W nawiązaniu do prowadzonych prac nad projektem ustawy o aktywności zawodowej (nr druku 399) Konfederacja Lewiatan przesyła uwagi.
KL/193/79/NK/2023
Pobierz pismoW nawiązaniu do prowadzonych prac nad projektem ustawy o aktywności zawodowej (nr druku 399) Konfederacja Lewiatan przesyła uwagi.
KL/193/79/NK/2023
Pobierz pismoProgram certyfikacji to innowacyjny projekt, którego ideą jest wyznaczanie najwyższych standardów pracy agencji zatrudnienia, zgodnych z zasadami społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (CSR).
W 2023 roku nabór uczestników do programu trwa od 28 kwietnia do 19 maja.
Wnioski należy przesyłać w formie papierowej na adres: Norbert Kusiak, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, ul. Kopernika 36/40, 00-924 Warszawa, z dopiskiem „certyfikacja agencji zatrudnienia”
lub mailem: biuro@certyfikacjaagencji.pl.
Przed przystąpieniem do programu certyfikacji prosimy zapoznać się z regulaminem.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.
Aby uzyskać certyfikat agencja musi spełnić szereg kryteriów m.in.
– funkcjonować co najmniej 2 lata na polskim rynku,
– nie mieć zaległości składkowych i podatkowych,
– nie być skazana m.in. za naruszenie praw pracowników lub z tytułu zobowiązań publiczno–prawnych,
– nie mieć postępowań karnych związanych ze swoją działalnością,
– posiadać siedzibę na terenie Polski,
– posiadać stosowne regulaminy,
– być członkiem organizacji agencji zatrudnienia lub pracodawców.
Przyznanie certyfikatu „Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom” jest równoznaczne ze spełnieniem przez nią na wysokim poziomie ustanowionych kryteriów i gwarancją wysokiej jakości świadczonych usług. Certyfikaty przyznaje na dwa lata sześcioosobowa kapituła na podstawie dokumentów przedstawionych przez agencję zatrudnienia.
W czerwcu 2021 r. tytuł „Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom” przyznano po raz pierwszy dziewięciu agencjom: Abalone Poland, Adecco Poland, Contrain Poland, Devire, ManpowerGroup, OTTO Work Force Solutions, Randstad Polska, Trenkwalder & Partner i Work Service. Tytuł „agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom” przysługuje przez okres dwóch lat, licząc od daty wydarzenia w trakcie którego przyznawany jest certyfikat przez 24 pełne miesiące.
Projekt jest realizowany we współpracy pomiędzy Konfederacją Lewiatan i Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych.
Prezydent Maciej Witucki podpisał deklarację Inclu(vi)sion z Przemysławem Żydokiem, prezesem Fundacja Aktywizacja oraz z przedstawicielami biznesu, administracji rządowej, samorządowej, szeroko rozumianego środowiska politycznego, instytucji międzynarodowych, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, mediów oraz innych podmiotów i osób działających w tym obszarze.
Podczas Kongresu “Inclu(vi)sion: nowa wizja otwartego rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami” dyskutowano, jak przygotować dobrą politykę zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, czym kierują się pracodawcy decydujący się na zatrudnienie osoby z niepełnosprawnościami i dlaczego zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami się opłaca.
Cele Partnerstwa „Inclu(vi)sion: nowa wizja otwartego rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami” zostały ujęte w deklaracji Inclu(vi)sion. Są to m.in.:
W panelu „ESG. HR-owe MEGATRENDY” podczas Kongresu wziął udział Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacja Lewiatan. Mówił o tym, że optymalizacja wykorzystania zasobów pracy przez aktywizację zawodową określonych grup społecznych jest ważna z perspektywy gospodarczej, z uwagi na niekorzystne zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa, które powodują, że zasoby na lokalnym rynku pracy coraz mniej odpowiadają zapotrzebowaniu.
Obecnie istotne wyzwanie dla firm to przewidywany brak 1,5 mln osób na polskim rynku pracy w 2025 r. Tymczasem zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami od lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Nieco ponad 80% w latach 2018-2020 nie miało pracy, ani jej nie szukało. Wskaźnik zatrudnienia OzN w Polsce wynosi aktualnie 32%, podczas gdy średnia unijna to ok. 50%.
Poruszono też temat planowania strategicznego i raportowania celów ESG oraz D&I w biznesie, których rola wzrasta. 83% należących do pokolenia Z osób poszukujących pracy postrzega przywiązanie do różnorodności i inkluzywności jako istotny czynnik przy wyborze pracodawcy.
Kongres odbył się w Warszawie 10 maja, było to pierwsze wydarzenie skierowane do biznesu (m.in. zarządów spółek i działów HR), którego celem jest poszerzenie dyskusji w nurcie ESG czy Diversity&Inclusion o kwestie pracy osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji na stronie incluvision.aktywizacja.org.pl.
Celem spotkania była wymiana doświadczeń w obszarze kształcenia zawodowego i ustawicznego, a także omówienie obecnych wyzwań na rynku pracy.
3 kwietnia br. odbyła się pierwsza sesja tematyczna nt. systemów nabywania umiejętności, kompetencji i kwalifikacji przez pracowników w krajach partnerskich, w której udział wzięły organizacje pracodawców z regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowej, działające w ramach grupy Egelund Network. Podczas spotkania przedstawiciele organizacji z Niemiec (BDA) oraz Danii (DA) zaprezentowali swoje rozwiązania, które często stawia się jako przykład dobrej praktyki oraz wzór dla innych krajów UE. Konfederacja Lewiatan przedstawiła również polski system nabywania i doskonalenia umiejętności wskazując na jego mocne i słabe strony.
Uczestniczące w spotkaniu organizacje pracodawców zgodnie podkreśliły, że kwestia przygotowania i adaptacji pracowników do zmieniających się potrzeb rynku pracy jest niezwykle istotna, zwłaszcza w kontekście postępującej cyfryzacji, automatyzacji pracy oraz zielonej transformacji. Niedobory pracowników oraz rosnąca liczba nieaktywnych zawodowo to kolejne wyzwania, z którymi borykają się państwa unijne i które wymagają wdrożenia nowych rozwiązań, takich jak usprawnienie procedur zatrudnienia pracowników spoza UE oraz uatrakcyjnienie idei kształcenia zawodowego i ustawicznego. Wskazano jednak, że istotne jest również ograniczenie zbyt nadmiernej regulacji w tym obszarze, które stanowiłoby dodatkowe obciążenie dla pracodawców i pracowników.
Sesja tematyczna została zorganizowana w ramach projektu „Better Skilled” realizowanego przez Konfederację Lewiatan. Celem inicjatywy KL jest wsparcie budowy systemu nabywania i doskonalenia kompetencji, także potwierdzonych kwalifikacjami, potrzebnych obecnie polskim pracodawcom. Zapoznanie się z najlepszymi praktykami w tym obszarze w innych krajach Unii Europejskiej i identyfikacja rozwiązań, które mogłyby być wdrożone w Polsce są istotnymi elementami projektu. Na bazie zebranych praktyk powstanie raport prezentujący najlepsze rozwiązania w UE w zakresie kształcenia zawodowego i ustawicznego, który zostanie udostępniony członkom KL.
W spotkaniu wzięli udział Sławomir Szymczak koordynator projektu „Better Skilled” oraz przedstawicielka biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli, Luana Żak.
W nawiązaniu do prowadzonych prac nad uchwaloną przez Sejm Rzeczypospolitej w dniu 8 lutego 2023 r. ustawą o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 919) Konfederacja Lewiatan przekazuje uwagi.
KL/92/38/RL/2023
Pobierz pismoKonfederacja Lewiatan zaprezentowała organizacjom pracodawców z regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowej, działającym w ramach grupy Egelund Network, główne założenia realizowanego projektu „Better Skilled”. Wymiana doświadczeń oraz najlepszych praktyk w zakresie nabywania i doskonalenia umiejętności będzie jednym z priorytetów wspólnych działań w 2023 roku.
9 lutego odbyło się kolejne spotkanie w ramach Egelund Network, podczas którego Konfederacja Lewiatan zaprezentowała najważniejsze założenia projektu „Better Skilled”. Celem inicjatywy KL jest wsparcie budowy systemu nabywania i doskonalenia kompetencji oraz kwalifikacji potrzebnych obecnie polskim pracodawcom. Zapoznanie się z najlepszymi praktykami w tym obszarze w innych krajach Unii Europejskiej jest kluczowym elementem projektu.
Podczas spotkania Konfederacja Lewiatan zaprezentowała planowane działania w ramach projektu i zaproponowała wspólne inicjatywy na rok 2023. Wspólne przedsięwzięcia zakładają m.in. organizację sesji tematycznych dotyczących systemów nabywania oraz doskonalenia kompetencji i kwalifikacji w wybranych krajach UE, działań na rzecz aktywizacji zawodowej, a także konsekwencji wpływu cyfryzacji na rynek pracy. Istotnym zadaniem Egelund Network będzie również zainicjowanie dyskusji na poziomie UE na temat doskonalenia systemów kształcenia i szkolenia pracowników, tak aby były one adekwatne do aktualnych potrzeb pracodawców.
Uczestnicy spotkania podkreślili, że w związku z zieloną i cyfrową transformacją problematyka przygotowania i adaptacji pracowników do zmieniających się potrzeb rynku pracy jest niezwykle istotna. Tym samym niezbędne są wspólne działania, których celem będzie wzmocnienie znaczenia tego tematu na szczeblu unijnym oraz identyfikacja najlepszych praktyk w zakresie nabywania i doskonalenia umiejętności.
W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli, Kinga Grafa i Luana Żak, a także koordynator projektu Sławomir Szymczak.
Więcej o założeniach projektu „Better Skilled” można przeczytać w styczniowym numerze Brussels Headlines.
W nawiązaniu do prowadzonych prac nad projektem ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców (nr druku 400) Konfederacja Lewiatan przesyła uwagi.
KL/71/26/NK/2023
Pobierz pismoAż 78 procent pracodawców deklaruje realizację działań w zakresie różnorodności i włączenia. Dlaczego tylko 36 procent pracowniczek i pracowników je dostrzega?
Fundacja Aktywizacja chce pogłębić temat działań podejmowanych przez pracodawców w obszarze społecznym. W tym celu przygotowała badanie ankietowe skierowane do pracodawców ze wszystkich sektorów gospodarki w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
W badaniu koncentruje się na identyfikacji konkretnych polityk, programów podejmowanych przez pracodawców na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Polsce.
Organizatorzy ankiety mają nadzieję, że wyniki badania posłużą firmom do analizy swoich działań na tle innych pracodawców i zaplanowaniu ewentualnych zmian w swoim otoczeniu.
Efektem badania ma być konkretny materiał do rozmów na temat potrzebnych zmian w obszarze rozwiązań systemowych – czyli kształtowania wsparcia dla pracodawców w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
Prośba o wypełnienie najpóźniej do 28.02.2023 r.
W przypadku problemów technicznych z ankietą kontakt na adres e-mailowy: fundacja@aktywizacja.org.pl.
Ankietę można w każdej chwili przerwać i do niej powrócić, wykorzystując wygenerowany przed przerwaniem link.
Partnerami badania są: Business Center Club, Konfederacja Lewiatan, PwC, UN Global Compact.
Patronat honorowy nad badaniem objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Badanie stanowi pierwszy etap budowania międzysektorowego Partnerstwa „Inclu(vi)sion – nowa wizja otwartego rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami”. Osoby zainteresowane kolejnymi działaniami w ramach tej inicjatywy prosimy o śledzenie strony internetowej Fundacji Aktywizacja www.aktywizacja.org.pl i jej kanałów w social mediach (Facebook, Twitter, Linkedin).
Podczas pierwszego dnia konferencji podsumowany został pilotażowy program „Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy” realizowany przez Konfederację Lewiatan we współpracy z Jobs First sp. z o.o. i Urzędem Pracy m.st. Warszawy. Celem projektu była aktywizacja i przygotowanie do pracy w Polsce obywateli Ukrainy oraz wsparcie firm w zatrudnianiu Ukraińców.
Jednym z efektów jest praktyczny poradnik „Zatrudnienie obywateli Ukrainy przebywających w Polsce od 24 lutego 2022 roku w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy”. Można go pobrać bezpłatnie na naszej stronie.
Podczas drugiego dnia Kongresu Praca 4.0 odbywały się warsztaty online. Spotkanie „Legalne zatrudnienie obywateli Ukrainy” prowadził radca prawny Przemysław Ciszek, partner Zarządzający w C&C Chakowski & Ciszek. Na panelu „Praca zdalna po nowemu” problematykę regulaminu pracy zdalnej, przepisów BHP, kosztów pracy zdalnej i pracy zdalnej z zagranicy omówił uczestnikom radca prawny Robert Stępień, partner w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler.
Prowadzący warsztat radca prawny Przemysław Ciszek podkreślił, że do 24 sierpnia 2023 roku został przedłużony okres pobytu na podstawie wiz oraz okres ważności tych wiz – jeżeli ostatni dzień okresu pobytu obywatela Ukrainy w Polsce na podstawie wizy krajowej przypada od 24 lutego 2022. To samo dotyczy zezwolenia na pobyt czasowy. Zaznaczył też, że w razie wątpliwości lepiej, żeby obywatel Ukrainy złożył wniosek na pobyt czasowy.
Nowe zmiany w prawie dotyczą m.in. sytuacji, kiedy osoba ze statusem UKR (czyli mająca prawo do legalnego pobytu na terytorium Polski przez okres jednego roku, na który została wprowadzona ochrona czasowa osób uciekających przed wojną z Ukrainy) nie spełnia wymogów udzielenia zezwolenia na pobyt ze względu na deklarowany cel lub brak uzasadnienia pobytu. Od 24 sierpnia 2023 roku udzielać się będzie takiej osobie zezwolenia na pobyt czasowy na okres 1 roku, licząc od dnia wydania decyzji.
Uczestnicy warsztatu online dowiedzieli się też, że zgodnie z nową ustawą o zatrudnianiu cudzoziemców zezwolenia na pracę dla obywateli Ukrainy będą wydawane tylko elektronicznie.
W poradniku Konfederacji Lewiatan zebrane zostały nie tylko przepisy dotyczące zatrudniania, ale też wskazane proste procedury, jak przejść drogę do skutecznego zatrudnienia pracownika z Ukrainy.
Wśród rad dla pracodawców jest m.in. przypomnienie, że mają oni obowiązek żądania od cudzoziemca przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski. Co więcej, podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany do przechowywania kopii dokumentu pobytowego przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca.
Autorami poradnika są eksperci z C&C Kancelaria prawna Ciszek sp.k: radca prawny Przemysław Ciszek, radca prawny dr Izabela Florczak i doradca podatkowy Wojciech Garczyński.
Poradnik można pobrać bezpłatnie TUTAJ
Podczas pierwszego dnia Kongresu Praca 4.0 uczestnicy panelu „Cudzoziemcy na polskim rynku pracy” rozmawiali o tym, czy skutecznie zintegrowaliśmy uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy i jakie wyzwania napotykamy w ich zatrudnieniu.
– Celem projektu, który realizowaliśmy na zlecenie Lewiatana było nie tylko doprowadzenie do zatrudnienia Ukraińców, ale spowodowanie żeby ono było trwałe. I to się udało. Wszystkie osoby, które rozpoczęły pracę dalej ją kontynuują – mówiła Anna Karaszewska, prezeska zarządu, Jobs First.
Jak wskazała, wśród barier, które pojawiły się przy zatrudnianiu Ukraińców był problem tymczasowości. Okazało się także, że pracodawcy nie są przygotowani do ich zatrudniania. Procesy rekrutacyjne firm nie są dostosowane do wyjątkowej sytuacji. – Nie było woli niesienia pomocy Ukraińcom, bo na przykład nie znają języka polskiego. Pokutował też stereotyp pracownika z Ukrainy niestabilnego, który porzuca miejsce pracy. Aktywizując pracowników z Ukrainy, zwracaliśmy szczególną uwagę na wysoką jakość oferowanych miejsc pracy – podkreślała Anna Karaszewska.
Przeczytaj też wypowiedzi pracodawców, którzy w ramach projektu zatrudnili Ukraińców. Mówią o barierach, na jakie napotkali w procesie zatrudnienia oraz o tym, jak sobie z nimi praktycznie poradzić.
Dokumenty i procedury – to główne bariery dla firm zatrudniających Ukraińców
Projekt jest realizowany w ramach Inicjatywy Nr FWD-H-4 pt. “Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy” w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej “FWD” Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG.
Pracodawcy chcący zaangażować do pracy obywateli Ukrainy napotykają na wiele przeszkód w procesie zatrudnienia. Konieczność wypełnienia wielu dokumentów, towarzyszenie kandydatom podczas formalności w urzędach, brak jednolitości w dokumentach osób, które przyjechały z Ukrainy, wreszcie – nieznajomość języka polskiego i brak pewności co do trwania okresu współpracy – to główne bariery.
– Jako firma chcąca zatrudnić obcokrajowców musieliśmy wypełnić wiele dokumentów, które trzeba było przedstawić w różnych urzędach. Zatrudniając, nie byliśmy do końca świadomi, co jest wymagane przez prawo i urzędy – mówi Sławomir Skrobek, menedżer zarządzający w firmie G&G Studio Sp. z o.o.
Wychodząc naprzeciw takim problemom Konfederacja Lewiatan przygotowała praktyczny poradnik „Zatrudnienie obywateli Ukrainy przebywających w Polsce od 24 lutego 2022 roku w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy”. Poradnik jest jednym z efektów pilotażowego programu „Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy”, którego celem była aktywizacja i przygotowanie do pracy w Polsce obywateli Ukrainy. Kandydaci są zatrudniani przez polskie firmy na umowę o pracę.
Pracodawcy, szczególnie z sektora MŚP, mają niewielką wiedzę i doświadczenie w zakresie procedur i zasad zatrudniania cudzoziemców, w tym obywateli Ukrainy. Najtrudniejsze jest dla nich poradzenie sobie z niezbędnymi formalnościami. Jan Szczucki, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego EMAG-SERWIS Sp. z o.o. podkreśla, że nieznane formalności odstraszają i mogą być powodem, że niewiele polskich firm decyduje się na zatrudnienie Ukraińców. Pomocne było więc przygotowanie kandydatów i kandydatek w ramach projektu.
– Kandydatki przyszły do nas ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, nie wkładaliśmy dodatkowego wysiłku w zapoznawanie się z koniecznymi formalnościami i ich załatwianie w urzędach. Wyspecjalizowana jednostka pomogła we wszystkich kwestiach, w których kompetencji nie musi mieć pracodawca – mówi Jan Szczucki.
Dla Patryka Bubły, prezesa Spółdzielni Socjalnej Zielona, z-cy dyrektora ds. administracyjno–technicznych w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, barierą okazał się urząd pracy. Po publikacji ogłoszenia o naborze do pracy dla osób z Ukrainy mających status osoby, która przekroczyła granicę Polski w związku z wojną, pojawił się problem – do urzędu wpłynęła oficjalna skarga dotycząca nierównego traktowania, że zakład dedykuje miejsca pracy dla Ukraińców. A i tak z urzędu pracy po ogłoszeniu o pracę nie zgłosił się nikt gotowy do podjęcia zatrudnienia.
– Chętnych do pracy znaleźliśmy spośród już wcześniej zatrudnianych na umowę zlecenia w jednostkach Śląskiego Ogrodu Botanicznego, w którego strukturach działa spółdzielnia, oraz dzięki udziałowi w projekcie Lewiatana – mówi Patryk Bubła. Kolejną barierą jest długotrwała rekrutacja. – W procedurze przez urząd pracy trwa co najmniej miesiąc, a w ramach projektu udało nam się zatrudnić pracownicę w ciągu 2 tygodni – dodaje.
Dużą barierą dla pracodawców jest pokonanie obawy, czy pracownicy nie porzucą pracy w krótkim czasie. Firmy zazwyczaj potrzebują ich na dłużej, dużo czasu zajmuje też wdrożenie i doprowadzenie do usamodzielnienia pracownika. Sławomir Skrobek podkreśla, że w branży poligraficznej, w jakiej działa firma G&G Studio Sp. z o.o., przyuczenie do pracy to długi proces, trwający średnio 6-12 miesięcy.– Nie był nam znany okres pobytu kandydatów w Polsce, obawialiśmy się więc, że poświęcimy czas na wyszkolenie pracownika, a on z różnych powodów wróci do swojego kraju lub pojedzie do innego kraju. Było to dla nas dość ryzykowne – dodaje.
– Kandydaci zaproponowani nam w ramach projektu zadeklarowali dłuższy pobyt w Polsce. Widać, że starają się, żeby móc przedłużyć okres pracy w naszej firmie. Liczymy więc na stałą współpracę – mówi nam adwokat Andrii Romanchuk, partner w EUCON Legal Group, którego częścią jest Biuro Księgowe E-REPORT Sp. z o.o.
Jednym z podstawowych problemów przy zatrudnianiu cudzoziemców jest brak znajomości języka polskiego, zwłaszcza przy bezpośredniej obsłudze klientów. Firma Jobs First, która na zlecenie Lewiatana koordynowała program, miała przygotowanych do pracy Ukraińców uczących się języka polskiego na specjalnie zorganizowanych kursach. – Skontaktowano nas z panią z Ukrainy, która całkiem dobrze komunikowała się po polsku. Kolejna osoba mówiła nieco gorzej, obecnie po intensywnym kursie językowym nie mamy problemów w komunikacji – podkreśla Sławomir Skrobek z G&G Studio.
Bernadetta Pasiut, z-ca kierownika Sekcji Utrzymania Czystości w jednym ze szpitali zauważa, że zatrudniając obcokrajowców, większość zakładów pracy musi pokonać barierę językową. Problemem jest też tłumaczenie dokumentów. – Jako szpital potrzebujemy przetłumaczonych dokumentów, czyli świadectw pracy do potwierdzenia wysługi lat kandydata. Obcokrajowiec musi znaleźć tłumacza przysięgłego i mu zapłacić – mówi. Kandydatka przygotowana przez firmę Jobs First miała zapewnione tłumaczenie wszystkich dokumentów niezbędnych dla pracodawcy. Pomoc w znalezieniu tłumacza przysięgłego była bardzo istotna.
Biuro Księgowe E-REPORT Sp. z o.o. zatrudniło trzy osoby z Ukrainy do księgowości, czwartą jako wsparcie dla prawników. – Na tych stanowiskach konieczna jest znajomość języka polskiego. Osoby te były już w trakcie kursów językowych, dzięki udziałowi w projekcie Lewiatana i Jobs First – mówi adwokat Andrii Romanchuk.
Pracodawcy zwracali także uwagę na konieczność towarzyszenia przyszłym pracownikom podczas załatwiania formalności w urzędach, bo nie daliby sobie z rady bez stałego zaangażowania i pomocy osób z polskiej firmy.
Patryk Bubła, barierę widzi też w braku jednolitości w dokumentach osób, które przyjechały z Ukrainy. – Część osób nie ma paszportu, niektóre mają nieważne. Nasze urzędy wydają dokumenty związane z nadaniem nr PESEL, ale nie we wszystkich przypadkach są one jednolite. Nie zawsze jasno było wyszczególnione, czy osoba posiada status UKR, który jest niezbędny do podjęcia zatrudnienia – mówi. Powodowało to potrzebę kontaktu z urzędami w celu weryfikacji i potwierdzenia, czy osoba posiada status UKR. Działania te są zazwyczaj po stronie pracodawcy, co utrudnia i dodatkowo obciąża firmy.
Dzięki udziałowi w projekcie pracodawcy nie musieli zajmować się tego typu formalnościami i wyjaśnieniami. Wszystkie były dopełnione przez osoby wspierające Ukraińców w ramach projektu.
– Osobiście musiałem jeździć z poprzednim kandydatem na pracownika, a w przypadku Ukrainek poleconych przez Jobs First tych problemów już nie było – podkreśla Sławomir Skrobek.
Jan Szczucki, prezes zarządu EMAG-SERWIS Sp. z o.o. uważa, że barierą jest też niedostosowanie kwalifikacji pracowników z Ukrainy do polskich warunków. – Być może warto byłoby rozważyć zorganizowanie popołudniowych szkoleń zawodowych dla zatrudnionych już osób z Ukrainy. Korzyści byłyby po obu stronach – pracodawca szybciej zyskałby osobę z potrzebnymi kwalifikacjami, a pracownik możliwość poszerzenia praktycznej wiedzy z dodatkowego źródła – powiedział.
Jak podkreślił, dzięki projektowi udało się zorganizować dodatkowe szkolenie zawodowe. – W tym obszarze otrzymaliśmy wsparcie od firmy realizującej projekt. Szkolenie to poszerzyło obszar znajomości „nowego zawodu” przez nowozatrudnione osoby. Aktualnie wszystkie mają umowy o pracę do 31.12.2023 r. – dodał.
Projekt jest realizowany w ramach Inicjatywy Nr FWD-H-4 pt. “Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy” w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej “FWD” Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG.