Konfederacja Lewiatan została sygnatariuszem Karty Efektywnej Transformacji
27 sierpnia 2024

Konfederacja Lewiatan została sygnatariuszem Karty Efektywnej Transformacji

Konfederacja Lewiatan dołączyła do projektu Urzędu Regulacji Energetyki pod nazwą „Karta Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki”.

Projekt został rozpoczęty z inicjatywy Prezesa URE, a jego celem jest m.in.:

  • diagnoza kluczowych potrzeb związanych z pracą sieci elektroenergetycznych oraz wyzwań związanych z rosnącą liczbą instalacji OZE
  • identyfikacja narzędzi, które pozwolą zaspokoić te potrzeby oraz
  • określenie sposobu i źródeł finansowania tych narzędzi.

Co określa „Karta Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki”

Karta to porozumienie między regulatorem a branżą dystrybucyjną, które określa najistotniejsze zasady prowadzenia partnerskiego dialogu pomiędzy interesariuszami sektora dystrybucji a Prezesem URE, ze wskazaniem obszarów, w których decyzje Prezesa URE będą wypracowywane we współpracy i w porozumieniu z przedsiębiorstwami energetycznymi.

Dialog w szeroko pojętych tematach sieciowych Konfederacja Lewiatan prowadzi z Prezesem URE od 2023 r., przekazując spostrzeżenia na temat problemów i propozycje rozwiązań. Dotychczasowy dialog stanowił podstawę do dołączenia przez Konfederację Lewiatan do projektu w charakterze interesariusza wspierającego.

Lewiatan będzie kontynuować dialog w obszarze sieciowym

Podpisanie deklaracji to zobowiązanie do dalszej współpracy i kontynuowania dialogu w obszarze sieciowym. Widzimy konieczność podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju tego sektora. Konfederacja Lewiatan zapewnia więc, że w przyszłości dalej będzie tworzyć stanowiska oparte na optymalnych rozwiązaniach dla obszaru sieciowego, jego transformacji i dostosowania do tempa wzrostu liczby instalacji OZE. Niezwykle cieszymy się, że możemy być częścią tego bardzo ważnego projektu!

Porozumienie zawarto pod koniec 2022 roku.

Sposób przygotowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – uwagi Lewiatana
22 lipca 2024

Sposób przygotowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – uwagi Lewiatana

W nawiązaniu do prowadzonych konsultacji publicznych projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu przygotowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Konfederacja Lewiatan przesyła uwagi.

KL/381/104/PG/2024

Pobierz pismo
Bon energetyczny – stanowisko Lewiatana
01 lipca 2024

Bon energetyczny – stanowisko Lewiatana

W związku z publikacją ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz.U. z 2024, poz. 859), która dokonała m.in. zmian w ustawie z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1704, ze zm.) (dalej “ustawa o ochronie odbiorców”), apelujemy o pilne wprowadzenie w ustawie o ochronie odbiorców zmian, które są niezbędne dla prawidłowego i zgodnego z legislacją europejską funkcjonowania mechanizmów osłonowych, nie tylko z perspektywy odbiorców, ale także sprzedawców energii elektrycznej.

KL/356/99/JS/2024

Pobierz
Prawo energetyczne – uwagi Lewiatana
17 czerwca 2024

Prawo energetyczne – uwagi Lewiatana

W nawiązaniu do prowadzonych konsultacji publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (nr UD36 w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów), Konfederacji Lewiatan przesyła uwagi.

KL/331/86/PG/2024

Pobierz pismo
Parametry aukcji głównej dla roku dostaw 2029 oraz parametry aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2026 – uwaga Lewiatana
07 czerwca 2024

Parametry aukcji głównej dla roku dostaw 2029 oraz parametry aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2026 – uwaga Lewiatana

W nawiązaniu do prowadzonych konsultacji publicznych projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie parametrów aukcji głównej dla roku dostaw 2029 oraz parametrów aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2026 (nr 1178 w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Klimatu i Środowiska), Konfederacja Lewiatan przesyła uwagę w przedmiotowej sprawie.

KL/315/89/PG/2024

Pobierz pismo
Czasowe ograniczenie cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz bon energetyczny – stanowisko Lewiatana
08 maja 2024

Czasowe ograniczenie cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz bon energetyczny – stanowisko Lewiatana

Stanowisko Konfederacji Lewiatan ws. projektu ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym (druk 346).

KL/262/70/JS/2024

Pobierz pismo
Rozwój sektora OZE w Polsce – uwagi Lewiatana
30 kwietnia 2024

Rozwój sektora OZE w Polsce – uwagi Lewiatana

Konfederacja Lewiatan jako niezależna, ogólnopolska organizacja pracodawców jest od wielu lat zaangażowana we wspieranie kluczowego procesu dla polskiej gospodarki, jakim jest jej dekarbonizacja. Warunkiem koniecznym, aby zakończyła się ona sukcesem, jest rozwój sektora odnawialnych źródeł energii, na który składają się poszczególne technologie wytwarzania energii. Dlatego przesyłamy uwagi związane z rozwojem sektora OZE w Polsce.

KL/244/64/PG/2024

Pobierz pismo
Projekt ustawy o bonie energetycznym – uwagi Lewiatana
22 kwietnia 2024

Projekt ustawy o bonie energetycznym – uwagi Lewiatana

W związku z opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legislacji projektem ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (UD44), Konfederacja Lewiatan przesyła podstawowe uwagi.

KL/234/62/PG/2024

Pobierz pismo
Ceny energii elektrycznej po 30 czerwca 2024 – stanowisko Lewiatana
17 kwietnia 2024

Ceny energii elektrycznej po 30 czerwca 2024 – stanowisko Lewiatana

Stanowisko Konfederacji Lewiatan w sprawie niezgodności z prawem Unii Europejskiej proponowanych założeń przepisów regulujących ceny energii elektrycznej po 30 czerwca 2024 roku.

KL/223/PG/2024

Pobierz
Ceny maksymalne prądu będą niezgodne z prawem UE
17 kwietnia 2024

Ceny maksymalne prądu będą niezgodne z prawem UE

Wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej dla konsumentów i mikroprzedsiębiorstw po 30 czerwca br. będzie niezgodne z prawem UE. Konfederacja Lewiatan wyraża głębokie zaniepokojenie brakiem konsultacji publicznych w tej sprawie.

– Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej potwierdziła zakaz stosowania cen maksymalnych w sprzedaży energii elektrycznej do konsumentów i mikroprzedsiębiorstw. Zapowiedź wprowadzenia takiego mechanizmu po 30 czerwca 2024 r. jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej, które zostało zaimplementowane do naszego porządku prawnego – mówi Paulina Grądzik, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Wszelkie umowy sprzedaży energii elektrycznej zawierane są przez konsumentów w Polsce na podstawie woli stron i obowiązujących przepisów. Prawna możliwość interwencji w treść tych umów – w szczególności w zakresie cen sprzedaży energii elektrycznej – przestała obowiązywać najpóźniej z końcem 2023 roku wraz z wygaśnięciem Rozporządzenia Rady (UE) 2022/1854 w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii.

Dlatego wskazujemy na brak jakiejkolwiek europejskiej podstawy prawnej do interwencji w ceny energii. Dodatkowym kosztem takiej interwencji – poza karami finansowymi, jakie może nałożyć na Polskę Europejski Trybunał Sprawiedliwości – jest konieczność zapłacenia odszkodowań za całość poniesionych kosztów przez sprzedawców, którzy zostaliby objęci zapisami regulacji
o maksymalnej cenie sprzedaży energii elektrycznej – dodaje Paulina Grądzik.

Konfederacja Lewiatan wskazuje również na potencjalne nierówne traktowanie konsumentów, którzy są stronami umów sprzedaży energii elektrycznej.
Od sierpnia 2024 r. konsumenci będą mieli możliwość zawarcia umowy sprzedaży energii z tzw. ceną dynamiczną, która oznacza, że będą ponosili w całości ryzyko rynkowe zmiany ceny sprzedaży energii elektrycznej. W tym samym czasie na rynku funkcjonowaliby również konsumenci z tej samej grupy odbiorców (gospodarstwa domowe), którzy objęci byliby ochroną w formie cen maksymalnych.

Uchwalanie proponowanych przez rząd  przepisów niezgodnych z prawem UE pociąga za sobą ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce i nałożenia kar finansowych.

Lewiatan wyraża także głęboki niepokój związany z brakiem konsultacji publicznych w sprawie cen maksymalnych. Ich brak byłby zaprzeczeniem wielokrotnych zapowiedzi rządu o woli prowadzenia otwartego dialogu ze wszystkimi interesariuszami.

Konfederacja Lewiatan

Zobacz stanowisko Lewiatana