Prawo energetyczne – stanowisko Lewiatana w sprawie autopoprawki projektu
31 maja 2023

Prawo energetyczne – stanowisko Lewiatana w sprawie autopoprawki projektu

W nawiązaniu do toczących się prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3237) Konfederacja Lewiatan przesyła stanowisko  w sprawie autopoprawki do projektu (druk nr 3237-A) w części, w której dotyczy ona rekompensat finansowych.

KL/212/90/PG/2023

Pobierz
Inflacja zwalnia, ale na otwieranie szampana za wcześnie [+MP3]
31 maja 2023

Inflacja zwalnia, ale na otwieranie szampana za wcześnie [+MP3]

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju br. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2022 r. wzrosły o 13%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie – podał GUS w szybkim szacunku.

Wysłuchaj komentarza eksperta:

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Wszystko zgodnie z oczekiwaniami – inflacja się zmniejsza. W maju  wzrosła o 13% rok do roku. To pozytywne zaskoczenie, a będzie już tylko lepiej, bo wydaje się, że w końcu następuje przeniesienie spadku cen z rynków światowych na polską gospodarkę – surowce. Ta reakcja z rynków była szybciej widoczna  po stronie inflacji producenckiej, co też nie jest bez wpływu na koszty działalności przedsiębiorstw. Nadal na naszą korzyść działa również baza z poprzedniego roku. To co również sprzyja spadkowi inflacji to wyhamowanie wzrostu cen żywności. W skali miesiąca wyniósł on zaledwie 0,6%. Jeszcze dwa miesiące temu podstawowe produkty spożywcze rosły średniomiesięcznie w skali przekraczającej 2%.

Nadal jednak nie ma powodów do radości i otwierania szampana. Inflacja bazowa będzie przekraczać 11,5%. Zdaje się jednak, że spadek głównego wskaźnika inflacji jest wystarczający, żeby poprawić nastroje obywateli. Inflacja i prawdopodobna obniżka stóp procentowych to zawodnicy, którzy przed wyborami będą grali do bramki opozycji.

Wraz z danymi o inflacji GUS podał też wstępny wynik PKB za I kw. bieżącego roku. Zgodnie z tym co przewidywaliśmy nastąpiła niewielka rewizja w dół spadku PKB rok do roku. Szybki szacunek wskazywał na spadek w I kw. o 0,2%, po dołączeniu kolejnych danych okazuje się, że dynamika była gorsza o 0,1 pkt. proc. i wyniosła –0,3%. Wszystko wskazuje, że spadek konsumpcji oraz zapasów był jednak silniejszy niż wcześniej zakładał GUS. Ratowało nasz PKB w I kw. silne odbicie inwestycji 5,5%. Inwestycje to głównie sektor energetyczny (normy środowiskowe, zapotrzebowanie) oraz branża transportowa i magazynowanie.

Konfederacja Lewiatan

 

Praktycznie o podatkach na warsztatach drugiego dnia Kongresu Rady Podatkowej
30 maja 2023

Praktycznie o podatkach na warsztatach drugiego dnia Kongresu Rady Podatkowej

Zdjęcie z panelu 1. dnia VII KRP

Opodatkowanie w fundacji rodzinnej, wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur oraz raportowanie o cenach transferowych za 2022 rok to główne tematy warsztatów online, które odbyły się drugiego dnia Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Aktualne bolączki podatników poruszone podczas pierwszego dnia Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan oraz ekspercka wiedza prelegentów przyczyniły się do ogromnego zainteresowania warsztatami online w drugim dniu Kongresu, który był częściowo kontynuacją tematów podjętych w trakcie pierwszego dnia Kongresu (zobacz relację).

W trakcie warsztatów skupiliśmy się na praktycznych aspektach: opodatkowania w fundacji rodzinnej, wdrożenia KSeF oraz raportowania TP za 2022.

Zainteresowanie tematem fundacji rodzinnej, zarówno na panelu jak i warsztatach, może świadczyć o tym, że nowa instytucja prawno-podatkowa może zyskać wielu zwolenników wśród rodzimych firm.

 Opodatkowanie w fundacji rodzinnej 

Dzięki fundacji rodzinnej majątek firmy zostanie zatrzymany w jednych rękach oraz pozwoli na ustalenie reguł zarządzania firmą i majątkiem fundatora w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie.

Podczas warsztatu prowadząca Urszula Ogorzałek, doradca podatkowy z GWLAW przedstawiła implikacje podatkowe w fundacji rodzinnej. Omówione zostały kwestie opodatkowania podatkiem CIT, PIT, podatkiem od budynków, zwolnienia podatkowe. Wyjaśniła  również pojęcia ukrytych zysków oraz zasady opodatkowania wypłaty świadczeń, jak również opodatkowania w przypadku rozwiązania fundacji rodzinnej.

KSeF – praktyczne wyzwania dla biznesu

Kolejny warsztat poświęcony był praktycznym aspektom obligatoryjnego wprowadzenia Krajowego Systemu e- Faktur. Padły odpowiedzi na pytania: kogo obejmie KSeF i jakie transakcje oraz jakie  wymogi techniczne należy spełnić.

Jak podkreśliła prowadząca Janina Fornalik, Partner, Doradca podatkowy, MDDP, KSeF to nie tylko zmiany w systemach IT, ale złożony proces, który wymaga analizy biznesowej i mapowania istniejących w firmie procesów i procedur związanych z wystawianiem i odbieraniem faktur. W tym celu należy wypracować koncepcję technicznej integracji z KSeF, wdrożenie zmian w systemach, zmiany zapisów w umowach, regulaminach sprzedaży  oraz komunikację z kontrahentami.

W trakcie trwania KRP zasygnalizowano Ministerstwu Finansów potrzebę udzielenia pisemnych wyjaśnień co do kwestii prawidłowego rozdzielenia transakcji B2B oraz B2C oraz kryteriów jakimi należy się kierować przy ustaleniu stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Raportowanie TP za 2022

Podczas ostatniego warsztatu  zostało omówione Raportowanie TP za 2022 w ujęciu przekrojowym. Prowadząca Aleksandra Chojnacka, Doradca podatkowy, Partner w Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi zwróciła szczególną uwagę na zmiany w raportowaniu za 2022 r. tj.

TPR za 2022 rok nie trafi jak w poprzednich latach do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a do naczelnika właściwego urzędu skarbowego,

– oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych jest elementem informacji o cenach transferowych,

dodanie do formularza TPR nowego wskaźnika mierzącego sytuację finansową podmiotu – udział kosztów działalności operacyjnej z podmiotami powiązanymi w ogólnej kwocie kosztów działalności operacyjnej podmiotu.

Patronat nad Kongresem objęło Ministerstwo Finansów. Partnerami głównymi byli Allegro, kancelarie DZP, GWLAW, MDDP, QSecurities. Partner wspierający: Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi, partner merytoryczny: SGH. Partnerzy medialni: FXMAG, My Company, Poradnik Przedsiębiorcy, Prawo.pl, Przegląd Podatkowy.

Dziękujemy za udział w warsztatach! Zapraszamy na kolejny Kongres Rady Podatkowej za rok.

Stop zamiarowi wywłaszczeń na rynku aptecznym
30 maja 2023

Stop zamiarowi wywłaszczeń na rynku aptecznym

Przedstawiciele sieci aptecznych, zrzeszonych w organizacjach pracodawców, protestują przeciwko deklarowanemu przez kręgi rządowe zamiarowi „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „Apteką dla Aptekarza”. Wystosowali w tej sprawie apel do premiera oraz ministrów zdrowia, rozwoju i sprawiedliwości.

We wtorek, 30 maja odbyła się konferencja prasowa, która była odpowiedzią na publiczne deklaracje ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, że jeszcze w tej kadencji rząd zajmie się doregulowaniem przepisów „Apteki dla Aptekarza”. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Pracodawców RP i Konfederacji Lewiatan przekonywali we wspólnym wystąpieniu i pisemnym apelu do decydentów, że końcówka kadencji to nie jest dobry moment na pospieszne procedowanie tak wrażliwych społecznie przepisów.

Dalsze „dokręcanie śruby”?

„Apteka dla Aptekarza”, czyli regulacja rynku aptecznego mówiąca o tym, że nowo powstające apteki mogą otwierać tylko farmaceuci lub spółki farmaceutów, obowiązuje w Polsce już od sześciu lat. Po wejściu w życie ustawy liczba aptek drastycznie spadła i ta tendencja utrzymuje się do dziś. Nic dziwnego – nie ma w Europie bardziej przeregulowanego rynku aptecznego.

– Mamy w Polsce ograniczenia własnościowe, geograficzne, demograficzne, ilościowe, a na dodatek zakaz reklamy aptek. To wszystko sprawia, że naprawdę trudno jest otworzyć nową aptekę czy uzyskać na nowo zezwolenie na prowadzenie apteki, jeśli z jakiegoś powodu się je straci. Po co jeszcze dokręcać tę śrubę? – dziwi się Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Brutalna walka o kształt rynku

Zgodnie z danymi firmy badawczej PEX, aż 94% aptek na polskim rynku aptecznym to apteki z rodzimym kapitałem. Około połowa z nich to sieci apteczne – czyli przedsiębiorstwa posiadające 4 apteki i więcej. Zdecydowana większość funkcjonujących na rynku sieci to małe i średnie firmy rodzinne, budowane od ponad 20 lat wysiłkiem swoich właścicieli. Na rynku funkcjonują jeszcze apteki indywidualne, stanowiące ok. 12% wszystkich aptek, a także sieci wirtualne, czyli programy partnerskie, prowadzone przez największe hurtownie farmaceutyczne. Te programy zrzeszają mniej więcej co czwartą aptekę w kraju. Można więc powiedzieć, że jest to największa sieć w Polsce. – Dziwi mnie, że decydenci „kupują” tę narrację, że walka o kształt rynku to walka między dużymi sieciami a małym rodzimym biznesem. Obraz jest dużo bardziej zniuansowany. My nie chcemy walczyć, chcemy się skupić na opiece nad pacjentem – deklaruje Jerzy Tyś, przedsiębiorca apteczny z Częstochowy, posiadający siec kilkunastu aptek, któremu urzędnicy, na skutek donosu konkurencji, chcieli odebrać budowany ponad 20 lat majątek.

Właściciele zapowiadają: będziemy protestować

Obecnie na rynku aptecznym funkcjonuje względny spokój. Jest miejsce i dla małych i dla dużych. – mówi magister farmacji Ewa Budzowska, właścicielka średniej wielkości sieci „Apteki od Serca”, liczącej w sumie ponad 80 aptek.

– Będziemy protestować, nie damy zamykać naszych aptek, ponieważ prowadzimy je w poczuciu misji i zgodnie z obowiązującym prawem. Chcemy się rozwijać, chcemy stworzyć w aptekach miejsce, gdzie pacjent przychodzi nie tylko po leki, ale też po usługi. Wprowadzenie AdA2.0 dosłownie wywróciłoby rynek do góry nogami, nie byłoby miejsca na rozwój usług. Przedsiębiorcy nie powinni być zajęci ratowaniem dorobku swojego życia tylko skupiać się na pomocy pacjentom. Dlatego sprzeciwiamy się wprowadzeniu nagłych i nieprzemyślanych rozwiązań prawnych. Oczekujemy merytorycznej debaty o tym, jak powinien wyglądać zrównoważony i różnorodny rynek apteczny – dodaje.

Apteka dla Pacjenta. Przede wszystkim

Podczas pandemii COVID-19 apteki zaczęły szczepić przeciwko koronawirusowi i grypie, w czym zresztą wiodły prym apteki sieciowe. W całym kraju zaczęły powstawać stałe pokoje opieki farmaceutycznej,
w których można powoli korzystać z pierwszych usług propacjenckich, takich jak przegląd lekowy, mierzenie ciśnienia czy doradztwo przy rozpoczęciu farmakoterapii nowym lekiem. Kolejne usługi czekają na odpowiednie rozporządzenia wykonawcze dotyczące warunków ich świadczenia.

– Skupmy się na rozwoju usług dla pacjentów i na możliwości realizacji misji zawodu aptekarza. Wzmacniajmy potencjał aptek jako placówek ochrony zdrowia. To bardzo istotne zwłaszcza w Polsce, która mierzy się z rosnącym niedoborem kadr medycznych. Dajmy farmaceutom rozwijać się zawodowo, aby nie uciekali do innych zawodów czy zajęć, zamiast ryzykować awanturę na rynku aptecznym, która zagrozi bezpieczeństwu lekowemu Polaków  – mówi Małgorzata Pytlik, farmaceutka i franczyzobiorca ze Śląska, prywatnie mama studentki farmacji.

Potrzebny spokój regulacyjny

Na konieczność ostrożności przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian w „Aptece dla Aptekarza” wskazywali także obecni na konferencji przedstawiciele organizacji reprezentatywnych. Sprawa nie jest jednoznaczna. Każda zmiana na tym delikatnym rynku może spowodować trudne dziś do przewidzenia konsekwencje. Znowu majstrujemy na żywym organizmie, który ma wpływ na dobrostan zdrowotny Polaków. To wszystko w imię zaspokojenia wąskiej grupy interesów, która chce wyrugować konkurencję z rynku. Czy tak ma się wyrażać troska o bezpieczeństwo lekowe Polek i Polaków? – pyta Jakub Bińkowski ze Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. Nie może być tak, że dowiadujemy się z mediów, że szykowana jest legislacja tak poważnie ingerująca w kształt rynku – pod koniec kadencji, w atmosferze pośpiechu i bez dialogu ze wszystkimi interesariuszami – dodaje.

Kontakt dla mediów:

Emilia Szyszkowska

e.szyszkowska@pharmanet.org.pl

kom.: 793 601 067

Konfederacja Lewiatan

Pobierz apel
Zakończyły się XI Morskie Regaty Lewiatana
30 maja 2023

Zakończyły się XI Morskie Regaty Lewiatana

Załoga lubelskiego Lewiatana zdobyła pierwsze miejsce i koronę mistrzów podczas XI edycji Morskich Regat Konfederacji Lewiatan. Zawody odbyły się w Chorwacji.

27 maja 2023 r. w Sukosanie w Chorwacji zakończyła się XI edycja Morskich Regat Konfederacji Lewiatan.

Zgodnie z coroczną tradycją pierwsze trzy dni tego wydarzenia przeznaczone są na treningi. Oficjalne otwarcie regat odbyło się we wtorek, 23 maja, w Marinie Hramina w miejscowości Murter. W ciągu trzech dni zmagań udało się przeprowadzić pięć biegów regatowych, zarówno krótkich, jak i długodystansowych wyścigów nawigacyjnych. Ekipy żeglarskie rywalizowały w zmiennych warunkach pogodowych. Cumowaliśmy odpowiednio w Pirovacu, Biogradzie oraz Sukosanie, gdzie odbyło się zakończenie regat.

Pomimo starań wszystkich załóg, od pierwszego biegu załoga lubelskiego Lewiatana okazała okazała się niezrównana, zdobywając pierwsze miejsce i koronę mistrzów regat. Walka pomiędzy załogami była niezwykle zacięta, a załoga T-matic Computer Plus nie dawała za wygraną. Ostatnie wyścigi były prawdziwym widowiskiem, pełnym napięcia i emocji. Ostatecznie jednak to lubelski zajął pierwsze miejsce na podium. Trzecie miejsce przypadło załodze Sport Ergis.

Klasyfikacja końcowa XI Morskich Regat Konfederacji Lewiatan:

  1. Lewiatan Lublin
  2. T-matic Computer Plus
  3. Sport Ergis
  4. Zarząd Konfederacji Lewiatan
  5. Telkam/Urban Team
  6. Szuwarski Ślizg
  7. DR Irena Eris
  8. Telbridge
  9. Corab
  10. DZP Sport Team

Regaty Konfederacji Lewiatana to coroczne wydarzenie, które przyciąga pasjonatów żeglarstwa z firm i związków zrzeszonych w naszej organizacji. Jest to okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych znajomości i sportowej rywalizacji.
Gratulujemy wszystkim załogom, dziękujemy za udział i do zobaczenia za rok!

Certyfikacja cyberbezpieczeństwa dla usług w chmurze – stanowisko Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych
30 maja 2023

Certyfikacja cyberbezpieczeństwa dla usług w chmurze – stanowisko Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych

W związku z pracami Grupy Roboczej ENISA nad opracowaniem schematu certyfikacji cyberbezpieczeństwa dla usług w chmurze oraz publikacją nieoficjalnej wersji projektu w tym zakresie, mając na uwadze zbliżające się spotkanie ECCG, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych przedstawia stanowisko wobec nieoficjalnej wersji projektu.

KL/206/89/AM/2022

Pobierz
Krajowy system cyberbezpieczeństwa – stanowisko Lewiatana
30 maja 2023

Krajowy system cyberbezpieczeństwa – stanowisko Lewiatana

W związku z publikacją najnowszej wersji projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw, datowanej na 5 maja 2023 r., Konfederacja Lewiatan przedstawia w załączeniu stanowisko do projektu ustawy.

KL/203/88/AM/2023

Pobierz
Prawo energetyczne – stanowisko Lewiatana
30 maja 2023

Prawo energetyczne – stanowisko Lewiatana

W nawiązaniu do opublikowanej na stronie Rządowego Centrum Legislacji autopoprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3237), poniżej przedstawiam stanowisko Konfederacji Lewiatan w przedmiotowej sprawie.

KL/201/86/PG/2023

Pobierz
Raport Lewiatana: Spóźniona reakcja na kryzys energetyczny [+MP3]
30 maja 2023

Raport Lewiatana: Spóźniona reakcja na kryzys energetyczny [+MP3]

Reakcja rządu na kryzys energetyczny była spóźniona. Pomoc w pierwszym roku trafiła głównie do gospodarstw domowych, pomijając zupełnie mikro i małe firmy, które ograniczyły działalność z powodu wzrostu kosztów energii – podkreślają eksperci Konfederacji Lewiatan w raporcie „Kryzys energetyczny”.

Wysłuchaj komentarza eksperta:

Z badania, które w lutym na zlecenie Lewiatana przeprowadził CBM Indicator wynika, że 79% mikro i małych firm odczuwa wzrost rachunków za energię elektryczną, ale  55%  nie zamierza ograniczać jej zużycia. Nieprzemyślana strategia rządu spowodowała, że firmy próbując utrzymać płynność finansową, przerzucały wyższe koszty prowadzenia działalności na konsumentów. 81% firm częściowo lub w całości przerzuciła lub planuje przerzucić na klientów rosnące koszty produkcji i energii elektrycznej.

– Zmniejszający się w tym roku popyt konsumpcyjny nie pozwoli jednak firmom na takie działanie. Jednocześnie rząd nie przewiduje kontynuowania najlepiej ocenianego przez firmy rozwiązania kryzysowego – zamrożenia cen energii. W tej sytuacji istnieje zagrożenie, że przedsiębiorstwa utracą płynność finansową w ciągu najbliższego półrocza – ostrzega Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Według firm najważniejsze dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju są dywersyfikacja źródeł energii (63,3%), modernizacja sieci energetycznych (55,5%) i wsparcie zielonej energii (53,5%).

– Kryzys energetyczny ma jednak swoją dobrą stronę. Znacznie przyśpieszył proces odchodzenia od „brudnych” paliw, zmobilizował unijne instytucje do poszukiwania innych, lepszych rozwiązań. Wydaje się, że jako Europa, mimo początkowych fatalistycznych wizji, wychodzimy z kryzysu dużo silniejsi, zjednoczeni i w większym stopniu przygotowani na kolejne szoki makroekonomiczne – dodaje Mariusz Zielonka.

Konfederacja Lewiatan

Pobierz raport "Kryzys energetyczny"
Udoskonalenie struktury unijnego rynku energii elektrycznej – opinia Lewiatana
30 maja 2023

Udoskonalenie struktury unijnego rynku energii elektrycznej – opinia Lewiatana

Konfederacja Lewiatan przedstawia opinię dotyczącą trwającego procesu legislacyjnego – wniosku Komisji Europejskiej w celu udoskonalenia struktury unijnego rynku energii elektrycznej.

KL/202/87/PG/2023

Pobierz pismo