Nowe ramy europejskiego dialogu społecznego
30 czerwca 2022

Nowe ramy europejskiego dialogu społecznego

fot. François Genon / Unsplash

28 czerwca 2022 r. przedstawiciele europejskich organizacji partnerów społecznych (BusinessEurope, ETUC, SGIeurope i SMEunited), w obecności Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej KE ds. Zatrudnienia Joost Korte, podpisali siódmy Roboczy Program Europejskiego Dialogu Społecznego na lata 2022-2024.

Celem takich programów, wypracowywanych wspólnie przez partnerów społecznych od prawie 20 lat i wspieranych w ich realizacji przez Komisję Europejską, jest wzmacnianie autonomicznego dialogu społecznego na poziomie europejskim i narodowym, zarówno dialogu dwu- jak i trójstronnego.

Merytoryczne priorytety obecnego 7. Programu to:

  1. 1. Telepraca i prawo do bycia offline (telework and right to disconnect), obejmujące w obliczu postępującej cyfryzacji pracy m.in. takie zagadnienia jak: praca hybrydowa, prawo do bycia offline, organizacja pracy i zarządzanie pracownikami online, zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem prywatnym, ochrona danych pracowników. Instrumentem realizacji będzie tu aktualizacja porozumienia nt. pracy zdalnej jeszcze z 2002 r. i prawdopodobne przyjęcie przez KE nowej dyrektywy na ten temat.
  2. Zielona transformacja (green transition), uwzględniająca wzajemnie powiązane kwestie dekarbonizacji procesów gospodarczych i gospodarki o charakterze zamkniętym (circular) oraz cyfryzacji, która powinna wspierać tę transformację. Jej skala i tempo wymagają skutecznego włączania się partnerów społecznych dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji dla wszystkich. Instrumentem realizacji tego priorytetu będzie szeroki zakres podejmowanych konkretnych akcji.
  3. Zatrudnienie młodzieży (youth employment), która jest grupą najbardziej dotkniętą skutkami kolejnych kryzysów gospodarczych oraz pandemii Covid-19. Poprawa możliwości zatrudnienia i jego warunków, zapewnienie odpowiednich umiejętności w warunkach różnych form zatrudnienia i zwiększenia jego bezpieczeństwa. W sytuacji trwającego w 2022 r. Europejskiego Roku Młodzieży i organizowanych w jego ramach licznych działań, ich podsumowaniem będzie organizacja konferencji dla przedstawienia najlepszych praktyk w tym zakresie.
  4. Prywatność i nadzór związane z pracą (work related privacy and survillance), które to aspekty nabierają szczególnego znaczenia w obliczu coraz bardziej powszechnego wykorzystywania w pracy narzędzi cyfrowych i równoległego gromadzenia danych osobowych. Nadzór i kontrola powinny być stosowane w uzasadnionych sytuacjach tak, aby zapewniać maksymalny poziom prywatności zatrudnionych. Kwestie te zostały mocno zaakcentowane w przyjętym w roku 2021 Porozumieniu autonomicznym partnerów społecznych nt. cyfryzacji. Zadaniem partnerów społecznych jest obecnie odpowiednie nadzorowanie jego wdrażania i w tym celu zostanie zorganizowana konferencja.
  5. Doskonalenie dopasowywania umiejętności (improving skills matching in Europe) w związku z koniecznością ich szybkich zmian (upskilling and reskilling) w obliczu trwającego procesu ‘podwójnej’ transformacji (zielonej i cyfrowej). Partnerzy społeczni powinni wzajemnie zadbać o odpowiedni dostęp pracowników do szkoleń i w tym celu zorganizowana zostanie wspólna konferencja upowszechniająca dobre praktyki z poszczególnych krajów członkowskich UE i w różnych sektorach.
  6. Rozbudowa potencjału partnerów społecznych (capacity building), których aktywność pozwoliła ograniczyć negatywne skutki kryzysu związanego z pandemią Covid-19. Europejska Rada ds. Dialogu Społecznego oceni istniejące liczne projekty z tej dziedziny realizowane na poziomie europejskim i wykorzystywane instrumenty. Co więcej, europejscy partnerzy społeczni będą współdziałać na rzecz wzmocnienia potencjału organizacji na szczeblu krajowym, w tym w krajach kandydujących oraz we współpracy z krajami trzecimi. W tym celu utworzona będzie specjalna grupa robocza w ramach RDS dla identyfikacji problemów we wdrażaniu istniejących już porozumień autonomicznych, jak również zapewnienia finansowania dla wzmacniania potencjału partnerów społecznych w wybranych krajach (organizowanie seminariów, szkoleń, centrów informacji czy funduszy na tłumaczenia). Warto podkreślić, że ten ostatni priorytet jest kontynuacją działań z poprzedniego okresu i powinien mieć też istotne znaczenie dla wzmocnienia potencjału partnerów społecznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym również w Polsce.

 

Przyjęcie siódmego Roboczego Programu Europejskiego Dialogu Społecznego na lata 2022-2024 wpisuje się dobrze w kontekst podjętej obecnie przez UE nowej inicjatywy nt. dialogu społecznego, której wyrazem ma być przyjęcie na jesieni 2022 roku dwóch znaczących dokumentów wypracowywanych od kilku miesięcy w konsultacjach z europejskimi partnerami społecznymi, którzy zgłaszają do nich liczne własne postulaty (jak np. utworzenie w każdym Departamencie Komisji Europejskiej stanowiska ds. dialogu społecznego celem ułatwienia partnerom społecznym bezpośrednich kontaktów w istotnych dla nich sprawach). Jednym z nich będzie Komunikat Komisji Europejskiej, który wytyczy nowe ramy dialogu społecznego na poziomie europejskim, w tym również sektorowego dialogu społecznego (na poziomie sektorów gospodarczych). Drugim równoległym dokumentem ma być przygotowywane Rozporządzenie Rady Europejskiej dotyczące wzmocnienia dialogu społecznego w krajach członkowski UE. Obydwa te dokumenty, wraz z przyjętym właśnie siódmym Programem Roboczym Europejskiego Dialogu Społecznego, stworzą niewątpliwie nowe ramy dla dialogu społecznego w skali europejskiej. Z nadzieją na rozwiązania korzystne dla obydwu głównych stron dialogu społecznego, tj. pracodawców i pracobiorców.

 

Link do Programu:

https://www.businesseurope.eu/sites/buseur/files/media/reports_and_studies/2022-06-28_european_social_dialogue_programme_22-24_0.pdf


Andrzej Rudka, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan

Artykuł dla Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan

 

W czerwcu inflacja przekroczy 15%
30 czerwca 2022

W czerwcu inflacja przekroczy 15%

fot. shutterstock

Jutro GUS poda szacunkowe dane o inflacji w czerwcu. Możemy się spodziewać, że znowu będzie rekordowa i przekroczy 15%.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Według naszych prognoz inflacja w czerwcu wyniesie 15,3%, w maju osiągnęła 13,9%. Tak silny wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca podyktowany będzie niesłabnącym wzrostem cen ropy naftowej na świecie oraz kosztów wytwarzania energii. W przypadku Polski dochodzi do tego również wzrost cen węgla.

Również po danych dotyczących inflacji producenckiej, która kolejny raz przekroczyła 24%, widać że przedsiębiorstwa mają i będą mieć cały czas podwyższone koszty wytworzenia produktów i usług, a co za tym idzie będą przekładały wzrost kosztów na konsumenta.

 Co ciekawe, prawdopodobnie kolejne odczyty inflacji pokażą ponownie, że szybciej rosły ceny usług aniżeli produktów. Pozytywnie mimo wszystko mogą zaskoczyć ceny żywności.

Konfederacja Lewiatan

Nie wyższy niż ustawowy wzrost płac i emerytur nie powinien znacząco przyspieszyć inflacji
29 czerwca 2022

Nie wyższy niż ustawowy wzrost płac i emerytur nie powinien znacząco przyspieszyć inflacji

W 2023 roku płaca minimalna powinna wzrosnąć o ustawowy wskaźnik, co znacząco nie wpłynie na podwyższenie inflacji – uważa Konfederacja Lewiatan.

Według mechanizmu ustawowego wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć w przyszłym roku do 3 383 zł od 1 stycznia i do 3 450 zł od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej powinien być równy zakładanej inflacji tj. 7,8%. Na  wskaźniku ustawowym należy też oprzeć waloryzację rent i emerytur.

– Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie utrzymania minimalnego wzrostu płacy minimalnej. Taka podwyżka przy założeniu, że najniższe wynagrodzenie dotyczy około 2,5 mln pracujących nie powinna wpłynąć na znaczący wzrost inflacji. Akceptujemy też propozycje wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie zakładanej inflacji, czyli 7,8% i proponowany ustawowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2023 r. Jednocześnie rząd powinien przedstawić katalog działań, które przewiduje podjąć w sytuacji utrzymywania się wysokiej i rosnącej inflacji. Priorytetem musi szybkie uruchomienie KPO, który będzie miał korzystny wpływ na PKB, wzrost inwestycji oraz ograniczenie inflacji. Tak uważają pracodawcy, związki zawodowe, ale i rząd – mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, przewodniczący Zespołu Problemowego RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.

Partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego zwracają uwagę na kluczowe zagrożenie jakim jest dla gospodarki inflacja, brak uwzględnienia wpływu KPO na budżet oraz konsekwencje wydatków związanych z uchodźcami.

Pracodawcy podkreślają pogarszającą się kondycję gospodarki i zagrożenie recesją. Wskazują m.in., że rząd powinien czuć się zobligowany, aby obecną polityką makroekonomiczną zapobiegać kryzysowi i inflacji ograniczając niektóre wydatki. Odpowiedzią na obecną sytuację gospodarczą powinno być pobudzenie inwestycji, zwiększanie zatrudnienia, aktywizacja zawodowa i wydłużanie aktywności pracowników oraz pobudzenie firm do większej produkcji dóbr i usług. Polityka rządu nie powinna polegać na zwiększaniu deficytu. Ponadto pracodawcy wskazują na pogarszającą się  sytuację polskich przedsiębiorstw.

Z kolei związkowcy, obok zagrożeń związanych z inflacją,  zwracają uwagę na potrzebę wzrostu dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, szczególnie w okresie po pandemicznym. Pytają też o dane dotyczące wydatków rodzinnych i PFRON i eksponują postulaty dotyczące znaczącego wzrostu płacy minimalnej, także w kontekście wzrostów od 1 stycznia i 1 lipca 2023 roku, wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie  20%.

Rozpoczęta  w RDS dyskusja nad wzrostem wynagrodzeń i waloryzacji emerytur i rent wskazuje, że występują różnice w podejściu do tych mechanizmów, przede wszystkim w kontekście zagrożenia inflacją i spiralą cenowo – płacową, która uderzy nie tylko w gospodarkę, ale przede wszystkim w realne dochody gospodarstw domowych.

Według propozycji rządu  minimalne wynagrodzenie ma wzrosnąć od 1 stycznia 2023 r. do 3 383 zł, a od 1 lipca do 3 450 zł i odpowiednio minimalna stawka godzinowa do 22,10 zł i 22,50 zł, a wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o planowany wskaźnik inflacji – 7,8% .

Na dziś stan negocjacji pokazuje rozbieżności pomiędzy związkowcami a pracodawcami. Związkowcy proponują wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 20%, i znacznie wyższy od mechanizmu ustawowego i propozycji rządu wzrost wynagrodzenia minimalnego i wskaźnika waloryzacji rent i emerytur.

Pracodawcy po wstępnej dyskusji popierają  wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o planowany wskaźnik inflacji – 7,8% oraz ustawowy wskaźnik waloryzacji emerytur i rent, natomiast nie wypracowano jeszcze wspólnego stanowiska pracodawców dotyczącego wzrostu płacy minimalnej.

RDS do 14 lipca br. ma czas na wypracowanie porozumienia w sprawie  wskaźników wzrostu wynagrodzeń  w państwowej sferze budżetowej i minimalnego wynagrodzenia.

Konfederacja Lewiatan

Globalna strategia zdrowotna UE – czego będzie dotyczyła?
29 czerwca 2022

Globalna strategia zdrowotna UE – czego będzie dotyczyła?

fot. Natanael Melchor / Unsplash

Podstawą do działań globalnych Unii Europejskiej jest program „Global Gateway”. Jest to strategia, która ma na celu rozwiązanie globalnych problemów takim jak przeciwdziałanie zmianie klimatu, reforma systemów opieki zdrowotnej oraz poprawa konkurencyjności i bezpieczeństwa globalnych łańcuchów dostaw.

W latach 2021-2027 instytucje UE i Państwa Członkowskie uruchomią inwestycje o wartości 300 mld euro. W zakresie ochrony zdrowia, jednym z celów programu jest wzmocnienie łańcuchów dostaw i rozwój produkcji lokalnej produktów farmaceutycznych. UE będzie współpracować z krajami partnerskimi, aby zdywersyfikować łańcuchy dostaw produktów farmaceutycznych.

W maju bieżącego roku, podczas spotkania Ministrów Zdrowia Grupy G7 Stella Kyriakides (komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności) i Jutta Urpilainen (komisarz UE ds. partnerstw międzynarodowych) ogłosiły rozpoczęcie prac nad Globalną strategią zdrowotną UE (EU Global Health Strategy). Wspomniana strategia ma być częścią programu Global Gateway.

W ocenie przedstawicielek Komisji Europejskiej problemy zdrowotne muszą być rozwiązane w skali globalnej. UE będzie się starała usprawniać systemy opieki zdrowotnej, tak aby mogły one skuteczniej zapobiegać globalnym zagrożeniom dla zdrowia i skuteczniej na nie reagować, a także zwalczać wszystkie choroby zakaźne i niezakaźne.

Zgodnie ze słowami Stelli Kyriakides i Jutty Urpilainen: „Musimy zawrzeć silne strategiczne partnerstwa w dziedzinie zdrowia z innymi regionami świata. Musimy wzmocnić lokalny potencjał produkcyjny w dziedzinie ochrony zdrowia, zarówno w Afryce, jak i poza nią. W naszych działaniach musimy postawić na podejście „Jedno zdrowie”, uznając nierozerwalny związek między zdrowiem ludzi, zwierząt, roślin i ich wspólnego środowiska”.

Konfederacja Lewiatan będzie monitorować rozwój Globalnej strategii zdrowotnej i informować członków o potencjalnych możliwościach włączenia się biznesu do tejże strategii.

 


Kacper Olejniczak, ekspert Lewiatana ds. branży life sciences.

Artykuł dla czerwcowego wydania Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan

Europa odpowiada na wojnę w Ukrainie – najnowsze informacje
29 czerwca 2022

Europa odpowiada na wojnę w Ukrainie – najnowsze informacje

fot. European Union 2022

BusinessEurope, którego członkiem jest Lewiatan, podzieliło się najnowszymi informacjami w sprawie Ukrainy i sankcji nałożonych przez Zachód przeciwko Rosji i Białorusi. Ostatni tydzień obfitował w bardzo istotne, bez wątpienia historyczne wydarzenia z udziałem Rady Europejskiej i przywódców państw G7.

Rada Europejska przyznała Ukrainie i Mołdawii statusu krajów kandydujących do UE, a poprzez wspólną deklarację państw G7, zademonstrowane zostało spójne stanowisko państw demokratycznych wobec potrzeby odbudowy Ukrainy i gospodarczej izolacji Rosji.

 

Wyniki Rady Europejskiej

Ukraina i Mołdawia otrzymały status krajów kandydujących

W dniu 23 czerwca Rada Europejska przyznała Ukrainie i Mołdawii status krajów kandydujących do UE.  Przywódcy UE zwrócili się do Komisji Europejskiej o przedstawienie Radzie sprawozdania na temat spełnienia warunków określonych w opiniach Komisji, dotyczących odpowiednich wniosków o członkostwo. Rada podejmie decyzję o dalszych krokach, gdy wszystkie te warunki zostaną w całości spełnione.

Kontynuacja prac nad sankcjami

Rada Europejska zobowiązała się do dalszych prac nad sankcjami w odpowiedzi na agresję Rosji i wezwała wszystkie kraje do przestrzegania sankcji UE, w szczególności te, które kandydują do członkostwa w UE.

Solidarność z Ukrainą

Przywódcy wezwali Radę do podjęcia prac nad dalszym zwiększeniem wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Ponadto oczekuje się, że Komisja Europejska przedstawi wniosek w sprawie przyznania Ukrainie nowej specjalnej pomocy makrofinansowej w 2022 roku. Przywódcy UE wezwali również Komisję Europejską do przedstawienia propozycji dotyczących wsparcia UE dla odbudowy Ukrainy.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Przywódcy UE wezwali Rosję do natychmiastowego zaprzestania ataków na obiekty rolnicze oraz do odblokowania portów na Morzu Czarnym, aby umożliwić eksport ukraińskiego zboża i wznowienie żeglugi handlowej.

Bardziej szczegółowe konkluzje Rady Europejskiej w sprawie Ukrainy oraz wniosków o członkostwo złożonych przez Ukrainę, Mołdawię i Gruzję, Bałkanów Zachodnich i stosunków zewnętrznych można znaleźć tutaj

 

Wyniki szczytu G7

Przywódcy z tzw. Grupy siedmiu (G7) spotkali się w Schloss Elmau w Niemczech w dniach 26-28 czerwca 2022 roku. Dołączyli do nich przywódcy Argentyny, Indii, Indonezji, Senegalu i RPA, a także Ukrainy. Jeśli chodzi o kwestię wojny na Ukrainie, przywódcy G7:

  • Ponownie potępili nielegalną i nieuzasadnioną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i potwierdzili swoje zobowiązanie do dalszego udzielania Ukrainie wsparcia finansowego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego.
  • Zobowiązali się do wspierania procesu odbudowy Ukrainy w ramach międzynarodowej konferencji i planu odbudowy, opracowanych i wdrażanych przez Ukrainę w ścisłej współpracy z partnerami międzynarodowymi.
  • Zobowiązali się do dalszego nakładania poważnych i trwałych obciążeń na Rosję, aby pomóc w zakończeniu tej wojny poprzez skoordynowane sankcje i zmniejszenie dochodów Rosji, w tym dochodów ze złota.
  • Postanowili podjąć natychmiastowe działania w celu zabezpieczenia dostaw energii i ograniczenia gwałtownych wzrostów cen spowodowanych nadzwyczajnymi warunkami rynkowymi, w tym poprzez rozważenie dodatkowych środków takich, jak (tymczasowe) pułapy cenowe. Grupa G7 potwierdziła swoje zobowiązanie do stopniowego zmniejszania zależności od rosyjskiej energii bez naruszania celów związanych z klimatem i ochroną środowiska. W szczególności w odniesieniu do ropy naftowej grupa G7 rozważy różne podejścia, w tym możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu świadczenia wszelkich usług związanych z transportem rosyjskiej ropy naftowej i produktów ropopochodnych drogą morską na całym świecie, chyba że ropa naftowa zostanie zakupiona po cenie lub poniżej ceny, która zostanie uzgodniona w porozumieniu z partnerami międzynarodowymi. Rozważając te i inne opcje, przywódcy rozpatrzą również mechanizmy łagodzące dla krajów najbardziej narażonych i dotkniętych skutkami konfliktu.

Komunikat przywódców G7 można znaleźć tutaj. Oświadczenie w sprawie ataku rakietowego na centrum handlowe w Kremenchucku można znaleźć tutaj.

Przykładowy link

źródło: BusinessEurope
Polskie firmy deklarują wsparcie edukacji cyfrowej w Ukrainie [+MP3]
29 czerwca 2022

Polskie firmy deklarują wsparcie edukacji cyfrowej w Ukrainie [+MP3]

Oprócz wsparcia odbudowy infrastruktury w Ukrainie, potrzebne są również działania na rzecz wzmocnienia i rozwoju edukacji cyfrowej w tym kraju. Firmy należące do Konfederacji Lewiatan i zajmujące się edukacją cyfrową deklarują gotowość do współpracy w nowym programie Ministerstwa Rozwoju i Technologii wspierającym odbudowę Ukrainy.

Wysłuchaj komentarza Małgorzaty Lelińskiej

W wyniku trwającej wojny w Ukrainie, została poważnie zniszczona nie tylko infrastruktura (drogi, mosty, sieci wodociągowe), ale także zaplecze szkół, uczelni wyższych i innych placówek edukacyjnych. Ukraińscy nauczyciele i kadra akademicka mają bardzo ograniczone możliwości prowadzenia zajęć, z powodu braku odpowiedniego sprzętu oraz oprogramowania.

Przedsiębiorcy z Rady ds. EdTech Konfederacji Lewiatan w odpowiedzi na ogłoszony przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę program odbudowy Ukrainy, zadeklarowali gotowość do współpracy.

– Członkowie Konfederacji Lewiatan są w stanie zapewnić nie tylko dostawy nowoczesnych i cyfrowych rozwiązań edukacyjnych w postaci np. oprogramowania, sprzętu do nauki zdalnej, ale także wiedzę ekspercką oraz know-how – zauważa Małgorzata Lelińska, dyrektorka departamentu funduszy unijnych i edukacji cyfrowej Konfederacji Lewiatan.

Wsparcie polskich firm EdTech może być skierowane nie tylko do ukraińskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych, ale również do uczelni wyższych, oraz instytucji szkoleniowych (VET), zajmujących się kształceniem osób dorosłych czy pracowników ukraińskich firm.

– Jesteśmy zainteresowani udziałem w procesie transformacji cyfrowej edukacji, obejmującej również doradztwo oraz szkolenia w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych nauczycieli, instruktorów i wykładowców. Nasi członkowie dysponują bogatym doświadczeniem oraz odpowiednim potencjałem podkreśla Marcin Kowalski, przewodniczący Rady EdTech Konfederacji Lewiatan.

Firmy EdTech wyraziły gotowość do udziału w konsultacjach branżowych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zaplanowanych od sierpnia br. Wypracowane zostaną wtedy narzędzia, dzięki którym polskie przedsiębiorstwa otrzymają niezbędną pomoc ze strony administracji rządowej dla swoich działań.

Konfederacja Lewiatan

 

 

 

Pobierz plik MP3
Składanie wniosków do CI KRS – uwagi Lewiatana do projektu rozporządzenia
28 czerwca 2022

Składanie wniosków do CI KRS – uwagi Lewiatana do projektu rozporządzenia

W związku z pracami legislacyjnymi dotyczącymi projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosków składanych do Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, a także odpisów, wyciągów, zaświadczeń, informacji, dokumentów oraz kopii dokumentów doręczanych wnioskodawcom za pośrednictwem tego systemu (nr. B624), Konfederacja Lewiatan przedstawia poniższe stanowisko.

KL/252/124/PH/2022

Pobierz
Wykaz prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac – uwagi Lewiatana do projektu rozporządzenia
28 czerwca 2022

Wykaz prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac – uwagi Lewiatana do projektu rozporządzenia

W nawiązaniu do prowadzonych prac nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (RC10), przedstawiamy uwagi Konfederacji Lewiatan.

KL/248/122/RL/2022

Pobierz
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom – uwagi Lewiatana
28 czerwca 2022

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom – uwagi Lewiatana

W związku z pracami legislacyjnymi dotyczącymi ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (druk nr. 742), Konfederacja Lewiatan przedstawia poniższe stanowisko.

KL/250/123/AZ/2022

Pobierz
Prawo własności przemysłowej – stanowisko Lewiatana dot. projektu ustawy
28 czerwca 2022

Prawo własności przemysłowej – stanowisko Lewiatana dot. projektu ustawy

Konfederacja Lewiatan („Lewiatan”) pragnie odnieść się do Projektu ustawy – Prawo własności przemysłowej z dnia 25 kwietnia 2022 r. („Projekt”), któremu w wykazie prac Ministra Zdrowia nadano nr: UD263.

KL/245/120/GR/2022

Pobierz