Dekarbonizacja to szansa dla transportu, ale niesie za sobą wiele wyzwań
30 maja 2024

Dekarbonizacja to szansa dla transportu, ale niesie za sobą wiele wyzwań

Rola pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnych źródłeł energii w transporcie, dynamika transformacji oraz zarządzanie tym procesem, a także rola prawodawstwa i wsparcia państwa w przeprowadzeniu zmian były tematem webinaru „Dekarbonizacja transportu. Wyzwania i szanse” zorganizowanego przez Radę Zielonej Transformacji Konfederacji Lewiatan.

Transport najtrudniej poddaje się dekarbonizacji. W Polsce udział OZE w transporcie wyniósł w 2022 r. tylko 5,5%. Aby obniżać ślad węglowy, stosować można różne narzędzia. Należą do nich biokomponenty w paliwach klasycznych, stosowanie niskoemisyjnych paliw alternatywnych, takich jak np. biometan oraz elektryfikacja transportu, z zastrzeżeniem, że energia elektryczna powinna pochodzić także ze źródeł OZE.

Wyzwania są ogromne. Aby skutecznie przeprowadzić dekarbonizację tego sektora, potrzebne jest zebranie wiedzy ze strony różnych interesariuszy i głosy niezależnych ekspertów oraz przedstawicieli sektora, dzięki którym będzie możliwe poznanie problemu z różnych perspektyw i uzyskanie szerokiej wiedzy – uważa Jakub Safjański, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan.

Ropa naftowa wciąż pozostanie istotnym źródłem energii

Adam Ambrozik z BP mówił podczas spotkania, że era dominacji ropy naftowej w transporcie powoli dobiega końca.

Według raportu Energy Outlook, spadki globalnego zużycia tego surowca zauważymy po roku 2030. Trzeba mieć jednak świadomość, że nawet po tej dacie ropa naftowa nadal pozostanie istotnym źródłem energii, szczególnie w transporcie ciężkim i lotnictwie. Obecnie nie widać jednej alternatywy, która mogłaby w prosty sposób zastąpić ropę i zdominować transport w podobny sposób. Obserwujemy stopniowe przechodzenie wszystkich rodzajów mobilności na różne alternatywne, niskoemisyjne źródła energii – podkreślił.

Jego zdaniem w tej zmianie dominuje elektryfikacja transportu drogowego, szczególnie dobrze widoczna w obszarze samochodów osobowych i komunikacji miejskiej. Wydaje się, że biopaliwa i paliwa wodorowe będą stanowić źródła energii przyszłości w lotnictwie i transporcie morskim. Zarówno dynamika tej transformacji, jaki i jej finalny kształt będą w dużej mierze zależeć od postępu technologicznego i regulacji prawnych, które mogą być zarówno akceleratorem zmian lub stać się dla nich barierą.

Rośnie presja na dekarbonizację sektora transportu

W Polsce rośnie presja na dekarbonizację sektora transportu. Jednak świadomość tego, że sektor ten jest rosnącym źródłem emisji, nie jest powszechna w debacie publicznej.

W dążeniu do dekarbonizacji sektora można wykorzystać rekomendacje międzynarodowych think tanków. Jednakże niezwykle ważne jest, aby przy wdrażaniu międzynarodowych zaleceń dotyczących dekarbonizacji sektora transportu uwzględniać lokalne uwarunkowania – mówił Krzysztof Krawiec z Wise Europa..

Jego zdaniem nie należy jednak wykorzystywać argumentu, że zalecenia powinny być „spolonizowane”, jako pretekstu do unikania działań, w tym zakresie, ale do utrzymania konkurencyjności polskich firm transportowych poprzez mądre zarządzanie procesem transformacji. Ważny jest tu aspekt społeczny.

Zwiększenie udziału aut elektrycznych jest nieodwracalne

Miłosz Karpiński z Międzynarodowej Agencji Energii mówił podczas webinaru, że transformacja sektora transportowego potrzebuje bardzo silnych ram regulacyjnych i stałego, długofalowego wsparcia państwa dla jej powodzenia. Od lat 70. XX w. tylko bardzo nieznacznie zmieniła się struktura paliw transportowych i wciąż w 91% oparte są one na paliwach kopalnych.

Transformacja sektora ciężkiego transportu wymaga całościowego podejścia, także w zakresie ograniczenia transportu kołowego i zwiększenia udziału frachtów intermodalnych, a efektywność emisyjna w transporcie nie może być utożsamiana z oszczędzaniem zużycia paliw przez środki transportu. Zwiększenie udziału aut elektrycznych (w tym hybryd typu plug-in) jest nieodwracalne i bardzo szkoda, że Polska wydaje się nie mieć ambicji zwiększenia swojej roli w tym sektorze podczas gdy położenie kraju i jego zasoby mogłyby zostać wykorzystane np. w zakresie budowy zdolności przerabiania i rafinacji minerałów krytycznych czy budowy aut elektrycznych lub ich komponentów – zaznaczył Miłosz Karpiński.

 

Przedsiębiorcy potrzebują programów wsparcia

Jak podkreślił Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, transformacja energetyczna jest faktem i polskie firmy muszą się niej dostosować.

Nasze zakłady produkujące pojazdy są elementem globalnego łańcucha wartości i w ramach mega trendów zaczęły produkcję pojazdów zeroemisyjnych. Ale te inwestycje nie są dane raz na zawsze. Wskazał na potrzebę wsparcia rynku samochodów zeroemisyjnych w Polsce, aby wesprzeć stronę popytową, jako ważną rolę regulatora, który zdecydował o transformacji. Równie ważne jest wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów zeroemisyjnych, bez infrastruktury nie będzie pokonanej obawy przed brakiem zasięgu.

Na koniec podkreślił, że ważne jest wsparcie dekarbonizacji zakładów produkcyjnych. Bez energii zielonej, stabilnej i taniej nie będzie reinwestycji i nowych inwestycji oraz ich finansowania. Chodzi
o wsparcie OZE do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystywanej do produkcji, tak aby ją zazielenić i poprzez autokonsumpcję wesprzeć proces transformacji polskiej energetyki. Ważne jest też wsparcie magazynów energii w zakładach, aby korzystać z zielonej energii w trybie ciągłym.

Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska, wskazał na wyzwania przed jakimi stanęła branża transportu ciężkiego. Podkreślił, że do tej pory wykonała ona ogromną pracę na rzecz poprawy efektywności zużycia paliw dzięki narzędziom cyfrowym i dynamicznemu planowaniu tras przejazdu.

Potrzebne są jednak bardzo dobrze zaplanowane programy wsparcia finansowego na rzecz tej branży np. na zakup pojazdów elektrycznych. Należy także pamiętać o różnych drogach dekarbonizacji sektora przewozu – zaznaczył.

Rola Konfederacji Lewiatan

Według Jakuba Safjańskiego potrzebne jest pogłębienie wyzwań tematu dekarbonizacji transportu u decydentów, aby umożliwić firmom adaptację do zmian regulacyjnych wynikających z prawodawstwa UE poprzez lepsze regulacje oraz programy wsparcia finansowego. Konfederacja Lewiatan jest ogólnopolską organizacją pracodawców, która dzięki reprezentacji wielu sektorów gospodarki, jest zaangażowana w przekazywaniu wiedzy eksperckiej dla administracji i świata polityki.

Webinar „Dekarbonizacja transportu. Wyzwania i szanse” odbył się 29 maja w siedzibie Lewiatana oraz online. W spotkaniu udział wzięli  eksperci i praktycy.

Modele zapewniania społecznościom lokalnym korzyści z energetyki wiatrowej – stanowisko Lewiatana
12 kwietnia 2024

Modele zapewniania społecznościom lokalnym korzyści z energetyki wiatrowej – stanowisko Lewiatana

Konfederacja Lewiatan przedstawia analizę i propozycję zmian mających na celu zapewnienie wyważonej oraz świadomej partycypacji społecznej w korzyściach wynikających z rozwoju lądowej energetyki wiatrowej.

KL/204/52/JS/2024

Pobierz
System kaucyjny na opakowania po napojach jedyną szansą realizacji poziomów zbiórki
11 marca 2024

System kaucyjny na opakowania po napojach jedyną szansą realizacji poziomów zbiórki

1 stycznia 2025 roku Polska stanie się kolejnym krajem w Europie, który ma szanse na uruchomienie systemu kaucyjnego na niektóre opakowania po napojach.

Zgodnie z ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi systemem tym objęte będą:

  • jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 l
  • szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 l
  • metalowe puszki o pojemności do 1 l.

Cel: poprawa selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych

Kaucja pobierana będzie we wszystkich jednostkach handlowych, w których będą sprzedawane napoje w takich opakowaniach, niezależnie od ich powierzchni. Natomiast zwrot kaucji wraz z pustym opakowaniem będzie obowiązkowy w jednostkach handlowych o powierzchni powyżej 200 m2. Mniejsze punkty będą mogły dołączyć do systemu dobrowolnie.

Najważniejszym celem wprowadzenia systemu kaucyjnego w naszym kraju jest poprawa selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wprowadzający produkty w opakowaniach (producenci, importerzy i właściciele marek) będą zobowiązani do osiągnięcia minimalnych poziomów selektywnej zbiórki opakowań.

Te poziomy to:

  • 77% za 2025 r.
  • 81% za 2026 r.
  • 84% za 2027 r.
  • 87% za 2028 r.
  • 90% za 2029 r. i następne lata.

Prawo przewiduje wielu operatorów systemu

Najważniejszą i budzącą chyba najwięcej emocji cechą naszego ustawodawstwa jest jego wielooperatorowość. Innymi słowy, nasz polski system będzie działał w oparciu o więcej niż jeden podmiot reprezentujący (tzw. operator systemu).

Jednym z nich będzie założona przez Fundację Odzyskaj Środowisko „PolKa”, operator systemu kaucyjnego not for profit S.A. Fundacja od 13 lat działa w branży recyklingu w Polsce, wspierając świadomą edukację ekologiczną. Jak podkreśla Marcel Rakowski, prezes „PolKa”, oferuje sklepom, hurtowniom, producentom, jak i importerom napojów objętych systemem kaucyjnym gotowe rozwiązania niezbędne do szybkiego i sprawnego wdrożenia systemu kaucyjnego.

„PolKa” zajmie się kompleksową organizacją procesów składających się na system kaucyjny (end-to-end solution). Nawiązała współpracę ze znanymi polskimi firmami o zasięgu krajowym i międzynarodowym, które działają w zakresie m.in. logistyki pierwszej i środkowej mili, centrów liczenia czy przetwarzania odpadów opakowaniowych. W ramach powstałego modelu oferuje również finansowanie, instalację oraz serwisowanie maszyn RVM (tzw. zwrotomatów) renomowanych producentów.

Nasza firma działa ponad podziałami, łącząc interesy wszystkich kluczowych uczestników systemu kaucyjnego. „PolKa” zapewni optymalne koszty oraz umożliwi osiągnięcie celów selektywnej zbiórki w 2025 r. Z kolei skuteczna zbiórka zagwarantuje uczestnikom systemu właściwą jakość materiału, a system IT efektywne zarządzanie procesami (w tym rozliczeniami kaucji i materiału). Szeroki asortyment zwrotomatów (maszyn do automatycznej zbiórki) i transparentna sprawozdawczość oraz efektywne raportowanie przyczynią się do efektywności systemu kaucyjnego prowadzonego przez „PolKa” – mówi Marcel Rakowski.

Więcej o działaniach naszej nowej firmy członkowskiej www.polskakaucja.pl.

Konsultacje projektu programu priorytetowego „Moja Elektrownia Wiatrowa” – stanowisko Lewiatana
13 lutego 2024

Konsultacje projektu programu priorytetowego „Moja Elektrownia Wiatrowa” – stanowisko Lewiatana

W nawiązaniu do pisma z dnia 5 lutego (KL/69/JR/2024), w ramach bardzo krótkich konsultacji projektu programu priorytetowego NFOŚiGW „Moja Elektrownia Wiatrowa”, ogłoszonego na rządowej stronie poświęconej Funduszowi Modernizacyjnemu, Konfederacja Lewiatan przekazuje stanowisko.

KL/84/26/JR/2024

Pobierz
Koncepcja wprowadzenia państwowego modelu organizacji odzysku – stanowisko Lewiatana
02 lutego 2024

Koncepcja wprowadzenia państwowego modelu organizacji odzysku – stanowisko Lewiatana

Konfederacja Lewiatan przekazuje stanowisko w sprawie koncepcji wprowadzenia państwowego modelu organizacji odzysku przygotowane przez 27 europejskich organizacji łańcucha wartości opakowań. Konfederacja Lewiatan oraz jej członkowie, w tym wiele firm i organizacji zrzeszonych w organizacjach będących sygnatariuszami stanowiska – popierają je w całości.

KL/67/21/PM/2024

Pobierz pismo
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych – uwagi Lewiatana
02 lutego 2024

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych – uwagi Lewiatana

W nawiązaniu do toczących się konsultacji nad wnioskiem Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/1020 i dyrektywę (UE) 2019/904 oraz uchylające dyrektywę 94/62/WE), Konfederacja Lewiatan przesyła uwagi.

KL/66/20/PM/2024

Pobierz pismo
Model Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) – stanowisko Lewiatana
21 listopada 2023

Model Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) – stanowisko Lewiatana

W oczekiwaniu na powołanie Rady Ministrów oraz licząc na nową regulację mającą dać podstawę do wdrożenia w Polsce modelu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta zgodnie z wymogami znowelizowanej w 2018 r. dyrektywy o odpadach 2008/98/WE, Konfederacja Lewiatan przekazuje w załączeniu stanowisko w sprawie Modelu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP).

KL/428/200/PM/2023

Pobierz
Inwestycje towarzyszące polegające na przebudowie lub remoncie istniejących linii elektroenergetycznych – uwagi Lewiatana
10 października 2023

Inwestycje towarzyszące polegające na przebudowie lub remoncie istniejących linii elektroenergetycznych – uwagi Lewiatana

W nawiązaniu do prowadzonych konsultacji projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu inwestycji towarzyszących polegających na przebudowie lub remoncie istniejących linii elektroenergetycznych stanowiących elementy sieci dystrybucyjnej o napięciu równym lub wyższym niż 110 kV (nr w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów RD 759) Konfederacja Lewiatan przesyła uwagi.

KL/386/180/PG/2023

Pobierz pismo
Sposób kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną – uwagi Lewiatana
19 września 2023

Sposób kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną – uwagi Lewiatana

Konfederacja Lewiatan wyraża głębokie zaniepokojenie trybem procedowania oraz treścią Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 9 września 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną (dalej jako Rozporządzenie) i zwraca się z uprzejmą prośbą o rozważenie pilnego uchylenia tego Rozporządzenia.

KL/354/168/PG/2023

Pobierz
Zielona transformacja – startujemy z biuletynem i zapraszamy do współpracy
25 sierpnia 2023

Zielona transformacja – startujemy z biuletynem i zapraszamy do współpracy

Zielona transformacja będzie realizowana przede wszystkim oddolnie, wysiłkiem przedsiębiorców, którzy już teraz zmieniają swoje modele biznesowe, aby dostosować się do nowej rzeczywistości gospodarczej. Aktywnym uczestnikiem transformacji są też samorządy i środowisko nauki. Chcemy słuchać głosów wszystkich stron i będziemy je prezentować w Biuletynie Zielonej Transformacji Konfederacji Lewiatan.

Pierwszy numer naszego nowego Biuletynu Zielonej Transformacji jest już gotowy. Chcemy zaprezentować przedsiębiorcom zrzeszonym w Konfederacji Lewiatan zarówno biznesowe jak i społeczne, naukowe oraz samorządowe spojrzenie na polską transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej oraz o obiegu zamkniętym. Projekt realizujemy we współpracy z European Climate Foundation. Zapraszamy do lektury.

Podmioty realizujące zieloną transformację

– To przede wszystkim przedsiębiorcy będą realizowali zieloną transformację, już teraz dostosowują się do nowej rzeczywistości gospodarczej. Nie powinno się też odrzucać głosu samorządów i społeczności lokalnych, od których przychylności zależeć będzie sukces transformacji polskiej energetyki. W dyskusjach nad optymalnym modelem transformacji ważną rolę pełnią think-tanki oraz naukowcy – mówi Jakub Safjański, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan.

Jak podkreśla, Biuletyn Zielonej Transformacji jest otwarty na głos wszystkich interesariuszy i otwiera się szeroko na współpracę.

Ekologiczne działania miast to duże oszczędności

W pierwszym numerze przedstawiamy głos dr Tymoteusza Marca z Unii Metropolii Polskich, który przybliży rolę miast w przyszłym modelu energetyki rozproszonej. Jak podkreśla autor, pozyskiwanie energii elektrycznej wytwarzanej przez miasta pozwoli ustabilizować ceny energii i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw. „Swobodne wytwarzanie i wymiana energii elektrycznej w ramach jednostek miejskich, często w ramach własnych systemów dystrybucji i linii bezpośrednich, może spowodować milionowe oszczędności” – czytamy w artykule.

Michał Gelata z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Kraków zaprezentuje działania Krakowa na rzecz rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. „Wdrażanie założeń GOZ jest ważnym aspektem funkcjonowania spółek komunalnych. Pozwala oszczędzać energię elektryczną, ciepło, a przede wszystkim zasoby naturalne, surowce wtórne oraz paliwa kopalne. Korzyści są oczywiste, nie tylko w wymiarze finansowym” – zaznacza autor.

Zielone obligacje i offset węglowy

Stanisław Stefaniak z Fundacji Instrat opisze model finansowania transformacji poprzez zielone obligacje, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb samorządu. Jak wyjaśnia w artykule, można wskazać na kilka barier ograniczających rozwój rynku zielonych obligacji w Polsce. „Po pierwsze, zarówno polscy przedsiębiorcy jak i samorządy poszukują finansowania zewnętrznego przede wszystkim w formie kredytu bankowego. Obligacje, nawet te niezielone, cieszą się znacznie mniejszą popularnością. Po drugie, zielona emisja wiąże się z dodatkowymi kosztami”.

Bartosz Podziewski, prezes Zarządu GSS S.A., jako przedstawiciel biznesu przybliży nowe narzędzie dla przedsiębiorców wspomagające transformację, jakim jest offset węglowy. „Dobrowolne offsety węglowe to mechanizmy, które umożliwiają firmom i osobom prywatnym bilansowanie swojej emisji dwutlenku węgla przez finansowanie projektów, które redukują, unikają lub składują emisje CO2” – pisze autor.

Pierwszy numer Biuletynu Zielonej Transformacji można bezpłatnie pobrać tutaj. Zapraszamy do lektury tego i kolejnych wydań. Liczymy też, że Czytelnicy zechcą w przyszłości aktywnie współtworzyć Biuletyn. Zachęcamy też do kontaktu na mail: jsafjanski@lewiatan.org.