątkową okazją dla naszego kraju, aby w zasadniczy sposób wpływać na unijny proces legislacyjny i kierunki reform. Celem serii „Spotkań z Prezydencją” jest włączenie polskich przedsiębiorców w przygotowania do naszego przewodnictwa i ich aktywny udział w trakcie prezydencji.

Spotkanie jest bezpłatne. Prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa do czwartku, 6 czerwca, do końca dnia roboczego.

Forma hybrydowa ( z ograniczoną liczbą miejsc stacjonarnych lub online)

Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa na adres email: lsapieha@lewiatan.org

Konferencja „Ukraine’s Future Summit – Investing in Tomorrow’s Potential”

Konferencja „Ukraine’s Future Summit – Investing in Tomorrow’s Potential”

obędzie się 18 kwietnia 2024 r. w Brukseli (Centre Royal Gaulois).

Spotkanie dotyczyć będzie uruchomienia Ram Inwestycyjnych UE dla Ukrainy (Ukraine Investment Framework) w ramach II filaru Instrumentu na rzecz Ukrainy o wartości €6,97 mld. Jest on częścią uruchomionego właśnie  Ukraine Facility w kwocie €50 mld.

W programie konferencji przewidziany jest udział przedstawicieli KE, EBI oraz rządu Ukrainy, którzy będą odpowiedzialni za wdrażanie II filaru Instrumentu na rzecz Ukrainy, będącego narzędziem inwestycyjnym. Korzystać z niego będzie mógł sektor prywatny państw UE, zatem jest to wydarzenie szczególnie wartościowe dla polskich firm zainteresowanych udziałem w procesie odbudowy i modernizacji Ukrainy.

Prezydent Lewiatana Maciej Witucki będzie jednym z panelistów konferencji. Udział w spotkaniu weźmie też Kinga Grafa, zastępczyni Dyrektora Generalnego Lewiatana ds. europejskich, dyrektorka Biura w Brukseli.

Rejestracja odbywa się pod linkiem: Ukraine’s Future Summit 2024 Registration (ebsummits.eu)

Zobacz program spotkania

Wizyta studyjna PharmaNET w Brukseli

Bierze udział: PharmaNET, Kinga Grafa, Luana Żak

Trójstronny szczyt społeczny w Brukseli

Tematem przewodnim Trójstronnego szczytu społecznego będzie „Silna gospodarczo i społecznie Europa odgrywająca swoją rolę w świecie”. Omówione zostaną 3 kwestie:

  • strategia przemysłowa uzupełniająca Zielony Ład o wysokiej jakości miejsca pracy,
  • jednolity rynek niosący korzyści przedsiębiorstwom i pracownikom,
  • zaradzenie niedoborowi umiejętności i siły roboczej.

Trójstronny szczyt społeczny to forum dialogu między instytucjami UE a europejskimi partnerami społecznymi. Posiedzenie prowadzą wspólnie przewodniczący Rady Europejskiej i przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Z ramienia Konfederacji Lewiatan w szczycie bierze udział Henryka Bochniarz i Kinga Grafa.