Zwolnienia wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy – uwagi Lewiatana
31 października 2024

Zwolnienia wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy – uwagi Lewiatana

W nawiązaniu do pisma z dnia 23 października 2024 roku, znak DAG4.8100.8.2024 kierującego do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (nr 899 wykazie prac legislacyjnych Ministra Finansów), przekazuję uwagi Konfederacji Lewiatan.

KL/563/158/ASW/2024

Pobierz
Wychowanie w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi – stanowisko Lewiatana
31 października 2024

Wychowanie w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi – stanowisko Lewiatana

W związku z otrzymanym pismem (sygn. BPS.DKS.KU.0401.5.2004) Konfederacja Lewiatan przekazuje stanowisko w odniesieniu do Projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (druk senacki nr 166).

KL/562/157/KO/2024

Pobierz
Zmiana Kodeksu postępowania cywilnego – stanowisko Lewiatana
31 października 2024

Zmiana Kodeksu postępowania cywilnego – stanowisko Lewiatana

W związku procedowaniem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 728) Konfederacja Lewiatan przesyła stanowisko  wobec przedłożonego projektu.

KL/561/156/ET/2024

Pobierz pismo
Inflacja do końca roku nie spadnie poniżej 5% [+MP3]
31 października 2024

Inflacja do końca roku nie spadnie poniżej 5% [+MP3]

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku br. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 roku wzrosły o 5%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca były wyższe o 0,3% - podał GUS.

Wysłuchaj komentarza eksperta:

Komentarz Mariusza Zielonki, głównego ekonomisty Lewiatana

Październik kończymy wzrostami cen na poziomie 5% w skali roku. To jednocześnie najwyższy wynik w 2024 r. (we wrześniu  było 4,9%). Materializuje się nasz scenariusz rozwoju inflacji na końcówkę roku. Od tego momentu inflacja będzie już przekraczać wyznaczoną w październiku granicę. Nadal zaskakująco szybko drożeje żywność, choć część wzrostu cen wyjaśnia niższa stawka VAT sprzed roku. Bez zmian z kolei pozostają ceny paliw. Na inflację na stacjach paliw w październiku miały wpływ obniżki cen benzyny sprzed roku. Za miesiąc ten czynnik powinien już działać w kierunku obniżenia ogólnego wskaźnika inflacji.

Niezmiennie inflację przyspieszają wzrosty cen energii i nośników tej energii. Zbliżamy się do szczytu sezonu grzewczego, można zatem spodziewać się podrożenia cen tych nośników.

Patrząc na szczątkowe dane GUS można zaryzykować stwierdzenie, że ceny towarów kolejny miesiąc nadrabiają dystans dzielący je od tempa wzrostu cen usług. To nie jest dobry omen jeśli chodzi o naszą konsumpcję w końcówce roku. Kupujemy mniej niż przed rokiem. Gdyby ten trend się utrzymał do końca roku, to prognozy o wzroście PKB powyżej 3% w 2024 roku można będzie włożyć między bajki.

Więcej komentarzy ekonomicznych w serwisie społecznościowym X, na profilu naszego eksperta Mariusza Zielonki, https://x.com/MariuszZielon11

Konfederacja Lewiatan

 

 

 

 

Raport Lewiatana. Postulaty podatkowe nie mogą długo czekać na spełnienie
30 października 2024

Raport Lewiatana. Postulaty podatkowe nie mogą długo czekać na spełnienie

Większość postulatów podatkowych przedsiębiorców pozostaje wciąż niezrealizowana. Nie nastąpiło uproszczenie przepisów i usunięcie tych, które generują największe trudności, nie poprawiła się jakość prawa podatkowego.

Przed rokiem eksperci Konfederacji Lewiatan w porozumieniu z firmami, przygotowali kilkadziesiąt postulatów do nowego rządu, które obejmowały 12 obszarów, m.in. podatki, pracę, edukację, energetykę, cyfryzację. Teraz w specjalnym raporcie „Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy” oceniamy jak rząd realizuje propozycje przedsiębiorców.

Długa lista spraw do załatwienia

Ministerstwo Finansów wysiłki skierowało na wprowadzenie zmian wynikających z implementacji przepisów unijnych (globalny minimalny CIT), orzeczenia TK (zmiany w definicji budynku i budowli dla potrzeb podatku od nieruchomości) oraz uszczelniających i nakładających nowe obowiązki (KSEF i raportowanie JPK-CIT). Choć powołano grupy ekspertów do rozwiązania wątpliwości związanych z poborem podatku u źródła (WHT), czy przeprowadzono pogłębione konsultacje KSEF, inne kluczowe obszary wymagają nadal pilnej uwagi.

Obciążenia związane z Polskim Ładem zmniejszają możliwości inwestycyjne i konkurencyjność firm, co negatywnie wpływa na rozwój gospodarki. Rząd nie zaproponował przywrócenia neutralności podatkowej wymiany udziałów, przywrócenia amortyzacji nieruchomości mieszkalnych, uchylenia wadliwych podatków minimalnych: CIT i od wynajmu powierzchni komercyjnych albo czasochłonnego i kosztownego raportowania krajowych schematów podatkowych (MDR).

Brak koordynacji polityki gospodarczej

– Dotychczasowe działania rządu w obszarze podatków i składek pokazują brak koordynacji i spójności polityki gospodarczej. Proponowane zmiany, takie jak np. minimalny okres vacatio legis w procedowanej ustawie deregulacyjnej, w teorii realizują zgłaszany przez przedsiębiorców postulat zapewnienia 6 miesięcznego vacatio legis, ale w praktyce okażą się pozorną regulacją ze względu na wyjątki pozwalające na odchodzenie od zapewnienia 6-miesięcznego vacatio legis, jeżeli wymaga tego ważny interes publiczny (czyli w ocenie projektodawców tak będzie zawsze), albo projekt ustawy implementuje prawo UE. Planowane w tym roku zmiany, bardzo trudne i wymagające od firm dużego zaangażowania, m.in. w podatku od nieruchomości czy globalny minimalny CIT, wejdą w życie z minimalnym i niewystarczającym vacatio legis. Wciąż nie mamy propozycji rozwiązań niwelujących negatywne skutki wejścia w życie globalnego minimalnego CIT skierowanych do podmiotów działających w specjalnych strefach ekonomicznych, na podstawie decyzji o wsparciu, albo korzystających z ulg B+R. Priorytetem resortu finansów powinna być praca na rzecz wyjaśnienia znanych i od wielu lat zgłaszanych wątpliwości związanych z interpretacją przepisów podatkowych, dążenie do zakończenia zbędnych sporów administracji skarbowej z podatnikami oraz uproszczenie przepisów, a nie wyłącznie tworzenie nowego prawa w reakcji na doraźne potrzeby finansowe państwa oraz implementację prawa UE. Mamy jednak nadzieję, że nasze postulaty zostaną zrealizowane w tej kadencji parlamentu – przekonuje Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Uproszczenie przepisów priorytetem

W Ministerstwie Finansów powinien zostać powołany zespół ekspertów, którego zadaniem będzie analiza stosowania przepisów prawa podatkowego. Rekomendacje zespołu powinny służyć przygotowaniu zmian legislacyjnych eliminujących wadliwe przepisy i regulacje. Obecnie prace Ministerstwa Finansów nakierowane są na zupełnie inny obszar. Stale nakładane są na przedsiębiorców nowe obowiązki bądź ograniczenia, które uzasadniane są konicznością uszczelnienia poboru podatków. Brakuje inicjatyw mających na celu uproszczenie przepisów.

Konfederacja Lewiatan

Centrum Mediacji Lewiatan i FSRI podpisały porozumienie o współpracy
29 października 2024

Centrum Mediacji Lewiatan i FSRI podpisały porozumienie o współpracy

Centrum Mediacji Lewiatan oraz The Foundation for Sustainable Rule of Law Initiatives podpisały Memorandum of Understanding (Porozumienie o współpracy).

Podpisane Porozumienie oznacza zobowiązanie do dalszej współpracy na rzecz promowania skutecznego rozwiązywania sporów oraz rozwoju zrównoważonych praktyk praworządności. Dzięki temu partnerstwu obie organizacje dążą do podnoszenia jakości i dostępności usług mediacyjnych, wspierając bardziej solidne i inkluzywne podejście do środowisk prawnych i biznesowych.

The Foundation for Sustainable Rule of Law Initiatives („FSRI”) i Centrum Mediacji Lewiatan mają wspólny cel, jakim jest promowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów w Europie i na całym świecie, w tym mediacji jako optymalnej metody rozwiązywania sporów cywilnych i gospodarczych.

Seminarium pt. „Mediacja w USA”

Uroczyste podpisanie Porozumienia miało miejsce 28 października 2024 roku w siedzibie Lewiatana.  Tego samego dnia odbyło się seminarium pt. „Mediacja w USA” z udziałem mediatorów z Ośrodka Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie (OIRP) oraz Centrum Mediacji Lewiatan.

Seminarium skupiało się na rozwoju mediacji w sądach w Kalifornii oraz w całych Stanach Zjednoczonych. Goście z  USA – prezes Fundacji Victor Schachter oraz członkowie  Zarządu FSRI, Claudia Bernard i Howard Herman podzielili się z uczestnikami spotkania innowacyjnymi rozwiązaniami i skutecznymi metodami prowadzenia mediacji w sporach gospodarczych i pracowniczych. W seminarium wzięła także udział Magdalena Rams z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dr Katarzyna Witkowska-Malinowska z kancelarii CRIDO.

Seminarium zostało zorganizowane we współpracy z Centrum Mediacji przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie (OIRP).

 

Raport Lewiatana. Postulaty przedsiębiorców nadal czekają na realizację
29 października 2024

Raport Lewiatana. Postulaty przedsiębiorców nadal czekają na realizację

Największym sukcesem rządu w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy było odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. To był jeden z głównych postulatów Lewiatana do nowego rządu. Tempo realizacji innych postulatów jest wolniejsze niż oczekiwano.

Przed rokiem nasi eksperci w porozumieniu z firmami, przygotowali kilkadziesiąt postulatów do nowego rządu, które obejmowały 12 obszarów, m.in. podatki, pracę, edukację, energetykę, cyfryzację. Teraz w specjalnym raporcie „Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy” oceniamy jak rząd realizuje propozycje przedsiębiorców.

Trudny pierwszy rok

Pierwszy rok od wyborów parlamentarnych nie był łatwy dla rządu i gospodarki. Potrzeba uporania się z problemami pozostawionymi przez poprzednią władzę determinowała priorytety. Jednocześnie mierzyliśmy się z wieloma wyzwaniami:  wojna w Ukrainie, konieczność modernizacji armii, inflacja, powódź, ogromny deficyt budżetowy i duże oczekiwania społeczne, trudne realia geopolityczne. W konsekwencji realizacja wielu  postulatów Konfederacji Lewiatan dotyczących gospodarki, kwestii społecznych, równości płci, problemów energetycznych, cyfrowych czy praworządności nadal czeka na swoją kolej. Co jednak nie znaczy, że tematy gospodarcze są na marginesie zainteresowania rządzących. I raport tego dowodzi. Pamiętajmy także, że jesteśmy dopiero w jednej czwartej kadencji parlamentu, więc na finalną ocenę działań rządu jeszcze zdecydowanie za wcześnie

Zmiana klimatu dla biznesu

– Widzimy zmianę klimatu dla biznesu, ale bilans realizacji przez rząd postulatów przedsiębiorców nie jest zadowalający. Liczyliśmy na więcej, choć jesteśmy też realistami. Część naszych propozycji jest wdrażana, ale bardzo powoli. Wiele najważniejszych nadal czeka na spełnienie. Mamy nadzieję chociażby na uwzględnienie naszego głosu w planowanym zaostrzeniu polityki migracyjnej. Lepsza kontrola chętnych do wjazdu do Polski nie musi i nie może oznaczać, że odetniemy gospodarkę od napływu tak nam potrzebnej siły roboczej. Od realizacji postulatów przedsiębiorców  zależy przyszłość gospodarki i konkurencyjność firm – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Transformacja energetyczna postępuje zbyt wolno. W sferze regulacyjnej wciąż brakuje stabilności, a zmieniające się przepisy utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. Czekamy na uproszczenie podatków, przyspieszenie zmian na rynku pracy, reformę ochrony zdrowia.  Dialog społeczny, choć zauważamy tutaj zdecydowanie większe otwarcie, nie jest wykorzystywany w pełni jako narzędzie wypracowywania rozwiązań. W obszarze edukacji, mimo pewnych inicjatyw, brakuje kompleksowych działań dostosowanych do potrzeb współczesnej gospodarki. Bez przyjęcia przez rząd bardziej strategicznego podejścia do rozwoju kraju trudno będzie zapewnić stabilne warunki dla rozwoju przedsiębiorstw i wzrostu konkurencyjności kraju.

Potrzebna koordynacja polityki gospodarczej

Realizacja ważnych dla gospodarki reform wymaga koordynacji polityki gospodarczej. Jak wynika z naszych badań domaga się tego ponad połowa firm. Rozdrobnienie kompetencyjne oraz spory wewnątrz koalicji, przenoszone do przestrzeni publicznej i medialnej, utwierdzają przedsiębiorców w poczuciu braku stabilności prawa. Konieczne jest więc powołanie wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy gospodarcze. Proponujemy również  utworzenie  Rady Gospodarczej przy Premierze,  jako ciała sprawnie przenoszącego opinie środowiska gospodarczego na najwyższy poziom administracji rządowej.

Przed rządem ogrom pracy

– Jak widać przed rządem jeszcze ogrom pracy. Musi, kontynuując trudne zadanie związane z przywracaniem praworządności, mocniej wsłuchiwać się w postulaty środowisk gospodarczych, które sygnalizują, że zaniedbanie spraw gospodarczych odbije się na kondycji firm, a w konsekwencji na stanie finansów publicznych, jakości pracy i życia obywateli. Rzeczywisty dialog społeczny z przedsiębiorcami i stroną związkową może być skuteczną metodą godzenia interesów w imię lepszego rządzenia, którego po latach zaniedbań populistycznych rządów wszyscy bardzo potrzebujemy. Jak widać z naszych badań w środowisku przedsiębiorców jest nadzieja, ale dostrzegamy też szereg zagrożeń – mówi Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan.

POBIERZ PEŁNY RAPORT

Konfederacja Lewiatan

 

Priorytety Ministerstwa Infrastruktury na okres polskiej prezydencji w Radzie UE – Lewiatan w KPRM
29 października 2024

Priorytety Ministerstwa Infrastruktury na okres polskiej prezydencji w Radzie UE – Lewiatan w KPRM

Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan kontynuują udział w spotkaniach Rady Przedsiębiorców ds. Prezydencji, powołanej z inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W dniu 29 października obyło się spotkanie z udziałem wiceministra Przemysława Koperskiego, który przedstawił organizacjom zrzeszającym przedsiębiorców plany Ministerstwa Infrastruktury na pierwsze półrocze 2025 roku.

Według przekazanych informacji plany resortu wpisują się w ogólne priorytety rządu dotyczące bezpieczeństwa UE. Ministerstwo kładzie nacisk na konkurencyjność sektora transportu oraz spójną infrastrukturę UE opartą na odnowionej sieci TEN-T. W kontekście wojny na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, istotną kwestię stanowi odporność cybernetyczna infrastruktury oraz jej finansowanie.

Polska prezydencja zamierza również wspierać wdrażanie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego, a także promować działania na rzecz wzmocnienia konkurencyjności sektora kolejowego, przemysłu morskiego i żeglugi śródlądowej.

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców i pracodawców zwróciły m.in. szczególną uwagę na potrzebę:

  • zwiększenia atrakcyjności zawodu kierowcy;
  • rozbudowy infrastruktury towarzyszącej unijnej sieci połączeń i poprawy warunków w miejscach obsługi podróżnych;
  • wdrożenia dotychczas przyjętych przepisów we wszystkich krajach UE;
  • wzmocnienia konkurencyjności podmiotów unijnej branży transportowej w stosunku do ich odpowiedników z państw trzecich;
  • mobilizacji środków na wymianę floty pojazdów elektrycznych i zmiany warunków dofinansowania.

Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski wyraził gotowość do uwzględniania głosu biznesu w trakcie przygotowań do prezydencji oraz dalszych dyskusji z przedsiębiorcami.

Raport Lewiatana: Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy
29 października 2024

Raport Lewiatana: Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy

Źródło: istockphoto.com

W specjalnie opracowanym raporcie oceniamy, jak rząd realizuje postulaty przedsiębiorców po roku nowej władzy. Zapraszamy do lektury.

Przed rokiem nasi eksperci w porozumieniu z firmami, przygotowali kilkadziesiąt postulatów do nowego rządu, które obejmowały 12 obszarów, m.in. podatki, pracę, edukację, energetykę, cyfryzację. Teraz w specjalnym raporcie „Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy” oceniamy, jak rząd realizuje propozycje przedsiębiorców.

Zobacz nasz raport „Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy”

Streszczenie „Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy”

 

System wydawania wiz nie może zaszkodzić gospodarce
28 października 2024

System wydawania wiz nie może zaszkodzić gospodarce

Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia założenia projektu ustawy o wyeliminowaniu nieprawidłowości w obecnym systemie wizowym.

Jego celem jest bowiem likwidacja patologii, a także skrócenie czasu oczekiwania na udzielenie zezwolenia na pobyt cudzoziemców w Polsce. Niektóre propozycje rozwiązań wymagają jednak doprecyzowania oraz szerszej dyskusji i analizy.

 Dobiegły końca konsultacje projektu ustawy w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym. Identyfikacja tych nieprawidłowości jest efektem przede wszystkim prac Grupy Roboczej powołanej przez przewodniczącego Międzyresortowego Zespołu do Spraw Migracji oraz kontroli NIK.

– Rozumiejąc konieczność zwiększenia bezpieczeństwa, musimy jednocześnie uwzględnić potrzeby gospodarcze, tj. zapotrzebowanie na wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników zza granicy – podkreśla Nadia Winiarska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Nie kwestionując faktu występowania zidentyfikowanych nieprawidłowości w uzasadnieniu do projektu ustawy oraz potrzeby im przeciwdziałania, niektóre narzędzia przewidziane w ustawie wymagają szerszej dyskusji i analizy.

Część zidentyfikowanych przez autorów projektu nieprawidłowości w systemie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców wynika z braku skutecznych procedur i przewlekłości postępowań.

— Właściwszym sposobem przeciwdziałania tym nadużyciom byłoby usprawnienie procesów służących legalizacji zatrudnienia cudzoziemców oraz legalizacji ich wjazdu i pobytu w celu pracy, w szczególności procesów uzyskiwania zezwoleń na pracę, wiz pracowniczych oraz zezwolenia na pobyt – dodaje ekspertka.

Niektóre przepisy projektu wymagają doprecyzowania, gdyż mogą prowadzić do pewnych wątpliwości interpretacyjnych i uznaniowych decyzji organów odpowiedzialnych za proces legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców, utrudniając tym samych działalność uczciwym i wiarygodnym pracodawcom.

Projekt ustawy nie tylko zakłada reformę systemu wydawania wiz studenckich i pracowniczych, ale przewiduje także zmiany w procesie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. Wiele rozwiązań będzie miało wpływ na sytuację przedsiębiorców oraz pracowników cudzoziemskich zamierzających zalegalizować swój pobyt w celu wykonywania pracy. Projekt zakłada m.in.:

  • Nałożenie na cudzoziemców, którym udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach, obowiązku posiadania zezwolenia na pracę;
  • Odmowę wydania zezwolenia na pracę/wpisania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji, jeżeli wniosek został złożony dla pozoru, zezwolenie będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż wykonywanie pracy dla danego podmiotu lub pracodawca nie dopełnia obowiązków związanych z prowadzeniem działalności lub powierzaniem pracy;
  • Rozszerzenie katalogu przypadków, w których cudzoziemcowi odmawia się wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę o przypadki pobytu na podstawie szeregu wiz wydanych w innym celu niż praca;
  • Wprowadzenie dodatkowych obowiązków administracyjnych dla podmiotów korzystających z instrumentów legalizacji zatrudnienia cudzoziemców, w celu wzmocnienia kontroli korzystania z nich zgodnie z ich celem;
  • Zaostrzenie kar finansowych za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcom;
  • Możliwość wszczynania przez Straż Graniczną i Państwową Inspekcję Pracy kontroli niezapowiedzianych i jednoczesne ich prowadzenie.

Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2025 r.

Konfederacja Lewiatan