Prowadzenie mediacji cywilnych i gospodarczych – szkolenie z certyfikatem
29 lutego 2024

Prowadzenie mediacji cywilnych i gospodarczych – szkolenie z certyfikatem

Centrum Mediacji Lewiatan organizuje szkolenie „Prowadzenie mediacji cywilnych i gospodarczych” z certyfikatem ZSK: Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych.

Coraz więcej osób, w tym inni radcowie prawni, radczynie prawne i adwokaci, adwokatki zdobywają kompetencje mediatorów i mediatorek cywilnych i gospodarczych. Zapraszamy osoby, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje.

100-godzinne szkolenie przygotowane jest zgodnie z najnowszymi standardami szkolenia mediatorów Społecznej Rady ds. ADR przy ministrze sprawiedliwości, w oparciu o wytyczne CEPEJ (CEPEJ Guidelines on Designing and Monitoring Mediation Training Schemes). Adresowane jest do wszystkich, którzy chcieliby uzyskać nowe kompetencje zawodowe.

Szkolenie kończy walidacja ZSK (Zintegrowany System Kwalifikacji) kwalifikacji: „Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych”. Kwalifikacja, która jest uznawana w UE.

Odbędzie się w formie 4 zjazdów weekendowych, które rozpoczynają się 5 kwietnia br. i trwają do 9 czerwca br.

  • Kandydat/kandydatka dokonuje REJESTRACJI w IKONGRESIE i potwierdza przez to, że przeczytał Kartę Zgłoszeniową.
  • Rejestracja i płatność faktury proforma stanowią jednocześnie potwierdzenie zawarcia Umowy o przeprowadzenie szkolenia.

Dlaczego warto być certyfikowanym mediatorem/mediatorką? Bo certyfikat wydany przez Instytucję Certyfikującą to potwierdzenie kwalifikacji i gwarancja jakości, której szukają klienci.

Pierwszą edycję uważamy za udaną, o czym świadczą m.in. wypowiedzi uczestników na LinkedIn:

„Dziękuję Centrum Mediacji Lewiatan, w tym przede wszystkim znakomitym prowadzącym, za świetnie przeprowadzone 100-stu godzinne szkolenie z mediacji cywilnych i gospodarczych!”.

„Szkolenie w sposób idealny łączyło wiedzę teoretyczną, wprowadzającą w świat mediacji, ale także część praktyczną, przepełnioną konkretnymi wskazówkami oraz tym, co osobiście zapamiętam najbardziej, symulacjami mediacji, gdzie każdy z uczestników miał możliwość wcielenia się w rolę mediatora”.

„Świetne szkolenie, fantastyczni wykładowcy i trenerzy, bardzo dogodna formuła i doskonała organizacja #KonfederacjaLewiatan. Dla prawników i nieprawników – ciekawa szansa na poszerzenie horyzontów a (dla niektórych) także perspektyw zawodowych. Z dużą satysfakcją – polecam!”.

Terminy:

4 zjazdy po 3 dni – piątek i sobota stacjonarnie i jeden (niedziela) online w dniach:

  • I Zjazd – 5-7.04.
  • II Zjazd – 19-21.04.
  • III Zjazd – 17-19.05.
  • IV Zjazd – 7- 9.06.

Terminy walidacji 17,18.06.2024 r.

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu? Głównym celem szkolenia jest przygotowanie kandydatów i kandydatek do wykonywania zawodu mediatora. Ponadto szkolenie będzie poprowadzone przez znakomitych trenerów z ogromnym doświadczeniem oraz umiejętnością dzielenia się wiedzą:

Grażyna Górska, trenerka ze wspaniałą umiejętnością dzielenia się swoją wiedzą, wprowadzi w arkana warsztatu stosowania parafrazy i innych narzędzi komunikacji interpersonalnej.

Agnieszka Siedlecka-Andrychowicz m.in. wprowadzi w terminologię negocjacji, zajmie się omówieniem zasad mediacji, a także obowiązującymi zasadami etyki mediatora.

Mec. Małgorzata Roszkowska jako wykładowczyni studiów podyplomowych z zakresu mediacji na UJ wprowadzi i ugruntuje wiedzę z obszaru mediacji online, wprowadzi w tajniki techniki w mediacji stacjonarnej a mediacji prowadzonej online.

Dr Tomasz Cyrol trener i wykładowca podczas wielu szkoleń poprowadzi symulacji mediacji zgodnie z wymogami ZSK.

Dr Tomasz Antoszek – trener i psycholog biznesu, prawnik, który wie, jak przekazywać wiedzę i robi to z wielką przyjemnością – usystematyzuje wiedzę z zakresu prawa cywilnego, przygotowywania dokumentów mediatora i przeprowadzi próbny test egzaminacyjny.

Mec. Cezary Rogula (tbc) mediator, trener z ogromnym praktycznym doświadczeniem poprowadzi zajęcia m.in. przygotowujące do walidacji, powtórzy zagadnienia z obszaru prawa cywilnego i przepisów dot. mediacji, a także odpowie na wszelkie Twoje pytania i wątpliwości.

Nie czekaj – zapisz się na szkolenie dla początkujących mediatorów przygotowujące do walidacji i zdobądź certyfikat ZSK „Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych”.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Pracujemy w kameralnych grupach. Dlatego prosimy o niezwłoczne potwierdzenie udziału tutaj.

Na adres email prześlemy wszystkie wymagane dokumenty. Na wszelkie pytania odpowiemy poprzez kontakt: rejestracja@cammediacje.pl. Napisz do nas i zostaw swój numer telefonu.

Spotkanie władz i członków Lewiatana – zapraszamy do udziału
29 lutego 2024

Spotkanie władz i członków Lewiatana – zapraszamy do udziału

Podsumowania minionego roku oraz dyskusje na temat planów na nadchodzące miesiące, a także tematy kluczowe dla Polski, Europy i świata zdominują kolejne spotkanie władz i członków Lewiatana. Udział potwierdzili goście specjalni - ministrowie cyfryzacji i rozwoju.

Organizujemy kolejne cykliczne spotkanie w gronie organizacji zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan oraz jej władz. Będą podsumowania roku 2023 oraz plany na nadchodzące miesiące.

Tematy spotkania władz i członków Lewiatana

Planujemy poruszyć następujące zagadnienia:

  • 2024 jako rok wyborczy na świecie,
  • Polska przed prezydencją w UE,
  • wyzwania stające przed wspólnotą,
  • polityka równościowa,
  • kondycja naszej gospodarki,
  • potrzeby rynku.

Dyskusje odbywać się będą podczas dwóch dni w trakcie zaplanowanych paneli oraz w trakcie nieformalnych spotkań i rozmów oraz networkingu. Pierwszego dnia wieczorem po merytorycznych zapraszamy na uroczystą kolację i after party.

Przedstawiciele rządu gośćmi specjalnymi Lewiatana

Goście specjalni wydarzenia to członkowie Rady Ministrów:

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji

Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii

Prof. Antoni Dudek z UKSW przedstawi wykład „Historia polityczna Polski 1989—2023”.

Termin: spotkanie rozpocznie się w czwartek 4 marca 2024 o godz. 15:00 i potrwa do piątku 15 marca do godz. 16:00.

Miejsce: Hotel Holiday Inn Resort, ul. Telimeny 1, Warszawa – Józefów

Serdecznie zapraszamy członków Lewiatana do rejestracji tutaj.

Agenda spotkania tutaj.

Fot. zdjęcia z ubiegłorocznego spotkania

Zobacz też, o czym mówiliśmy na spotkaniu w zeszłym roku.

 

Prawo autorskie i prawa pokrewne – uwagi Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatana
29 lutego 2024

Prawo autorskie i prawa pokrewne – uwagi Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatana

W związku z zaproszeniem do konsultacji społecznych projektu ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (numer z wykazu UC6), Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan przesyła uwagi.

KL/122/33/ET/2024

Pobierz
Wymiana informacji podatkowych z innymi państwami – uwagi Lewiatana
29 lutego 2024

Wymiana informacji podatkowych z innymi państwami – uwagi Lewiatana

W związku z trwającym procesem legislacyjnym projektu ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw Konfederacja Lewiatan przekazuję uwagi.

KL/112/31/ASW/2024

Pobierz
Inwestycje uratowały PKB [+MP3]
29 lutego 2024

Inwestycje uratowały PKB [+MP3]

Produkt krajowy brutto w IV kwartale 2023 r. zwiększył się realnie o 1% rok do roku, wobec wzrostu o 2,5% w analogicznym kwartale 2022 r. – podał GUS.

Wysłuchaj komentarz eksperta:

Odtwarzacz plików dźwiękowych

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana

Kolejny odczyt PKB za ostatni kwartał ubiegłego roku potwierdza wcześniejsze szybkie szacunki. PKB w IV kwartale w stosunku do III kwartału pozostał bez zmian (po odesezonowaniu). Zgodnie z przewidywaniami w kwartalnej analizie widać spadki popytu krajowego, a co za tym idzie konsumpcji. Z drugiej strony mamy wyraźny wzrost inwestycji o 2,8% kw/kw, a jeszcze szybciej rosła akumulacja brutto: 5,4% (kategoria zawierająca w sobie m.in. inwestycje). To możne oznaczać, że firmy ponownie zaczęły gromadzić zapasy.

Bardzo daleko nam do tego co działo się rok wcześniej w kwestii wypełnienia przez firmy magazynów. W relacji rocznej, odsezonowanej, akumulacja brutto spada aż o 12,5%. Całość wzrostu rok do roku, w IV kwartale (+1,7%) dźwigają na sobie inwestycje z wynikiem zbliżającym się do granicy 10% wzrostu oraz dodatnie saldo wymiany handlowej.

Niezależnie czy analizujemy dane odsezonowane, czy też nie, widać, że filarem wzrostu w IV kwartale była bardzo szeroko rozumiana branża budowlano-mieszkaniowa. Ta pierwsza, po uwzględnieniu sezonowości rośnie o 5,8% r/r, a zdecydowanie wyprzedza ją obsługa rynku nieruchomości z wynikiem 8,2%. To oczywiście efekt uruchomionego programu „Bezpieczny kredyt 2%” znacznie zwiększającego popyt na mieszkania oraz kredyty.

Dane za IV kwartał, opublikowane po wynikach za cały rok nie budzą już większych emocji. Nie mają też specjalnego wpływu na naszą prognozę dotyczącą obecnego roku.  Nadal przewidujemy w 2024 roku wzrost PKB  na poziomie 2,4%.

 Konfederacja Lewiatan

 

 

 

Ustanawianie i działania europejskich rad zakładowych – stanowisko Lewiatana
29 lutego 2024

Ustanawianie i działania europejskich rad zakładowych – stanowisko Lewiatana

Stanowisko Konfederacji Lewiatan do projektu dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2009/38/WE w zakresie ustanawiania i działania europejskich rad zakładowych oraz skutecznego egzekwowania prawa do ponadnarodowego informowania i konsultacji (2024/0006 (COD).

KL/111/30/RL/2024

Pobierz
Czas na ożywienie jednolitego rynku UE
28 lutego 2024

Czas na ożywienie jednolitego rynku UE

W ostatnich latach nie odnotowaliśmy zbyt wielu postępów w integracji jednolitego rynku UE. Tylko ok. 8 proc. europejskich małych i średnich firm aktywnie prowadzi działalność poza krajem pochodzenia. Biznes apeluje do unijnych instytucji, aby ożywiły jednolity rynek i ułatwiły przedsiębiorstwom obecność na wszystkich rynkach UE.

– Temat jednolitego rynku jest niedoceniony zarówno w Brukseli, jak i w państwach członkowskich. Tymczasem warto pamiętać, że to on przede wszystkim napędza unijną gospodarkę i buduje konkurencyjność firm. Jednak unijne przedsiębiorstwa borykają się z tymi samymi barierami, które istniały 20 lat temu. Jedynie 8,7% MŚP angażuje się w transgraniczną sprzedaż internetową. Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących jednolitego rynku napotyka trudności, ponieważ w obecnej kadencji działania KE przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80% – komentuje Kinga Grafa, zastępczyni dyrektora generalnego ds. europejskich Konfederacji Lewiatan.

Raport o przyszłości jednolitego rynku

Na prośbę Rady Europejskiej, nad raportem o przyszłości jednolitego rynku UE pracuje Enrico Letta, były premier Włoch oraz prezydent Instytutu Jacques`a Delorsa.

W czasie spotkania, które odbyło się w siedzibie Lewiatana, Enrico Letta podkreślił, że jednolity rynek UE jest jednym z największych osiągnięć wspólnoty europejskiej, który przyczynił się do podniesienia poziomu życia obywateli Unii i wzmocnienia jej konkurencyjności.

– Jednak aby sprostać obecnym wyzwaniom geopolitycznym, musimy zadbać, aby jednolity rynek prawidłowo funkcjonował oraz ewoluował wraz z szybko zmieniającym się światem. Konieczna jest dalsza integracja rynku wewnętrznego i eliminacja barier, które ograniczają aktywność europejskich przedsiębiorstw.  Zmianom też muszą ulec zasady przyznawania pomocy publicznej, które obecnie zaburzają konkurencyjność w Europie – powiedział Letta.

– Liczymy, że raport Letty, razem z raportem Draghiego nt. konkurencyjności, będą stanowić impuls do zmian, których UE bardzo potrzebuje – dodaje Kinga Grafa.

Bez postępów w integracji

Prawodawstwo unijne, które  powstało na przestrzeni ostatnich latach, nie przyczyniło się do postępów w integracji jednolitego rynku. W corocznych orędziach o stanie UE, temat ten był traktowany marginalnie. To dziwi, bo szacunki samej Komisji Europejskiej wskazują, że dzięki swobodnemu przepływowi towarów i usług, PKB UE jest większy o 8–9%. Efekt zwiększonej konkurencji przyczynił się do uzyskania dodatkowych 2% PKB. Jednolity rynek zwiększa produktywność, podnosi jakość i pomaga obniżać ceny. Ma on również pozytywny wpływ na zatrudnienie – aż 56 mln miejsc pracy w UE zależy od handlu w ramach jednolitego rynku. Liczba pracowników zależnych od usług transgranicznych podwoiła się od 2000 r., odnotowując wzrost o 94% w porównaniu ze wzrostem całkowitego zatrudnienia o 5,5%. Co więcej, dzięki swojej skali i integracji jednolity rynek wzmocnił pozycję i wpływy UE na świecie. Jednak do wykorzystania jego pełnego potencjału jest wciąż daleko.

Korzyści mogą przekroczyć 700 mld euro

W niedawnej aktualizacji badania Parlamentu Europejskiego pt. „Koszt braku Europy” oszacowano, że korzyści wynikające z usunięcia pozostałych barier mogą wynieść 713 miliardów euro do końca 2029 r., co w znaczny sposób ułatwiłoby przedsiębiorstwom (zwłaszcza MŚP) i konsumentom czerpanie jeszcze większych korzyści ze wspólnego rynku, dzięki czemu zakup towarów i usług oraz ich dostarczenie na terenie całej UE stałby się łatwiejszy i tańszy. Jest to szczególnie ważne dla konsumentów obecnie, w dobie niepewności, wysokiej inflacji i wysokich cen energii.

Niestety, unijne przedsiębiorstwa borykają się z tymi samymi barierami, które istniały 20 lat temu. Jedynie 8,7% MŚP angażuje się w transgraniczną sprzedaż internetową. Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących jednolitego rynku napotyka trudności, ponieważ w obecnej kadencji, działania KE przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80%.

Konfederacja Lewiatan

 

Spotkanie z Enrico Lettą w Lewiatanie
27 lutego 2024

Spotkanie z Enrico Lettą w Lewiatanie

W siedzibie Konfederacji Lewiatan odbyło się spotkanie z Enrico Lettą, byłym premierem Włoch i prezydentem Instytutu Jacques`a Delorsa, który został przez Radę Europejską poproszony o przygotowanie raportu dotyczącego przyszłości jednolitego rynku Unii Europejskiej. Tematem rozmów były kierunki rozwoju unijnego rynku wewnętrznego.

27 lutego w siedzibie Lewiatana Enrico Letta spotkał się z przedstawicielami biznesu, związków zawodowych oraz organizacji pozarządowych, aby opowiedzieć o swoich pracach nad raportem o przyszłości jednolitego rynku UE, a także porozmawiać z przedstawicielami partnerów społecznych o ich doświadczeniach i propozycjach dotyczących reform unijnego rynku wewnętrznego.

Enrico Letta podkreślił, że jednolity rynek UE jest jednym z największych osiągnięć wspólnoty europejskiej, który przyczynił się do podniesienia poziomu życia obywateli Unii i wzmocnienia jej konkurencyjności. Jednak, aby sprostać obecnym wyzwaniom geopolitycznym, musimy zadbać o to, żeby jednolity rynek prawidłowo funkcjonował oraz ewoluował wraz z szybko zmieniającym się światem.

Jakie są bariery rynku wewnętrznego

Letta mówił o konieczności dalszej integracji rynku wewnętrznego i eliminacji barier, które ograniczają aktywność europejskich przedsiębiorstw. Wskazał, że tylko 8 procent europejskich MŚP aktywnie działa poza krajem pochodzenia i dlatego też musimy stworzyć narzędzia, które ułatwią przedsiębiorstwom obecność na wszystkich rynkach UE. Zmianom muszą też ulec zasady przyznawania pomocy publicznej, które w jego ocenie obecnie zaburzają konkurencyjność w Europie.

Uczestnicy spotkania podzielili się z E. Lettą swoimi doświadczeniami, omawiając wciąż istniejące bariery na rynku wewnętrznym, które ograniczając aktywność przedsiębiorstw w UE. Jednym z większych problemów, z którymi boryka się biznes, jest liczba regulacji unijnych oraz duża fragmentacja rynku UE.

Wzmocnienie rynku wewnętrznego wśród tematów polskiej prezydencji 

W spotkaniu prowadzonym przez prezydenta Lewiatana Macieja Wituckiego wziął również udział Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Jak podkreślił, temat wzmocnienia rynku wewnętrznego i zapewnienia konkurencyjności UE będzie jednym z głównych tematów polskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się już 1 stycznia przyszłego roku.

Raport Letty zostanie zaprezentowany w marcu i ma stanowić inspirację dla unijnych instytucji w zakresie kierunków rozwoju unijnego rynku wewnętrznego.

Było to pierwsze spotkanie z cyklu „Spotkań z prezydencją” organizowanego przez Przedstawicielstwo Lewiatana w Brukseli w związku ze zbliżającą się polską prezydencją w Radzie UE.

 

Udzielanie pomocy de minimis na dywersyfikację działalności mikroprzedsiębiorców, małych lub średnich przedsiębiorców w ramach KPO – stanowisko Lewiatana
27 lutego 2024

Udzielanie pomocy de minimis na dywersyfikację działalności mikroprzedsiębiorców, małych lub średnich przedsiębiorców w ramach KPO – stanowisko Lewiatana

Stanowisko Konfederacji Lewiatan do projektu rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy de minimis na dywersyfikację działalności mikroprzedsiębiorców, małych lub średnich przedsiębiorców w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

KL/109/29/MCh/2024

Pobierz
Podsumowaliśmy projekt Better Skilled
27 lutego 2024

Podsumowaliśmy projekt Better Skilled

21 lutego br. w siedzibie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli odbyła się ważna debata na temat umiejętności cyfrowych, będąca podsumowaniem realizowanego przez Konfederację Lewiatan projektu Better Skilled dofinansowanego przez Unię Europejską.

Zapewnienie udanej transformacji cyfrowej nie jest możliwe bez inwestycji w niezbędne kompetencje, szczególnie w kontekście postępującej automatyzacji i robotyzacji w miejscu pracy. Pracownicy muszą zdobywać nowe umiejętności i kwalifikacje, aby dostosować się do zmieniających się zadań zawodowych i zachować konkurencyjność na rynku pracy. Jednocześnie niedobory wykwalifikowanej siły roboczej stanowią poważny problem dla przedsiębiorstw w UE i stanowią zagrożenie dla ich przyszłego wzrostu.  Dlatego umożliwienie ludziom pracy w nowym środowisku cyfrowym wymaga wspólnych wysiłków ukierunkowanych na wyposażenie pracowników w cyfrowe umiejętności.

Podczas konferencji uczestnicy starali się znaleźć odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

  •  Jak ważne są umiejętności korzystania z nowoczesnych narzędzi AI/IoT?
  • Czy umiejętności związane z bezpieczeństwem cyfrowym i zdalną komunikacją są ważniejsze w perspektywie krótkoterminowej niż cyfrowe umiejętności podstawowe i ściśle techniczne?
  • Czy istnieje konsensus w sprawie postrzegania kompetencji komunikacyjnych i podstawowych umiejętności, które nie wymagają certyfikacji? Czy posiadanie odpowiedniego certyfikatu lub innej formy potwierdzenia umiejętności jest wymagane na rynku pracy?
  • Jakie strategie przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji podejmują przedsiębiorstwa w zakresie umiejętności cyfrowych?

Konferencja odbyła się z udziałem Stefano Mallia – Prezydenta Grupy Pracodawców w EKES, Michael Horgan (Komisja Europejska, DG EMPL), Joanny Napierały (Cedefop), przedstawicieli organizacji pracodawców:  Alfonso Balsamo (Confindustria), Siham Saidi (MEDEF), Sławomir Szymczak (Konfederacja Lewiatan) oraz związków zawodowych Tatjana Babrauskienė (Lithuanian Education and Science Trade Union), którzy rozmawiali o przyszłym zapotrzebowaniu na umiejętności cyfrowe oraz znaczeniu polityk i strategii cyfrowych w UE. Uczestnicy podzielili się dobrymi praktykami w zakresie rozwijania kompetencji i kwalifikacji cyfrowych oraz omówili rozwiązania i priorytety w kontekście nowych potrzeb rynku pracy.

Wydarzenie było moderowane przez Roberta Lisickiego (Konfederacja Lewiatan), a podsumowania dokonała Kinga Grafa (Konfederacja Lewiatan). Ponadto w konferencji udział wzięli przedstawiciele innych organizacji pracodawców (VBO FEB, BDA, DA), stałych przedstawicielstw ze Szwecji, Danii i Węgier oraz firm należących do Lewiatana.

Główne wnioski płynące ze spotkania są następujące:

  1. Ze względu na szybką transformację cyfrową zapotrzebowanie na umiejętności cyfrowe nigdy nie było większe i w najbliższej dekadzie będzie nadal rosło.
  2. Między państwami członkowskimi istnieją znaczne różnice w osiąganiu ustalonych celów w zakresie opanowania podstawowych umiejętności cyfrowych. Program polityki Droga ku cyfrowej dekadzie dla państw członkowskich UE ustanowił cel na 2030 r. dla UE, wskazujący, że przynajmniej 80% osób w wieku 16-74 lata będzie posiadać co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe. Polska obecnie pozostaje w tyle na poziomie 43-46%.
  3. Pracownicy nie zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję, ale pracownicy posiadający umiejętności pracy z AI zastąpią pracowników niezaznajomionych z tymi umiejętnościami.
  4. Podnoszenie i przekwalifikowywanie siły roboczej, inwestowanie w umiejętności nauczycieli oraz modernizacja edukacji i szkoleń powinny stać się naszymi priorytetami, aby transformacja cyfrowa przynosiła korzyści każdemu.
  5. W ramach dualnej transformacji, potrzebujemy podejścia, które integruje rozwój umiejętności ekologicznych i cyfrowych.

W celu nabywania i podnoszenia umiejętności cyfrowych pracowników kluczową rolę odgrywają partnerzy społeczni. Choć bardzo ważne są takie obszary jak ochrona pracy, restrukturyzacja, a także zbiorowy głos pracowników, to jednym z najważniejszych obszarów jest rozwój umiejętności, także poprzez uczenie się w miejscu pracy. Partnerzy społeczni pełnią rolę adwokatów, negocjatorów i koordynatorów, dbając o to, aby rozwój umiejętności cyfrowych był zgodny z potrzebami i prawami pracowników. Ich aktywne zaangażowanie wydaje się mieć kluczowe znaczenie dla sprawiedliwej i włączającej tranzycji do cyfrowych miejsc pracy.


Sławomir Szymczak, ekspert Lewiatana

Komentarz dla Brussels Headlines – newslettera Konfederacji Lewiatan, w którym poruszamy tematy europejskie

 

Projekt pt.: Budowanie potencjału i wewnętrznej ekspertyzy Konfederacji Lewiatan w zakresie umiejętności i kompetencji w miejscu pracy po pandemii COVID-19 (Better Skilled). 
Finansowane przez Unię Europejską. Poglądy i wyrażone opinie są jednak wyłącznie poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają przepisy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. W związku z powyższym ani Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.