Konfederacja Lewiatan przesyła uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną (nr 1239 w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Klimatu i Środowiska).
Trzeba opracować strategię dla ciepłownictwa, wdrożyć systemy wsparcia finansowego, uelastycznić taryfy na ciepło, promować odzysk ciepła, utrzymać priorytet rozwoju ciepłownictwa systemowego względem indywidualnego ogrzewnictwa – czytamy w raporcie „Jak zmieniać ciepłownictwo. Dobre praktyki dla Polski”, który przygotowała Polityka Insight, na zlecenie Rady ds. Czystego Powietrza Konfederacji Lewiatan.
ciepłownictworaportrekomendacje
Ciepłownictwo systemowe ma potencjał, by być jednym z kluczowych sektorów polskiej gospodarki. Tak się jednak nie dzieje. Branża ta należy do największych w Europie pod kątem liczby klientów, mocy zainstalowanej i długości sieci cieplnej, a tempo jej rozwoju zgodnego z zasadami polityki unijnej jest niewystarczające z uwagi na różnego rodzaju bariery.
Transformacja postępuje zbyt wolno
– Ciepłownictwo, dostarczające ciepło do większości polskich domów i mieszkań, może odegrać kluczową rolę w dążeniu Polski do neutralności klimatycznej, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju gospodarczego i poprawy jakości powietrza. Jest ono wyjątkowo rozwinięte na tle innych państw
UE, ale pilnie potrzebuje nowoczesnej strategii rozwoju. Transformacja sektora wprawdzie postępuje, ale dzieje się to zdecydowanie zbyt wolno, a kolejne działania są podejmowane ad hoc i realizowane od jednego rządowego programu do drugiego. Transformację ciepłownictwa blokuje też niska zdolność inwestycyjna firm, w tym ich ograniczone możliwości pozyskania niezbędnego finansowania – mówi Paulina Grądzik, zastępczyni dyrektora departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.
Potrzebne kompleksowe zmiany
Zmiany w ciepłownictwie muszą przebiegać równolegle na kilku płaszczyznach. Niezbędna jest: dekarbonizacja miksu nośników energii, dywersyfikacja źródeł ciepła (zawsze uwarunkowana lokalnie i racjonalnie wykorzystująca dostępne zasoby), digitalizacja zarządzania systemami ciepłowniczymi oraz poprawa efektywności energetycznej podczas wykorzystywania źródeł ciepła, pracy sieci cieplnej oraz zużycia ciepła przez odbiorców.
Rekomendacje dla ciepłownictwa
– Potrzebna jest kompleksowa strategia dla ciepłownictwa. Rządowy dokument musi być starannie i w dobrej wierze skonsultowany z branżą, bazować na dobrych praktykach z innych państw oraz określać mierzalne i ambitne, ale jednocześnie rozsądne i realistyczne cele w zakresie dekarbonizacji polskiego sektora ciepła.
– Trzeba utrzymać priorytet rozwoju ciepłownictwa systemowego. To jednak tylko pierwszy krok, gdyż w kolejnym niezbędny jest impuls do stopniowego wprowadzania do sieci ciepła z OZE, w tym przede wszystkim z biomasy, lub odpadowego.
– Należy wdrożyć systemy wsparcia finansowego. Przy takiej skali inwestycji, które są konieczne w Polsce, transformacja ciepłownictwa nie powiedzie się bez wsparcia środków krajowych i europejskich.
– Warto otworzyć rynek na nowych graczy i zliberalizować warunki koncesyjno-taryfowe prowadzenia działalności ciepłowniczej. Mogłoby się to przyczynić do funkcjonowania większej liczby bardziej innowacyjnych modeli biznesowych i operacyjnych, lepiej dopasowanych do zróżnicowanych potrzeb rynku zainteresowanego pozyskiwaniem niskoemisyjnego ciepła.
– Trzeba uelastycznić taryfy na ciepło. Obecnie są wyliczane na bazie kosztów wytworzenia w poprzednim roku. Poważnie utrudnia to uwzględnianie w taryfach nakładów na niskoemisyjne przedsięwzięcia. W efekcie wielu firmom brakuje na nie pieniędzy. Taryfy szybciej powinny uwzględniać sygnały cenowe i gwarantować spółkom ciepłowniczym racjonalny zwrot z kapitału zaangażowanego w inwestycję.
– Należy promować odzysk ciepła. Chociaż wykorzystanie ciepła odpadowego w systemach ciepłowniczych jest preferowane przez unijnego ustawodawcę w równym stopniu co zastosowanie ciepła ze źródeł odnawialnych, to w Polsce promowane jest jedynie w bardzo wąskim zakresie, ograniczonym do nielicznych programów finansowych.
Raport opracował Dominik Brodacki z Polityki Insight na zlecenie Rady ds. Czystego Powietrza Konfederacji Lewiatan, dzięki wsparciu Fundacji Clean Air Fund.
Konfederacja Lewiatan kontynuuje udział w dyskusjach z ministerstwami w ramach Rady Przedsiębiorców ds. Prezydencji. W piątek 15 listopada 2024 r., w trakcie kolejnego posiedzenia zorganizowanego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poznaliśmy plany resortu klimatu i środowiska, które przedstawił Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
energiaklimatpolska prezydencja w UE
W trakcie spotkania Krzysztof Bolesta przedstawił okoliczności objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie UE i realne wyzwania stojące przed europejską wspólnotą, takie jak ceny energii, skutki zmian klimatycznych czy trwającej w Ukrainie wojny. Poinformował także organizacje zrzeszające przedsiębiorców o planowanych pracach w ramach dwóch formacji Rady UE: TTE-Energia oraz ENVI.
Przedmiotem prac Rady UE ds. Energii (TTE) w pierwszym półroczu 2025 roku będą działania w obszarach:
bezpieczeństwa (m.in. osiągnięcie celów RePower);
konkurencyjności (m.in. dyskusja na temat wysokich cen energii oraz komponentu energetycznego Clean Industrial Deal);
Ukrainy (akcesja i odbudowa).
Z kolei tematy jakimi zajmie się prezydencja w obszarze Rady UE ds. Środowiska (ENVI) to:
adaptacja do zmian klimatu (m.in. prace nad unijnym planem adaptacyjnym);
walka z dezinformacją klimatyczną (m.in. poprzez edukację);
Clean Industrial Deal i komponent klimatyczny (m.in. wspieranie technologii bezemisyjnych i sprawiedliwej transformacji).
W trakcie spotkania dyskutowano na temat możliwości wsparcia prezydencji i jej celów przez środowiska biznesowe.
Z ramienia Konfederacji Lewiatan w spotkaniu udział wzięli Jakub Safjański, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu oraz Ewelina Augustyniak, ekspertka ds. UE.
14 listopada 2024
Zmiany w instrukcjach ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnych – stanowisko organizacji branżowych
Konfederacja Lewiatan w liście do prezesa URE i wiceministra klimatu i środowiska przedstawia wspólne stanowisko organizacji branżowych w sprawie zmian w instrukcjach ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnych operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych.
Konfederacja Lewiatan dołączyła do projektu Urzędu Regulacji Energetyki pod nazwą „Karta Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki”.
diagnoza kluczowych potrzeb związanych z pracą sieci elektroenergetycznych oraz wyzwań związanych z rosnącą liczbą instalacji OZE
identyfikacja narzędzi, które pozwolą zaspokoić te potrzeby oraz
określenie sposobu i źródeł finansowania tych narzędzi.
Co określa „Karta Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki”
Karta to porozumienie między regulatorem a branżą dystrybucyjną, które określa najistotniejsze zasady prowadzenia partnerskiego dialogu pomiędzy interesariuszami sektora dystrybucji a Prezesem URE, ze wskazaniem obszarów, w których decyzje Prezesa URE będą wypracowywane we współpracy i w porozumieniu z przedsiębiorstwami energetycznymi.
Dialog w szeroko pojętych tematach sieciowych Konfederacja Lewiatan prowadzi z Prezesem URE od 2023 r., przekazując spostrzeżenia na temat problemów i propozycje rozwiązań. Dotychczasowy dialog stanowił podstawę do dołączenia przez Konfederację Lewiatan do projektu w charakterze interesariusza wspierającego.
Lewiatan będzie kontynuować dialog w obszarze sieciowym
Podpisanie deklaracji to zobowiązanie do dalszej współpracy i kontynuowania dialogu w obszarze sieciowym. Widzimy konieczność podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju tego sektora. Konfederacja Lewiatan zapewnia więc, że w przyszłości dalej będzie tworzyć stanowiska oparte na optymalnych rozwiązaniach dla obszaru sieciowego, jego transformacji i dostosowania do tempa wzrostu liczby instalacji OZE. Niezwykle cieszymy się, że możemy być częścią tego bardzo ważnego projektu!
W nawiązaniu do prowadzonych konsultacji publicznych projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu przygotowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Konfederacja Lewiatan przesyła uwagi.
W związku z publikacją ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz.U. z 2024, poz. 859), która dokonała m.in. zmian w ustawie z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1704, ze zm.) (dalej “ustawa o ochronie odbiorców”), apelujemy o pilne wprowadzenie w ustawie o ochronie odbiorców zmian, które są niezbędne dla prawidłowego i zgodnego z legislacją europejską funkcjonowania mechanizmów osłonowych, nie tylko z perspektywy odbiorców, ale także sprzedawców energii elektrycznej.
W nawiązaniu do prowadzonych konsultacji publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (nr UD36 w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów), Konfederacji Lewiatan przesyła uwagi.
W nawiązaniu do prowadzonych konsultacji publicznych projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie parametrów aukcji głównej dla roku dostaw 2029 oraz parametrów aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2026 (nr 1178 w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Klimatu i Środowiska), Konfederacja Lewiatan przesyła uwagę w przedmiotowej sprawie.
Stanowisko Konfederacji Lewiatan ws. projektu ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym (druk 346).