Poprawa jakości i dostępności opieki zdrowotnej, zwiększenie świadomości obywateli w kontekście profilaktyki zdrowotnej i samodzielnego dbania o swoje zdrowie, uwzględnienie roli aptek w unijnych programach zdrowia publicznego oraz wsparcie rozwoju usług aptecznych – to niektóre postulaty na polską prezydencję w UE, które przygotowała Konfederacja Lewiatan.
Strategia dla Europy – Europa konkurencyjna, silna globalnie, przyjazna dla firm i pracowników
1 stycznia 2025 r. Polska na sześć miesięcy obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Konfederacja Lewiatan przygotowała postulaty na polską prezydencję oraz dla nowego Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
– Uważamy, że należy pogłębiać Europejską Unię Zdrowotną i wzmacniać systemy ochrony zdrowia. Jest to szczególnie istotne w kontekście starzejącego się europejskiego społeczeństwa i problemów kadr medycznych. Już dziś w Polsce jest około 10 mln osób powyżej 60 roku życia, a do 2030 roku będzie ich niemal 14 mln. Podobne trendy istnieją w całej Europie. Już w 2050 roku 30 proc. populacji europejskiej będzie w grupie wiekowej 65+. W 2050 roku koszty starzenia się społeczeństw w UE sięgną ponad 25 proc. Produktu Krajowego UE – mówi Kacper Olejniczak, dyrektor departamentu ochrony zdrowia i sektora life sciences Konfederacji Lewiatan.
Jednym z ważniejszych postulatów polskiej prezydencji powinno być przekazywanie nowych uprawnień farmaceutom, do których statystyczny obywatel ma najłatwiejszy dostęp, a także zwiększanie świadomości obywateli w kontekście profilaktyki zdrowotnej i tego jak samodzielnie dbać o swoje zdrowie. Dane Komisji Europejskiej z 2019 r. pokazują, że kraje UE wydają średnio tylko 2,9% swoich budżetów w zakresie opieki zdrowotnej na profilaktykę, natomiast blisko 70% przeznaczają na leczenie i opiekę długoterminową nad chorobami, którym w dużej mierze można zapobiec. W świetle tych danych ważne jest, aby systemowe podejście do opieki zdrowotnej uwzględniało obok leczenia, również profilaktykę i promocję samodzielnego dbania o własne zdrowie.
– Apelujemy również o kontynuowanie działań w zakresie wzmacniania produkcji leków krytycznych w UE. Instytucje unijne zainteresowane są tym zagadnieniem jako elementem wzmocnienia autonomii strategicznej UE. Obecnie 80% substancji czynnych wykorzystywanych do wytwarzania leków jest produkowana poza UE. Europejska Agencja Leków opublikowała w grudniu 2023 r. listę leków krytycznych, w kwietniu 2024 r. ruszyły prace Europejskiego Sojuszu Leków Krytycznych, a prezydencja belgijska w Radzie UE podkreśliła potrzebę stworzenia aktu legislacyjnego wzmacniającego produkcję leków w UE. Te prace powinny zostać w najbliższych miesiącach zintensyfikowane, aby jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo lekowe pacjentów w Europie – dodaje Kacper Olejniczak.
Konfederacja Lewiatan, od maja 2024 roku, realizuje projekt pt. „Dialog społeczny: uwarunkowania regionalne, krajowe i unijne”.
Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach programu FERS 2021-2027.
Konfederacja Lewiatan