Rada ds. EdTech wybrała prezydium na II kadencję
19 kwietnia 2024

Rada ds. EdTech wybrała prezydium na II kadencję

Nowo wybrani członkowie prezydium poprowadzą Radę ds. EdTech Konfederacji Lewiatan przez kolejne dwa lata.

Dorota Twarowska z Vulcan Sp. z o.o., dotychczasowa wiceprzewodnicząca Rady, objęła funkcję przewodniczącej Rady ds. EdTech. Skład Prezydium uzupełnia Dariusz Wronikowski z Akademii Leona Koźmińskiego – jako wiceprzewodniczący.

Nowe władze Rady ds. EdTech Lewiatana

Dorota Twarowska wnosi do Rady szeroką wiedzę i doświadczenie w obszarze K-12 oraz szkolnictwa wyższego. To ekspertka z ponad 25-letnim doświadczeniem w branży edukacyjnej. W swojej karierze zarządzała firmami takimi jak PWN Wydawnictwo Naukowe, PWN Wydawnictwo Szkolne, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Mała Lingua (sieć szkół językowych) oraz Young Digital Planet (wydawnictwo multimedialne). Obecnie pełni funkcję pełnomocnika Zarządu ds. Relacji Zewnętrznych w firmie Vulcan oraz w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era (spółka matka Vulcan sp. z o.o.). Aktywnie uczestniczy w pracach komisji sejmowych związanych z edukacją. Doradza także wielu podmiotom w zakresie edukacji i nowoczesnych technologii w edukacji.

Dariusz Wronikowski reprezentuje przede wszystkim sektor szkolnictwa wyższego. Ma ogromny zasób kontaktów, doświadczenia i kompetencji w obszarze edukacji technologicznej/cyfrowej. Aktywnie działa na rzecz poszukiwania rozwiązań cyfrowych w sektorze edukacji i administracji publicznej, także w ramach Forum Administracji Akademickiej. Wnosi do Prezydium perspektywę uczelni publicznych i niepublicznych. Jest gotowy do budowania jeszcze lepszej i efektywniejszej współpracy na linii uczelnie-biznes, w tym w szczególności z instytucjami zrzeszonymi w Lewiatanie. Ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z administrację.

Dziękujemy za zaangażowanie w rozwój Rady dotychczasowemu przewodniczącemu, którym był Marcin Kowalski z Human Partner Sp. z o.o., który przewodniczył Radzie w I kadencji Prezydium od marca 2022 do marca 2024, aktywnie działając na rzecz rozwoju samej Rady, ale także umacniania branży edtech w gospodarce.

Pracami Rady w Konfederacji Lewiatan nadal zarządzają Małgorzata Lelińska i Adam Dżumaga.

II kadencja potrwa od kwietnia 2024 do marca 2026.

Więcej o Radzie ds. EdTech Konfederacji Lewiatan.

O priorytetach w edukacji z przewodniczącą sejmowej komisji
16 lutego 2024

O priorytetach w edukacji z przewodniczącą sejmowej komisji

Reprezentanci Lewiatana spotkali się z Krystyną Szumilas, przewodniczącą sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim współpracy Lewiatana z Komisją, w tym aktywnego udziału w konsultacjach i pracach nad legislacją pozostającą w zakresie odpowiedzialności tego gremium. Mieliśmy okazję do zaprezentowania zakresu zainteresowania i ekspertyzy Lewiatana w obszarze edukacji na wszystkich poziomach, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie.

Przewodnicząca doceniła dotychczasową aktywność Lewiatana, wskazując, że w jej ocenie jesteśmy najbardziej zaangażowaną w prace legislacyjne organizacją gospodarczą w wielu obszarach, także w odniesieniu do edukacji, a nasz głos jest trafny i niejednokrotnie był uwzględniany w pracach nad ustawami czy rozporządzeniami.

Współpraca Lewiatana z sejmową komisją edukacji

Komisja pracuje w oparciu o 6-miesięczny plan. Jest otwarta na dialog i zachęca do udziału w konsultacjach. Konsekwentnie będzie stawiać na pełną ścieżkę legislacyjną i nawet projekty poselskie kierować do konsultacji społecznych. Jej celem jest także współpraca międzyresortowa, czego dowodem jest chociażby najbliższe przyszłotygodniowe połączone spotkanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Poza bieżącą legislacją prace Komisji będą obejmować dwa wybrane tematy merytoryczne w miesiącu. Przewodnicząca zapowiada także dużą otwartość na współpracę z organizacjami pozarządowymi i partnerami społecznymi.

Spotkanie odbyło się 16 lutego 2024 r. Konfederację Lewiatan reprezentowali Małgorzata Lelińska, dyrektorka Departamentu Funduszy Unijnych i Edukacji Cyfrowej, koordynatorka Rady ds. EdTech oraz Sławomir Szymczak, ekspert w Departamencie Pracy, koordynator Rady ds. Kompetencji i Kwalifikacji.

Edukacja, szkolnictwo wyższe oraz wsparcie rozwoju sektora edukacji technologicznej w Polsce – postulaty Lewiatana
26 stycznia 2024

Edukacja, szkolnictwo wyższe oraz wsparcie rozwoju sektora edukacji technologicznej w Polsce – postulaty Lewiatana

Konfederacja Lewiatan przekazuje 20 kluczowych postulatów przygotowanych przez Radę ds. EdTech Lewiatana dotyczących edukacji, szkolnictwa wyższego oraz wsparcia rozwoju sektora edukacji technologicznej w Polsce.

KL/26/ML/2024

Pobierz pismo do ministrów
Inżynierowie, lekarze, programiści, kucharze poszukiwani – nowa inicjatywa KE
17 listopada 2023

Inżynierowie, lekarze, programiści, kucharze poszukiwani – nowa inicjatywa KE

Komisja Europejska chce przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników z całego świata i przedstawia inicjatywę w ramach pakietu dotyczącego umiejętności i mobilności talentów, aby zwiększyć atrakcyjność UE dla kandydatów do pracy spoza UE.

Niskie bezrobocie w całej UE, zmiany demograficzne i kurczenie się liczby osób w wieku produkcyjnym, nowe zawody i kompetencje związane z transformacją energetyczna i cyfrową sprawiają, że brakuje wykwalifikowanych pracowników. Nowa inicjatywa Komisji Europejskiej obejmuje tzw. unijną pulę talentów.

W większym stopniu promowane będą:

  • uznawanie kwalifikacji i umiejętności osób z państw trzecich oraz
  • mobilność osób uczących się.

Zaproponowane rozwiązania są jednymi z kluczowych rezultatów Europejskiego Roku Umiejętności. Niedobór wykwalifikowanej siły roboczej i luka kompetencyjna utrzymują się w całej UE w wielu branżach i na różnych poziomach umiejętności. Obecnie w UE 70% firm wskazuje, że ma trudności ze znalezieniem pracowników z odpowiednimi umiejętnościami.

Przyciągnięcie do UE talentów z całego świata

Jednym z proponowanych rozwiązań, które ma na celu ograniczyć niedobory siły roboczej, jest próba przyciągnięcia do krajów UE talentów z całego świata. Podkreśla się, że współpraca krajów UE w zakresie migracji zarobkowej z partnerami z państw trzecich może przynieść obopólne korzyści stronom, np. w postaci zasilenia fachową wiedzą i wsparciem finansowym gospodarek krajów pochodzenia pracowników.

Komentarz Sławomira Szymczaka, eksperta Departamentu Pracy Lewiatana:

Środowisko pracodawców w Europie ocenia te proponowane zmiany pozytywnie. Wszelkie celowane działania, które mogą zmniejszyć problem braku rąk do pracy i lukę kompetencyjną, są na wagę złota. Szczególnie w Polsce, gdzie według wstępnych danych GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w październiku 2023 r. wyniosła 5,0 proc., a szanse aktywizacji zawodowej pozostałych grup są mocno ograniczone.

Choć udział w unijnej puli talentów, poprzez platformę internetową, będzie dobrowolny dla państw członkowskich, może ułatwić rekrutację osób poszukujących pracy z państw trzecich w zawodach, w których występuje niedobór pracowników w całej UE. Ważne jest jednak to, że w pierwszej kolejności, priorytetowo, powinno być zaspokajane zapotrzebowanie rynku pracy na umiejętności i kwalifikacje istotne z punktu widzenia cyfryzacji i celów zeroemisyjnej gospodarki – podkreśla Sławomir Szymczak.

Platforma talentów będzie skupiać się na zawodach deficytowych opracowywanych na podstawie Europejskiego Urzędu ds. Zatrudnienia, sieć EURES i danych krajowych Publicznych Służb Zatrudnienia. Jedynie pracodawcy zarejestrowani w państwach członkowskich uczestniczących w puli talentów będą mogli zamieszczać oferty pracy i wyszukiwać kandydatów.

42 zawody najczęściej występujące w wykazie niedoborów

Unijna pula talentów będzie skupiona na 42 zawodach najczęściej występujących w wykazie niedoborów sieci EURES, a są to m.in.: inżynierowie budownictwa, inżynierowie przemysłowi i produkcyjni, inżynierowie elektrycy, lekarze medycyny ogólnej i specjaliści, personel pielęgniarski, programiści aplikacji i multimediów, technicy elektrotechniki, elektrycy, kucharze, kelnerzy, murarze, betoniarze, stolarze, dekarze, tynkarze, hydraulicy, mechanicy klimatyzacji i chłodnictwa, operatorzy obrabiarek do obróbki metalu, mechanicy samochodowi i przemysłowi, kierowcy autobusów i tramwajów, kierowcy samochodów ciężarowych, specjaliści ds. ochrony środowiska, inżynierowie chemicy i mechanicy, czy też technicy mechanicy.

W obszarze uznawania umiejętności i kwalifikacji osób z państw trzecich opowiedziano się za większą elastycznością i zmniejszeniem obciążeń administracyjnych dla obywateli państw trzecich, tak aby mogli oni szybciej i skuteczniej uzyskać dostęp do możliwości zatrudnienia lub szkolnictwa wyższego w UE. Wytyczne mają także na celu usprawnienie procedur i pomoc państwom członkowskim w szybszym i skuteczniejszym uznawaniu kwalifikacji i umiejętności uzyskanych poza UE.

Inicjatywa ta ma na celu dalsze promowanie podejścia opartego na umiejętnościach, które zyskuje na znaczeniu także w Polsce. Rekrutacja międzynarodowa jest skomplikowana i kosztowna zarówno dla obywateli państw trzecich, jak i pracodawców. Brak zrozumienia i zaufania co do umiejętności i kwalifikacji uzyskanych w państwach trzecich stanowi znaczącą barierę dla mobilności utalentowanych i wykwalifikowanych pracowników. Sytuacja ta nie tylko zmniejsza atrakcyjność UE, lecz prowadzi również do marnotrawienia kapitału ludzkiego, kiedy obywatele państw trzecich wykonują pracę poniżej swoich kwalifikacji.

Wzmocnienie wsparcia mobilności uczących się

Wspieranie mobilności osób uczących się w UE, w tym na wszystkich ścieżkach edukacyjnych i w kontekście kształcenia dorosłych, a także promowanie mobilności osób uczących się z państw trzecich do UE – zdaniem KE – powinno zostać wzmocnione. Wniosek KE zawiera nowe cele w zakresie mobilności osób uczących się do 2030 r., zgodnie z którymi co najmniej 15 % osób uczących się w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego powinno korzystać z mobilności edukacyjnej za granicą.

Środowisko pracodawców w Europie ocenia te proponowane zmiany pozytywnie. Wszelkie celowane działania, które mogą zniwelować problem braku rąk do pracy i lukę kompetencyjną, są obecnie na wagę złota. Szczególnie w Polsce, gdzie według wstępnych danych GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w październiku 2023 r. wyniosła 5,0 proc., a szanse aktywizacji zawodowej pozostałych grup są mocno ograniczone.

Choć udział w unijnej puli talentów, poprzez platformę internetową, będzie dobrowolny dla państw członkowskich, może ułatwić rekrutację osób poszukujących pracy z państw trzecich w zawodach, w których występuje niedobór pracowników w całej UE. Ważne jest jednak to, że w pierwszej kolejności, priorytetowo, powinno być zaspokajane zapotrzebowanie rynku pracy na umiejętności i kwalifikacje istotne z punktu widzenia cyfryzacji i celów zeroemisyjnej gospodarki – mówi Sławomir Szymczak.

 

Finansowane przez Unię Europejską. Poglądy i wyrażone opinie są jednak wyłącznie poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają przepisy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. W związku w powyższym ani Unia Europejska, ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie  odpowiedzialności.


Konfederacja Lewiatan

Wsparcie w podnoszeniu kompetencji cyfrowych dla firm i pracowników – podpowiadamy, gdzie się zgłosić
02 października 2023

Wsparcie w podnoszeniu kompetencji cyfrowych dla firm i pracowników – podpowiadamy, gdzie się zgłosić

fot. European Union

Zastanawiasz się, gdzie zgłosić się o dofinansowanie na rozwój kompetencji cyfrowych, na jakie konkretnie działania i z jakich programów? Na naszą prośbę Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich opracował wskazówki i przegląd wsparcia z funduszy europejskich na nabywanie i doskonalenie kwalifikacji informatycznych.

Indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego pokazuje, że czterech na dziesięciu dorosłych i co trzecia osoba pracująca w Europie nie posiadają podstawowych umiejętności cyfrowych. Pracodawcy od lat mierzą się z wyzwaniem, jakim jest pozyskanie i utrzymanie pracowników o odpowiednich kompetencjach, którzy potrafią elastycznie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wprowadzenie nowoczesnych technologii wymaga wdrożenia różnych rozwiązań w celu przystosowania do zmieniających się warunków pracy.

Wspieramy nabywanie i doskonalenie kompetencji

Aby zapewnić swoją konkurencyjność, Europa skupia się na reformie systemu nabywania i doskonalenia kompetencji oraz kwalifikacji. Komisja Europejska daje nowy impuls do uczenia się przez całe życie, poprzez promowanie skutecznych inwestycji sprzyjających uczestniczeniu w szkoleniach i podnoszeniu przez to umiejętności, nie tylko pracowników.

Konfederacja Lewiatan również propaguje możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji oraz wskazuje szanse pozyskania unijnego finansowania.

Wsparcie z funduszy europejskich na rozwój kompetencji cyfrowych

Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich na prośbę Konfederacji Lewiatan opracował przegląd wsparcia z funduszy europejskich na rozwój kompetencji cyfrowych. Zestawienie dotyczy konkursów i projektów niekonkurencyjnych, z których ten obszar może być wspierany w stosunku do kilku grup odbiorców, w tym przedsiębiorców i ich pracowników, osób chcących podnosić kompetencje z własnej inicjatywy czy też m.in. nauczycieli.

Sprawdź, jak fundusze europejskie wspierają rozwój kompetencji cyfrowych – zestawienie Wsparcie kompetencji cyfrowych dla firm, pracowników oraz społeczeństwa.

 

Pobierz
Studenci jako menedżerowie sprawdzili swoją wiedzę z biznesu
16 czerwca 2023

Studenci jako menedżerowie sprawdzili swoją wiedzę z biznesu

Uczelnie z Gorzowa Wielkopolskiego, Ciechanowa i Poznania zwyciężyły w tegorocznej edycji konkursu Akademickie Mistrzostwa Menedżerskie.

Ogólnopolski konkurs Akademickie Mistrzostwa Menedżerskie to dla studentów okazja do sprawdzenia się w roli wirtualnych menedżerów i przetestowania w praktyce swojej wiedzy z dziedziny biznesu i zarządzania. Wielki finał był poprzedzony ponad miesiącem eliminacji, do których przystąpiły 74 zespoły z 65 uczelni z całej Polski.

Konfederacja Lewiatan była partnerem Konkursu.

Konkurs, który zorganizował Revas, to świetna okazja, by sprawdzić się w roli przedsiębiorcy i zweryfikować, czy to jest właśnie ta ścieżka zawodowa, którą student chce wybrać. Czasem najbardziej genialne pomysły biznesowe, źle zaplanowane lub źle zarządzane, po prostu przepadają. Symulacje naprawdę dobrze odzwierciedlają prawdziwe środowisko prowadzenia biznesu, wymagają podejmowania realnych decyzji – takich, jakie musi podejmować właściciel firmy, czy osoba nią zarządzająca, zmuszają do współpracy, pokazują jakiego nakładu czasu i pracy wymaga codzienne zajmowanie się firmą. Mają jednak niesamowitą poduszką bezpieczeństwa – grając, nie ryzykujemy własnym kapitałem. Tracimy lub zyskujemy, prowadząc wirtualną firmę, sprawdzamy, jak się z tym czujemy, jak działają nasze poszczególne decyzje, jak na to reaguje konkurencja, ale na koniec dnia nie tracimy ani jednej prawdziwej złotówki. Z jednej strony to po prostu gra, ale z drugiej ogromny poligon doświadczeń, laboratorium zdobywania wiedzy i umiejętności, ale także świetny test predyzpozycji i gotowości do prowadzenia biznesu –  mówi Małgorzata Lelińska, dyrektorka Departamentu Funduszy Unijnych i Edukacji Cyfrowej w Konfederacji Lewiatan.

Przebieg finału Akademickich Mistrzostw Menedżerskich

Wielki finał ogólnopolskiego konkursu Akademickie Mistrzostwa Menedżerskie odbył się 14 czerwca w Krakowskim Parku Technologicznym. Wzięło w nim udział 9 najlepszych zespołów wyłonionych w eliminacjach.

Do walki o tytuł najlepszego wirtualnego menedżera przystąpiły drużyny z:

  • Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
  • Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim
  • Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie
  • Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach
  • Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
  • Uniwersytetu Szczecińskiego
  • WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej
  • Wyższej Szkoły Zarządzania „Edukacja” we Wrocławiu

Drużyny w pełnej gotowości pojawiły się na miejscu z samego rana i rozpoczęły rywalizację w rozszerzonej symulacji Agencji interaktywnej. Uczestnicy musieli rozegrać 6 rund decyzyjnych w grze i wykazać się przy tym zdolnością do podejmowania decyzji, krytycznego myślenia i pracy zespołowej.

Każdy z finalistów wyniósł z rozgrywek swoje pierwsze biznesowe doświadczenia oraz miał możliwość rozwinięcia swoich umiejętności menedżerskich. Na laureatów czekały nagrody pieniężne, których pula przekraczała 4 500 zł.

Zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu Akademickie Mistrzostwa Menedżerskie:

  1. Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim
  2. Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  3. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Gratulujemy najlepszym wirtualnym menedżerom zajęcia miejsc na podium i dziękujemy wszystkim pozostałym uczestnikom za wielkie zaangażowanie i wspaniałą atmosferę podczas rozgrywek. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie na kolejnych wydarzeniach.

Akademickie Mistrzostwa Menedżerskie to praktyczny konkurs biznesowy dla studentów z całej Polski. Uczestnicy Konkursu, w 3-osobowych Zespołach, wcielali się w role współwłaścicieli wirtualnych przedsiębiorstw i podejmowali realistyczne decyzje biznesowe. Organizatorem jest firma Revas. Konkurs został objęty patronatem honorowym: Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

Partnerami konkursu zostali: Centrum GovTech, Fundacja Alior Bank SA, Alior Bank SA, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Krakowski Park Technologiczny, Konfederacja Lewiatan, Fundacja EdTech Poland, CloudTeam – Eksperci od Cloud Computingu, Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli – uwagi Lewiatana
23 maja 2023

Wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli – uwagi Lewiatana

W związku ze skierowaniem do prac legislacyjnych poselskiego projektu ustawy z dnia 8 maja o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (druk nr 3244) Konfederacja Lewiatan przesyła uwagi.

KL/200/85/ML/2023

Pobierz pismo
Świadectwa, dyplomy i inne druki – uwagi Lewiatana
15 maja 2023

Świadectwa, dyplomy i inne druki – uwagi Lewiatana

W nawiązaniu do trwających konsultacji publicznych projektu rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków z dnia 20 kwietnia 2023 r. Konfederacja Lewiatan przedstawia uwagi.

KL/175/71/ML/2023

Pobierz
Europejski Rok Umiejętności – oficjalna inauguracja już w maju 2023 roku
24 marca 2023

Europejski Rok Umiejętności – oficjalna inauguracja już w maju 2023 roku

fot. European Union

W marcu osiągnięto długo wyczekiwane porozumienie polityczne Komisji Europejskiej z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi w sprawie ustanowienia Europejskiego Roku Umiejętności.

Inicjatywa, która potrwa do maja 2024 r., ma pomóc europejskim przedsiębiorstwom rozwiązać problem związany z niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej. Jakie są jej najważniejsze założenia?

O tym, że w 2023 roku Unia Europejska skupi się na problemie związanym z brakiem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników dowiedzieliśmy się już w październiku 2022 r. podczas orędzia o stanie Unii wygłoszonym przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen. W swoim przemówieniu przewodnicząca Komisji Europejskiej wskazała, że mimo tego, że liczba bezrobotnych w Europie jest niska jak nigdy dotąd, to liczba wolnych miejsc pracy osiągnęła rekordowy poziom i dlatego też konieczne jest zwiększenie inwestycji w kształcenia oraz szkolenia. 7 marca ogłoszono z kolei, że osiągnięto z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi porozumienie polityczne w sprawie ustanowienia Europejskiego Roku Umiejętności, co utoruje drogę do oficjalnej inauguracji tej inicjatywy.

Główne cele Europejskiego Roku Umiejętności

Jak wskazała Komisja Europejska, inicjatywa ma 4 cele:

  • promocja inwestycji w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji, aby umożliwić ludziom pozostanie na rynku pracy lub znalezienie nowej pracy;
  • działania na rzecz zapewnienia tego, aby umiejętności odpowiadały potrzebom pracodawców, poprzez ścisłą współpracę z partnerami społecznymi i przedsiębiorstwami;
  • dopasowanie aspiracji poszczególnych osób i umiejętności do możliwości na rynku pracy, zwłaszcza w zakresie transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz ożywienia gospodarczego;
  • przyciągnięcie osób spoza UE posiadających potrzebne umiejętności.

Spełnienie powyższych celów jest konieczne, aby UE udało się skutecznie przeprowadzić zieloną i cyfrową transformację, która będzie niosła za sobą ogromne zmiany na rynku pracy. Od zapewnienia odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej spełniającej potrzeby pracodawców będzie zależał również jej sukces i tym samym zapewnienie konkurencyjności Europy w przyszłości. O istocie tego problemu świadczy też uwzględnienie go w Planie przemysłowym Zielonego Ładu. Podnoszenie umiejętności jest jednym z czterech filarów planu, który zapewnić ma Europie wiodącą pozycję w obszarze innowacji przemysłowych i czystych technologii.

Europejski Rok Umiejętności ma również pomóc zrealizować cele społeczne UE na 2030 r., które zakładają, że co najmniej 60 proc. dorosłych powinno co roku uczestniczyć w szkoleniu, a co najmniej 78 proc. – mieć pracę. Istotnym elementem ma być też wsparcie realizacji celów cyfrowego kompasu na 2030 r., zgodnie z którymi co najmniej 80 proc. dorosłych powinno posiadać podstawowe umiejętności cyfrowe, a liczba zatrudnionych specjalistów od ICT powinna osiągnąć 20 mln w UE.

Wyzwania dla Europejskiego Roku Umiejętności

Cele są ambitne, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne wyzwania pracodawców. Już teraz ponad trzy czwarte przedsiębiorstw w UE wskazuje na trudności związane ze znalezieniem pracowników o niezbędnych umiejętnościach. Co więcej, 4 na 10 dorosłych i co trzecia osoba pracująca w Europie nie posiadają podstawowych umiejętności cyfrowych. Biorąc pod uwagę obecny dynamiczny rozwój technologii, nieunikniony będzie wzrost zapotrzebowania na nowe umiejętności i problem zapewnienia odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej będzie się tylko powiększał. Jak wskazuje KE, zielona transformacja ma przyczynić się do stworzenia do 2030 r. dodatkowego 1 miliona miejsc pracy i około 2 milionów miejsc pracy do 2050 r.

Obecnie udział dorosłych w szkoleniach jest wciąż zbyt niski – w 2016 r. zaledwie 43,7 proc. Europejczyków uczestniczyło w szkoleniu. UE powinna skupić się nie tylko na zwiększeniu gotowości firm i państw do inwestowania w kształcenie dorosłych, ale także chęci Europejczyków do udziału w szkoleniach. Co więcej, wskazuje się, że osoby bezrobotne, bądź o niższych kwalifikacjach, szkolą się rzadziej, dlatego też UE powinna skupić się na inkluzywności proponowanych inicjatyw oraz aktywizacji nieaktywnych zawodowo osób. Do innych istotnych wyzwań należą m.in. brak wystarczających funduszy przeznaczanych na kształcenie dorosłych, szkolenia niskiej jakości i ich niedopasowanie do potrzeb współczesnego rynku pracy.

Dlatego też ustanowienie Europejskiego Roku Umiejętności jest ważnym i oczekiwanym krokiem. Nacisk ma być położony na wdrożenie i aktualizację istniejących już inicjatyw (w tym przyjęcie pakietu dotyczącego edukacji cyfrowej i umiejętności cyfrowych, aktualizację europejskich ram jakości staży, uruchomienie unijnej puli talentów ułatwiającej międzynarodową rekrutację, odnowienie ram mobilności edukacyjnej, poprawa uznawania kwalifikacji), ale planowane jest także przedstawienie nowych propozycji (np. wprowadzenie partnerstw w zakresie talentów z wybranymi krajami partnerskimi spoza UE, utworzenie akademii przemysłu neutralnego emisyjnie i w dziedzinie cyberbezpieczeństwa).

Porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski, Radę i Komisję musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę.

Konfederacja Lewiatan – projekt „Better Skilled”

Konfederacja Lewiatan prowadzi również działania związane z wsparciem członków KL w zakresie podnoszenia i zmiany kwalifikacji pracowników. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj: https://lewiatan.org/tag/europejski-rok-umiejetnosci/.

 


Luana Żak, ekspertka Lewiatana ds. UE, Przedstawicielstwo Lewiatana w Brukseli

Artykuł dla marcowego wydania Brussels Headlines – europejskiego biuletynu Lewiatana

 

Cyfrowe inicjatywy dla szkół będą kontynuowane – spotkanie z szefową GovTech Polska w Lewiatanie
07 lutego 2023

Cyfrowe inicjatywy dla szkół będą kontynuowane – spotkanie z szefową GovTech Polska w Lewiatanie

Portal edukacja.gov.pl rozwija się i jeszcze w tym roku na platformie edukacyjnej pojawią się nowe funkcjonalności, jak indywidualne konta edukacyjne. Centrum Gov Tech zmienia też podejście do nauki przedsiębiorczości. Jego szefowa, minister Justyna Orłowska, zadeklarowała podczas spotkania w Konfederacji Lewiatan wolę współpracy z przedsiębiorcami.

Potrzebna jest ścisła współpraca przy powstawaniu portalu edukacja.gov.pl – podkreślili uczestnicy spotkania z udziałem kierownictwa GovTech zorganizowanego w Konfederacji Lewiatan na temat cyfrowych inicjatyw dla szkół.

Justyna Orłowska, pełnomocniczka premiera ds. GovTech, szefowa Centrum GovTech, potwierdziła podczas spotkania wolę współdziałania w tym zakresie. Powiedziała, że jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie kont edukacyjnych, które każdy będzie mógł założyć na platformie edukacyjnej. Będzie ono furtką do wszystkich e-usług.

– Portal edukacja.gov.pl będzie parasolem, połączy wszystkie e-usługi dla edukacji. To projekt na lata, będziemy go sukcesywnie realizować – zaznaczyła. Jak dodała, liczy na dyskusję co do rozwiązań dla dostawców prywatnych i deklaruje spotkania w celu ustaleń, jak można je zintegrować.

Nowy przedmiot „Biznes i zarządzanie” ma już podstawę programową

Podstawa programowa przedmiotu „Biznes i zarządzanie” została wprowadzona w tym tygodniu. Zmieniamy podejście do nauczania przedsiębiorczości, chcemy też pokazać, jak nauczać w sposób interakcyjny – mówił na spotkaniu Antoni Łukasik, wicedyrektor GovTech Polska. Jak podkreślił, efektami kształcenia w tym programie będą kompetencje 4K, czyli: kreatywność, komunikacja, kooperacja i krytyczne myślenie.

Minister Orłowska zapowiedziała też, że rząd będzie promował przedmioty #STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Planowany jest m.in. konkurs dla wszystkich szkół podstawowych w Polsce.

Programy edukacyjne realizowane przez Centrum GovTech

Centrum GovTech realizuje i rozwija obecnie następujące programy: Laboratoria Przyszłości, Mobilne Laboratoria Przyszłości, Biznes i Zarządzanie oraz portal Edukacja.gov.pl. Program Laboratoria Przyszłości trwa od września 2021 roku, korzystają z niego polscy uczniowie na całym świecie. Obecnie trwa podsumowanie obu edycji programu.

Centrum Gov Tech zapowiedziało też, że za 2 miesiące zostaną udostępnione filmiki szkoleniowe dla nauczycieli, wskazujące, jak korzystać ze sprzętu dostarczonego szkołom w ramach Laboratoriów Przyszłości. Będą one zakończone certyfikatem.

Elementem programu „Biznes i Zarządzanie” będą m.in. case study dla uczniów, utworzona zostanie też baza mentorów i przedsiębiorców na lekcje BiZ. Tu Govtech liczy na współpracę z biznesem, który pomoże w wypełnieniu tych elementów.

Spotkanie online odbyło się 7 lutego, w „Dzień bezpiecznego internetu”, prowadziły je Małgorzata Lelińska oraz Dorota Twarowska, wiceprzewodnicząca Rady ds. EdTech w Lewiatanie. Zapowiedziały publikację dotyczącą trendów w obszarze edtech na 2023 rok, przygotowaną przez Radę ds. EdTech przy Lewiatanie. Będzie ona wkrótce upubliczniona.