Obszar zdrowia i polska prezydencja w Radzie UE – priorytety rządu a oczekiwania
05 grudnia 2024

Obszar zdrowia i polska prezydencja w Radzie UE – priorytety rządu a oczekiwania

W styczniu rusza prezydencja Polski w Radzie UE. Zgodnie z oficjalną stroną, prezydencja skupi się na bezpieczeństwie lekowym, cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej, zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży oraz promowaniu zdrowia i profilaktyki chorób. W naszej ocenie priorytety są dobrze określone i odpowiadają oczekiwaniom zarówno pacjentów, biznesu, jak i instytucji unijnych.

Z punktu widzenia przemysłu istotna jest zapowiedź nowego Komisarza ds. Zdrowia. Olivér Várhelyi wskazał na początku grudnia, że zamierza zaprezentować projekt aktu legislacyjnego o lekach krytycznych w czasie 100 pierwszych dni nowej Komisji Europejskiej. Komisarz podkreślił, że trzeba stworzyć warunki do produkcji w UE, a także, że rynek powinien być odpowiednio atrakcyjny dla biznesu. Komisarz proponuje stworzyć wspólny system zakupów. Uzupełnieniem tego tematu będzie domknięcie reformy unijnego pakietu farmaceutycznego. Także ministrowie zdrowia państw członkowskich UE podkreślają, że liczą na to, że polska prezydencja w Radzie UE zakończy w pierwszej połowie 2025 r. prace nad pakietem legislacyjnym.

Z punktu widzenia cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej kluczowe będą zagadnienia cyberbezpieczeństwa wyrobów medycznych, wdrażanie EU AI Act i rozporządzenia tworzącego europejską przestrzeń danych dotyczących zdrowia (EHDS), która ma być filarem Europejskiej Unii Zdrowotnej. EHDS pozwoli pacjentom kontrolować ich dane zdrowotne i wspomoże przepływ danych na potrzeby świadczeń zdrowotnych. Dodatkowo pozwoli wykorzystać potencjał danych zdrowotnych na potrzeby badań naukowych, innowacji i tworzenia polityk zdrowotnych. Państwa członkowskie podkreślają potrzebę wykorzystania tych rozwiązań do wzmocnienia Europejskiej Unii Zdrowotnej, która jeśli wykorzysta swój potencjał może wpłynąć pozytywnie na konkurencyjność Unii Europejskiej.

Jako przedstawiciele przedsiębiorców z nadzieją czekamy na rozpoczęcie prac polskiej prezydencji, podobnie jak przedstawiciele państw członkowskich i Komisji Europejskiej. Pracy jest dużo, ale dobrze zakreślone priorytety mogą ułatwić rozwój Europejskiej Unii Zdrowotnej i wzmocnienie unijnego przemysłu.


Kacper Olejniczak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Sektora Life Sciences, Konfederacja Lewiatan

Artykuł dla grudniowego wydania Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan

„Spotkanie z Prezydencją” – wiceministra Katarzyna Anna Kacperczyk z Ministerstwa Zdrowia
19 września 2024

„Spotkanie z Prezydencją” – wiceministra Katarzyna Anna Kacperczyk z Ministerstwa Zdrowia

W środę 18 września członkowie Lewiatana spotkali się z wiceministrą zdrowia, Katarzyną Anną Kacperczyk. To kolejne wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu „Spotkań z Prezydencją”, poświęconego priorytetom polskiej prezydencji w Radzie UE.

Organizowane przez Konfederację Lewiatan „Spotkanie z Prezydencją” tym razem zostało poświęcone planom resortu zdrowia związanym z przyszłym sprawowaniem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W środę 18 września 2024 roku gościliśmy Katarzynę Annę Kacperczyk, wiceministrę zdrowia oraz Katarzynę Drążek-Laskowską, dyrektorkę Departamentu Współpracy Międzynarodowej.

Małgorzata Mroczkowska-Horne (Konfederacja Lewiatan), Katarzyna Anna Kacperczyk (Ministerstwo Zdrowia), Katarzyna Drążek-Laskowska (Ministerstwo Zdrowia)

Dyskusja z członkami Lewiatana skupiała się na priorytetach w obszarze zdrowia na nadchodzącą prezydencję Polski w Radzie UE , a w szczególności:

  • wyzwaniach związanych z cyfryzacją,
  • zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży,
  • profilaktyce zdrowotnej.

Omówiono planowane prace legislacyjne i nielegislacyjne w obszarze Rady EPSCO-zdrowie. Przedstawicielki Ministerstwa wskazywały, że priorytetem polskiej prezydencji będzie ukończenie prac legislacyjnych dotyczących pakietu farmaceutycznego.

Obecni na spotkaniu członkowie Konfederacji Lewiatan podkreślili też znaczenie projektu Critical Medicines Act, który może się pojawić w czasie naszej prezydencji, a także mówili o rewizji rozporządzeń dotyczących wyrobów medycznych (MDR i IVDR).

Wspomniano również o tym, że Polska będzie chciała zainicjować dyskusję na forum Unii Europejskiej na temat cyberbezpieczeństwa wyrobów medycznych, a w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży będzie dążyć do przyjęcia konkluzji Rady.

Spotkanie prowadzili Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektorka generalna Konfederacji Lewiatan oraz Kacper Olejniczak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Sektora Life Sciences.

Przeczytaj więcej o priorytetach Konfederacji Lewiatan na polską prezydencją w Radzie UE w obszarze zdrowia: Europa pogłębiająca Unię Zdrowotną.

Nowa kadencja instytucji unijnych, a kluczowe tematy z obszaru ochrony zdrowia
18 września 2024

Nowa kadencja instytucji unijnych, a kluczowe tematy z obszaru ochrony zdrowia

Obecnie obserwujemy formowanie się nowego podziału sił grup politycznych w instytucjach unijnych wraz z wyborami do Parlamentu Europejskiego i wskazaniem nowych komisarzy przez przewodniczącą von der Leyen. Warto w tym momencie przypomnieć kluczowe projekty legislacyjne, które mogą w najbliższym czasie zajmować instytucje unijne.

Parlament Europejski i Rada UE pracują nad Pakietem farmaceutycznym, który jest największą od 20 lat reformą prawa farmaceutycznego. Obecnie w UE mamy do czynienia z najdłuższym na świecie okresem wyłączności rejestracyjnej. Zdaniem Konfederacji Lewiatan pakiet farmaceutyczny powinien wprowadzać rozwiązania dążące do jak najszybszego wprowadzania na rynek farmaceutyczny konkurencji rynkowej. W ten sposób w związku z działalnością mechanizmów rynkowych spadną ceny leków i poszerzony zostanie dostęp do nich dla pacjentów.

W przyszłym roku może pojawić się Critical Medicines Act, który miałby na celu  przywrócenie produkcji API i leków gotowych do Europy. Jest to strategicznym celem wszystkich instytucji europejskich wyrażonym w dokumentach kierunkowych takich jak:

  • opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z grudnia 2023 r.
  • deklaracja wersalska Rady z dn. 11 marca 2022 r.
  • rezolucja Parlamentu Europejskiego o brakach leków z dn. 17 września 2020 r.
  • strategia farmaceutyczna Komisji Europejskiej z dn. 25 listopada 2020 r.

Propozycję aktu dot. leków krytycznych należy postrzegać jako zestaw narzędzi składający się z różnych instrumentów i rozumieć ją jako uzupełnienie Pakietu Farmaceutycznego. Jednym z narzędzi miałoby być stworzenie mechanizmu wsparcia finansowego dla produkcji substancji czynnych. Należy pamiętać, że koszt wdrożenia produkcji pojedynczej substancji czynnej szacowany jest na 50-180 mln euro, a czas wdrożenia to od 3 do 6 lat. Trudno wyobrazić sobie realizację tego rodzaju inwestycji bez odpowiednich instrumentów wsparcia na poziomie unijnym.

Także kwestia wdrożenia przepisów regulujących rynek wyrobów medycznych jest jednym z priorytetów prawdopodobnego Komisarza ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt. W naszej ocenie ważnym jest, żeby rozporządzenia MDR i IVDR zostały sprawnie wdrożone i ocenione pod kątem wpływu na konkurencyjność unijnej gospodarki.

Konfederacja Lewiatan będzie dalej śledzić powyższe tematy i zabiegać o poparcie dla naszych postulatów.


Kacper Olejniczak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Sektora Life Sciences, Konfederacja Lewiatan

Artykuł dla wrześniowego wydania Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan

Jak efektywnie wydać środki z KPO na cyfryzację ochrony zdrowia?
21 sierpnia 2024

Jak efektywnie wydać środki z KPO na cyfryzację ochrony zdrowia?

W gronie przedsiębiorców rozmawialiśmy o sposobach rozłożenia priorytetów i akcentów, aby jak najefektywniej wydać środki z KPO na cyfryzację ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia liczy na głos i doświadczenie przedsiębiorców.

W siedzibie Konfederacji Lewiatan odbyło się spotkanie z Iwoną Wendel, pełnomocnik ministra zdrowia ds. informatyzacji i Wojciechem Demediukiem, dyrektorem Departamentu e-Zdrowia. Uczestnicy zgodzili się, że podstawą muszą być standardy interoperacyjności, które będą krwioobiegiem dla projektów z KPO.

Priorytety efektywnego wydania pieniędzy z KPO

Wśród najważniejszych kwestii związanych z przeznaczeniem środków z KPO na cyfryzację ochrony zdrowia są:

– implementacja i rozszerzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM)

– integracja systemów podmiotów leczniczych z systemem P1

– narzędzia AI dla systemu ochrony zdrowia

– aplikacje dla pacjentów np. umożliwiające monitorowanie procesu leczenia.

Ministerstwo jest gotowe przygotować zasady dofinansowania dla podmiotów tworzących oprogramowanie dla podmiotów leczniczych i producentów cyfrowych wyrobów medycznych.

Rozmawialiśmy także o potrzebie powstania strategii podziału zadań między podmioty publiczne i prywatne, żeby przedsiębiorcy mogli planować działania na kolejne lata.

Spotkanie odbyło się 21 sierpnia.

Ochrona zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych – uwagi Lewiatana
25 lipca 2024

Ochrona zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych – uwagi Lewiatana

W związku z ukazaniem się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (nr z wykazu UD 86) Konfederacja Lewiatan przedstawia uwagi do tego projektu.

KL/391/106/KO/2024

Pobierz
Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia – porozumienie Rady UE i Parlamentu
22 marca 2024

Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia – porozumienie Rady UE i Parlamentu

15 marca br. negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego doszli do porozumienia odnośnie projektu rozporządzenia o europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Porozumienie będzie teraz musiało zostać zatwierdzone zarówno przez Radę UE, jak i Parlament.

Celem regulacji jest poprawa dostępu obywateli do swoich elektronicznych danych zdrowotnych oraz umożliwienie ponownego wykorzystania określonych danych w celach o charakterze publicznym oraz badań naukowych. Rozporządzenie ustanawia ekosystem danych zdrowotnych, co przyczyni się do stworzenia jednolitego rynku dla cyfrowych usług i produktów zdrowotnych.

Regulacja umożliwi pacjentom dostęp do danych zdrowotnych z systemów ochrony zdrowia państw członkowskich. Podobnie będzie w przypadku pracowników ochrony zdrowia. Nowe rozwiązania prawne pozwolą przykładowo obywatelowi Polski zrealizować receptę podczas wakacji we Włoszech lub lekarzowi w Polsce na dostęp do historii medycznej pacjenta z Francji leczącego się w Polsce.

Elektroniczna dokumentacja medyczna będzie zawierać informacje m.in. o wynikach badań laboratoryjnych, receptach, badaniach diagnostyki obrazowej. Na podstawie regulacji zostanie stworzony unijny standard wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej oraz jakości danych i ich bezpieczeństwa.

Europejska Przestrzeń Danych dot. Zdrowia pozwoli na udostępnianie zanonimizowanych danych, włączając w to historie medyczne, wyniki badań klinicznych, informacje o patogenach, dane genetyczne oraz informacje z rejestrów zdrowia publicznego. Podczas negocjacji posłowie do PE upewnili się, że dane te nie będą wykorzystywane do decyzji na rynku pracy czy warunków kredytowych, ani do innych form dyskryminacji lub profilowania.

Uchwalenie rozporządzenie będzie kolejnym zdecydowanym krokiem w stronę stworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej i przyniesie wzmocnienie cyfryzacji ochrony zdrowia w państwach członkowskich.

 


Kacper Olejniczak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Sektora Life Sciences w Konfederacji Lewiatan

Artykuł dla Brussels Headlines – newslettera europejskiego Lewiatana

Bezpieczeństwo lekowe w UE: kolejny silny głos ze strony EKESu
23 lutego 2024

Bezpieczeństwo lekowe w UE: kolejny silny głos ze strony EKESu

fot. EC - Audiovisual Service

W nowej opinii EKES w większym stopniu niż dotychczas podkreśla znaczenie priorytetowego traktowania pacjentów w polityce farmaceutycznej i podczas opracowywania strategii, a w szczególności potrzebę zapewnienia terminowego zaopatrzenia w leki.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny opowiada się również za wspieraniem aptek i hurtowników za pomocą zachęt i środków regulacyjnych, aby ułatwić im rolę w zarządzaniu niedoborem leków w ramach przepisów dotyczących konkurencji.

Stanowisko Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES-u) jest jasne: Europejczycy w całej UE nie mogą cierpieć z powodu braku dostępu do leków. EKES zdecydowanie opowiada się za priorytetowym potraktowaniem dostępności leków w UE. Inicjatywa ta ma kluczowe znaczenie dla ochrony obywatelek i obywateli oraz dla zapewnienia przewagi konkurencyjnej europejskiego przemysłu farmaceutycznego na rynku światowym.

EKES zaleca stworzenie stabilnego i niezawodnego otoczenia prawnego i gospodarczego, któremu towarzyszyć będzie wykwalifikowana kadra. Dzięki temu Europa stanie się idealnym miejscem docelowym dla firm farmaceutycznych z UE i innych regionów, takich jak USA i Chiny. Ważne jest, aby dokonać strategicznego przejścia na samodzielność w produkcji farmaceutycznych składników czynnych (API) i gotowych produktów leczniczych, aby zmniejszyć zależność od źródeł zewnętrznych i wzmocnić niezależność farmaceutyczną UE. UE musi zapewnić finansowanie i mechanizmy finansowe, aby utrzymać swoje zdolności produkcyjne na dużą skalę w zakresie produktów farmaceutycznych. EKES proponuje wprowadzenie innowacyjnych sposobów zapewniania dostępu do leków. Metody takie powinny zachęcać do inwestowania w europejską produkcję, zapewniając stałe dostawy leków podstawowych.

Priorytetem jest wzmocnienie dialogu między instytucjami UE, przemysłem farmaceutycznym, partnerami społecznymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności produkcyjnych i wyzwań związanych z łańcuchem dostaw. Ta lepsza komunikacja ma zasadnicze znaczenie dla radzenia sobie z potencjalnymi zakłóceniami oraz dla optymalizacji wydajności i zdolności reagowania sektora farmaceutycznego w całej Europie. Aby zwiększyć odporność sektora farmaceutycznego, EKES opowiada się za opracowaniem kompleksowych unijnych wytycznych i protokołów. Sugeruje stałą wymianę danych między kluczowymi zainteresowanymi stronami, podkreślając jednocześnie potrzebę przejrzystego i proaktywnego dialogu. EKES zachęca przedsiębiorstwa farmaceutyczne do aktywnego powiadamiania organów o potencjalnych niedoborach.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Europejska Agencja Leków (EMA), Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA), Medicines for Europe i środowiska akademickie muszą być zaangażowane w planowanie środków zapobiegawczych w celu skutecznego reagowania na wyzwania związane z łańcuchem dostaw. EKES podkreśla wagę włączenie organizacji pacjentów, stowarzyszeń pracowników służby zdrowia i organizacji reprezentujących osoby z niepełnosprawnościami w kształtowanie polityki i wzywa do ich aktywnego udziału w pracach nad strategiami, które poprawią dostępność leków i dostęp do nich oraz rozwiążą problem odpadów farmaceutycznych i nadmiernego wydawania recept.

UE znacznie wzmocniła odporność opieki zdrowotnej, publikując unijny wykaz produktów leczniczych o krytycznym znaczeniu. To istotne narzędzie identyfikacji podstawowych leków podatnych na niedobory. EKES opowiada się za wzmocnieniem partnerstw międzynarodowych i dywersyfikacją łańcuchów dostaw produktów farmaceutycznych w odpowiedzi na zmieniającą się sytuację w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie. Wysiłki te zwiększą bezpieczeństwo dostaw produktów farmaceutycznych w UE oraz przyczynią się do stworzenia bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego globalnego systemu opieki zdrowotnej.

EKES zwraca uwagę na zdrowie i dobrostan obywateli Unii Europejskiej w podejściu do wzmacniania przemysłu farmaceutycznego. Nacisk kładzie się na zapewnienie dostępności i przystępności cenowej leków dla wszystkich obywateli w UE w połączeniu z konkurencyjnym w skali światowej sektorem farmaceutycznym UE Komitet uznaje znaczenie ogólnoeuropejskiej infrastruktury badawczo-rozwojowej i innowacyjnej oraz doradza tworzenie zachęt do produkcji farmaceutycznej w UE. Strategiczna suwerenność UE wymaga mobilizacji zasobów, aby Europa nie była uzależniona wyłącznie od decyzji i zasobów innych regionów świata.


Lech Pilawski, doradca zarządu Lewiatana, członek EKES

Komentarz dla Brussels Headlines – newslettera Konfederacji Lewiatan, w którym poruszamy tematy europejskie

Wątpliwości proceduralne wokół Krajowego Zjazdu Aptekarzy – pismo Lewiatana i Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET
26 stycznia 2024

Wątpliwości proceduralne wokół Krajowego Zjazdu Aptekarzy – pismo Lewiatana i Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET

Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET przesyłają pismo związane z wątpliwościami proceduralnymi, jakie powstały wokół Krajowego Zjazdu Aptekarzy w dniach 26-28 stycznia br. wraz z opinią prawną prof. Chmaja.

KL/48/14/KO/2024

Pobierz pismo
Critical Medicines Alliance – kolejny krok w celu zwalczania braków leków w UE
25 stycznia 2024

Critical Medicines Alliance – kolejny krok w celu zwalczania braków leków w UE

fot. Audiovisual Service

16 stycznia Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia Komisji Europejskiej poinformował o możliwości przystąpienia do Critical Medicines Alliance (Sojusz na rzecz Leków Krytycznych). Jest to inicjatywa, która ma wzmocnić współpracę między Komisją Europejską, państwami członkowskimi, przemysłem i społeczeństwem obywatelskim. Celem jest znalezienie rozwiązań, które zapewnią szeroką dostępność do kluczowych leków w UE.

Sojusz będzie tworzył przemysłowy element Europejskiej Unii Zdrowotnej. Wspomoże Komisję Europejską poprzez przygotowywanie zaleceń i porad na temat sposobów rozwiązania problemu utrzymujących się od dawna niedoborów leków. Podstawą jego działalności będzie unijna lista leków krytycznych przedstawiona przez EMA w grudniu 2023 r.

Konfederacja Lewiatan od dawna działa na rzecz wzmocnienia produkcji leków w Polsce i UE, dlatego przystępujemy do Sojuszu i będziemy dalej realizować nasz cel jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa lekowego Polski i UE.

Do Sojuszu mogą przystąpić wszystkie organizacje działające w ramach ekosystemu leków krytycznych – produkcja, transport, dystrybucja, ochrona zdrowia, wsparcie finansowe, reprezentacje pacjentów, obszar regulacyjny. Forma działalności również jest dowolna, mogą to być przedsiębiorstwa, organizacje branżowe, instytucje publiczne, władze lokalne, organizacje pozarządowe. Dlatego gorąco zachęcamy do włączania się w prace Sojuszu na rzecz Leków Krytycznych.

Działając wspólnie uda się wzmocnić inicjatywy finansowe, prawne i organizacyjne dla zwiększenia bezpieczeństwa lekowego UE. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 


Kacper Olejniczak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Sektora Life Sciences w Konfederacji Lewiatan

Tekst dla Brussels Headlines – europejskiego newslettera Konfederacji Lewiatan

Minister zdrowia Izabela Leszczyna w Lewiatanie
25 stycznia 2024

Minister zdrowia Izabela Leszczyna w Lewiatanie

Finansowanie systemu ochrony zdrowia, cyfryzacja, profilaktyka zdrowotna, rynek apteczny, polityka lekowa i polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej – to tematy poruszane podczas spotkania władz i członków Lewiatana z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia.

Rozmowy z szefową resortu zdrowia Izabelą Leszczyną oraz nowo powołaną wiceminister Katarzyną Kacperczyk i przedstawicielami ministerstwa dotyczyły obszarów, w których pracodawcy mogą wspomóc system ochrony zdrowia. To między innymi bezpieczeństwo lekowe kraju, współpraca sektora prywatnego i publicznego w ochronie zdrowia.

Konieczne zwiększenie udziału ochrony zdrowia w PKB

Struktura wiekowa społeczeństwa, rosnące potrzeby zdrowotne pacjentów oraz nieuchronny wzrost kosztów nowoczesnych technologii medycznych stosowanych w diagnostyce i leczeniu nie pozostawiają złudzeń – dalsze funkcjonowanie ochrony zdrowia wymaga znacznego zwiększenia udziału w PKB.

Wskazywaliśmy, że polski rząd powinien wspierać Unię Europejską na rzecz przywracania produkcji leków w Europie. Polska ma w tym obszarze duże doświadczenie i powinna być jednym z liderów działań w tym obszarze. Szczególnie, że pandemia COVID-19 pokazała, że zerwanie globalnych łańcuchów dostaw prowadzi do niedoborów leków w UE.

Przedsiębiorcy chcą wspomagać reformę ochrony zdrowia

Rozmawialiśmy także o rynku aptecznym i negatywnych zmianach, jakie spowodowała pośpiesznie przyjęta reforma Apteka dla Aptekarza 2.0, która została uchwalona z niezachowaniem standardów legislacyjnych. Wskazywaliśmy na wyzwania jakie napotykają przedsiębiorcy przy wdrażaniu przepisów znowelizowanej ustawy refundacyjnej. Podkreślaliśmy rolę wyrobów medycznych jako filarów systemu ochrony zdrowia.

Ochrona zdrowia jest jednym z priorytetowych obszarów działalności państwa. Jako przedsiębiorcy chcemy aktywnie wspomagać reformę ochrony zdrowia. Widzimy wiele obszarów, w których sektor prywatny może współpracować z sektorem publicznym i wzmacniać system ochrony zdrowia – mówi Kacper Olejniczak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Sektora Life Sciences Lewiatana.

Spotkanie odbyło się 24 stycznia w siedzibie Konfederacji Lewiatan. Kierownictwo Konfederacji Lewiatan reprezentowali przewodnicząca Rady Głównej dr Henryka Bochniarz, wiceprezydent Henryk Orfinger, Anna Rulkiewicz, wiceprezydentka Lewiatana oraz członkowie zarządu Jolanta Jaworska i Krzysztof Kopeć. Członków Konfederacji Lewiatan reprezentowali między innymi przedstawiciele Pracodawców Dla Zdrowia, Krajowi Producenci Leków, PharmaNet, Philips Healthcare.